REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Poradnik na majówkę: sprawdź jakie masz prawa

Opóźnienie pociągu, odwołanie autokaru, zmiana ceny wycieczki, czy też gorszy standard pokoju – to tylko część nieprzyjemności, jakie mogą nas spotkać podczas majówki. Sprawdź jakie są twoje prawa.

Skarb Państwa jako strona w procesie

Skarb Państwa jest szczególną osobą prawną nie posiadającą siedziby, statutu, organów ani nie podlegającą wpisowi do żadnego rejestru. W jaki sposób może więc występować w charakterze strony ?

UOKiK wykrył zmowę na rynku artykułów biurowych

Dwaj dystrybutorzy artykułów biurowych zawarli porozumienie ograniczające konkurencję – uznała Prezes UOKiK. Jedna ze spółek zapłaci prawie 90 tys. zł.

Czy straty spowodowane kradzieżą karty płatniczej ponosi okradziony

W tramwaju skradziono mi kartę kredytową, a z konta bardzo szybko zniknęły pieniądze. Czy jest jakaś szansa, by je odzyskać?

REKLAMA

Co zrobić gdy wymiana wadliwego towaru nie jest możliwa

W związku z wadą zakupionego towaru zażądałem od sprzedawcy jego wymiany. Ten jednak stwierdził, iż nie posiada danego modelu i zaproponował mi inny. Czy muszę przyjmować inny model?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wynająłem wraz z kilkoma osobami mieszkanie na okres 3 lat. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez najemców?

Odpowiedzialność cywilna

Mimo, iż odpowiedzialność cywilna jest jedną z podstawowych instytucji prawa cywilnego, to nie istnieje legalna definicja tego pojęcia.

Odpowiedzialność deliktowa

Odpowiedzialność deliktowa jest odpowiedzialnością cywilnoprawną, której podstawę stanowią przepisy art. 415-449 kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Pojęcie odszkodowania

Wyrządzenie szkody rodzi zobowiązanie do jej naprawienia. Jednym ze sposobów naprawienia szkody jest wypłata określonej kwoty pieniężnej (odszkodowania).

Pojęcie szkody

Mimo tego, że powstanie szkody jest jedną z podstawowych przesłanek odpowiedzialności cywilnej przepisy prawne nie określają wprost co należy rozumieć pod pojęciem szkody.

Sprzedaż pojazdu mechanicznego, a umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Sprzedaż pojazdu jest zdarzeniem bardzo istotnym z punktu widzenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Rodzi bowiem pewne obowiązki zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy pojazdu.

Uszczerbek na zdrowiu

W sytuacji, kiedy poszkodowany doznaje w skutek wypadku obrażeń ciała często mamy do czynienia z tzw. trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Zadośćuczynienie jako rodzaj odszkodowania

Sposobem naprawienia szkoda niemajątkowej (krzywdy) polegającej np. na uszkodzeniu ciała, czy też wywołaniu rozstroju zdrowia jest wypłata określonej sumy pieniężnej (zadośćuczynienia).

Wygaśnięcie stosunku prawnego ubezpieczenia

Charakteryzując umowę ubezpieczenia nie sposób pominąć kwestii wygaśnięcia stosunku prawnego ubezpieczenia, gdyż kwestia ta niejednokrotnie budzi wątpliwości.

Ubezpieczenia w firmie

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność, powinien mieć na uwadze nie tylko potencjalne zyski, ale też ryzyko poniesienia strat, które to w jego przypadku jest dość znaczne. Istnieje bowiem wiele sytuacji, w związku z którymi może on ponieść straty. Do zdarzeń, które mogą spowodować straty zaliczyć można kradzież, włamanie pożar, powódź, huragan ale też wyrządzenie szkody osobie trzeciej w związku z prowadzoną działalnością.

Ubezpieczenie OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej

Celem ubezpieczenia OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej jest ochrona osoby ubezpieczonej (członka władz spółki) przed koniecznością osobistego ponoszenia finansowych skutków wyrządzenia szkody w związku z wykonywaniem przez tę osobę powierzonych jej obowiązków.

Ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym

Ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym kierowane jest do przedsiębiorców przewożących mienie na terytorium RP, transportem wykonywanym przez zawodowego przewoźnika lub transportem własnym.

Ubezpieczenie OC pracodawcy

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy ma na celu ochronę przedsiębiorcy przed negatywnymi skutkami finansowymi roszczeń zgłaszanych przez jego pracowników, na skutek szkód doznanych przez nich w wyniku wypadku przy pracy.

Ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych

Ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych należy do najbardziej popularnych ubezpieczeń majątkowych. Zapewnia ono ochronę majątku przedsiębiorstwa przed skutkami nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń losowych mogących powodować poważne straty finansowe.

Ubezpieczenie utraty zysku

Ubezpieczenie utraty zysku przeznaczone jest dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie będących osobami prawnymi posiadających zdolność prawną oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Ubezpieczenia ryzyka budowlano-montażowego

Ryzyka budowlano-montażowe dotyczą przede wszystkich firm wykonujących prace budowlano-montażowe (m. in. inwestorów, wykonawców, podwykonawców oraz producentów lub dostawców maszyn, urządzeń i instalacji, jeśli prowadzą prace montażowe lub są odpowiedzialni za ich realizację) i do tych właśnie firm skierowane jest ubezpieczenie ryzyk budowlano-montażowych.

Ubezpieczenie maszyn od awarii

Ubezpieczenie maszyn od awarii jest uzupełnieniem polisy od ognia i innych zdarzeń losowych. Zapewnia ono ochronę właścicielowi lub użytkownikowi maszyn w przypadku szkód powstałych w związku z ich codzienną eksploatacją.

UOKiK wygrywa apelację w sprawie opłat za transakcje kartami płatniczymi

Banki mogły naruszyć prawo ustalając wspólnie wysokość opłat pobieranych za transakcje dokonywane kartami płatniczymi Visa i MasterCard. Sąd Apelacyjny podzielił argumenty UOKiK i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia

Co zrobić z nakazem zapłaty

Otrzymałem z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Sęk w tym, że żądana kwota została już przeze mnie zapłacona. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Więcej reklam w telewizji

Stacje telewizyjne oraz stacje radiowe będą częściej emitować reklamy przerywające program telewizyjny. Spotów w trakcie audycji nie będą emitować stacje publiczne.

Ubezpieczenie organizatora turystyki

Każdy organizator turystyki zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz swoich klientów albo umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej zapewniającej pokrycie kosztów powrotu klienta do kraju. Jest to na wypadek nie zapewnienia powrotu turystów przez organizatora, oraz zwrot wpłat wniesionych przez klientów w razie niewykonania zobowiązań umownych.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w turystyce

Złamanie ręki, nogi, czy też inny nieszczęśliwy wypadek są bardzo nieprzyjemne i potrafią skutecznie zepsuć wymarzone wakacje. Mimo, iż nic nie zrekompensuje bólu i stresu, jaki towarzyszy takiemu zdarzeniu, to zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni nam przynajmniej jakiś ekwiwalent finansowy.

PKP Przewozy Regionalne ukarane z łamanie praw klientów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK. Spółka PKP Przewozy Regionalne ogranicza prawa swoich klientów. Sąd podtrzymał również nałożoną przez Urząd karę finansową w wysokości 100 tys. zł.

TP likwiduje białe plamy na mapie połączeń internetowych

Największy polski operator telekomunikacyjny – TP SA zainwestuje w infrastrukturę w gminach, które stanowią białe plamy na internetowej mapie Polski.

Jak rozstrzygnąć spór z operatorem

Jeżeli reklamacja nie przyniesie efektu, spór z operatorem można rozstrzygnąć za pomocą sądu polubownego przy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii


Konkurencja rynkowa powoli staje się faktem na rynku sprzedaży energii elektrycznej. W pierwszym kwartale 2010 r. sprzedawcę zmieniło prawie 1 200 firm – podaje Urząd Regulacji Energetyki.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia ma na celu zagwarantowanie podróżnemu zwrot kosztów bezpośredniej pomocy lekarskiej, z której zmuszony on będzie skorzystać w wyniku nagłego zachorowania czy też wypadku mającego miejsce podczas pobytu poza za granicami Polski.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

Rezygnacja z wycieczki turystycznej pociąga za sobą zwykle spore koszty. Co do zasady im bliższy termin wyjazdu, tym większe straty powoduje rezygnacja. Możliwe jest jednak zminimalizowanie negatywnych skutków finansowych spowodowanych rezygnacją z wyjazdu poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia na taką okoliczność.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą w karcie kredytowej

Dynamiczny rozwój usług bankowych, a w szczególności wzrastająca konkurencja, powodują że do standardowych usług dostajemy różnego rodzaju bonusy. Jednym z działań mających nas skłonić do korzystania z usług danego banku, są dodawane bezpłatnie lub w bardzo atrakcyjnych warunkach różnego rodzaju ubezpieczenia.

Czy warto ubezpieczać bagaż podróżny?

Przedmiotem ubezpieczenia jest bagaż podróżny rozumiany jako przedmioty osobistego użytku, zwyczajowo zabierane w podróż (odzież, obuwie, środki higieny osobistej, torebki, książki, zegarki, okulary, itp.) oraz pojedyncze przedmioty przewożone w formie upominku.

Reklamacja przeróbek krawieckich


Zleciłem dokonanie przeróbki garnituru u krawca. Niestety usługa została źle wykonana, a krawiec odmawia reklamacji twierdząc, iż powinienem być świadom ryzyka związanego z poprawianiem garnituru.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarzy?

Planując wyjazd na narty trzeba liczyć z tym, że na stoku mogą się nam przytrafić różne wypadki powodujące obrażenia ciała takie jak złamanie kończyny, czy też zniszczenie sprzętu narciarskiego. Może też zdarzyć się, iż podczas uprawiania sportów zimowych wyrządzamy szkodę innej osobie powodując u niej obrażenia ciała, czy też niszcząc jej sprzęt. Aby być przygotowanym na takie ewentualności warto uwzględnić zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia, która w razie potrzeby pomoże nam uniknąć wydatków rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przed czym chroni ubezpieczenie turystyczne?

Z wyjazdami turystycznymi wiąże się wiele zagrożeń, które można wyeliminować, a przynajmniej znacznie ograniczyć poprzez wybór odpowiednich ubezpieczeń. Ubezpieczenie bowiem ma chronić turystę przed niekorzystnymi skutkami majątkowymi różnych zdarzeń takich jak np. choroba, czy kradzież bagażu.

Zdolność procesowa osób fizycznych

Zdolność procesowa oznacza możność podejmowania czynności procesowych przed sądem. Co do zasady zdolności procesowej nie mają osoby niepełnoletnie.

Samorząd notarialny narusza konkurencję

Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza uchwalony przez Krajową Radę Notarialną zawiera postanowienie naruszające konkurencję – uznała Prezes UOKiK. To kolejna interwencja Urzędu w sektorze usług profesjonalnych

Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania za odwołane loty

Eksplozja wulkanu na Islandii uziemiła na jakiś czas pasażerów na większości europejskich lotnisk. Jak w takiej sytuacji wyglądają prawa pasażera i czy można ubiegać się o odszkodowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną, realizującą zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych. Zakres działania, zadania i funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określa ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych co do zasady jest obowiązkiem płatnika i powinno nastąpić w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie należy mylić z wypadkiem przy pracy, nie są to bowiem pojęcia tożsame.

Wypadek przy pracy

Powstanie wypadku przy pracy pociąga za sobą poważne konsekwencje takie jak m. in. konieczność przeprowadzenia postępowania powypadkowego, w związku z czym warto wiedzieć jakie zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy, czy też na równi z wypadkiem przy pracy.

Ubezpieczenie społeczne rolników

Ubezpieczenie społeczne rolników zostało wyodrębnione z systemu ubezpieczeń społecznych ustawą z 20 grudnia 1990 roku. Wspomniana ustawa powołuje Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zobowiązując ją do realizacji zadań związanych z ubezpieczeniem społecznym rolników.

Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy przysługują tzw. świadczenia wypadkowe. Świadczenia te wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z ubezpieczenia wypadkowego.

Protokół powypadkowy

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zespół powypadkowy ma obowiązek sporządzenia protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy nazywany za zwyczaj „protokołem powypadkowym”.

Co się dzieje gdy dojdzie do wypadku przy pracy?

Powstanie wypadku przy pracy rodzi wiele obowiązków po stronie pracodawcy, m.in. zgodnie z art. 234 § 1 Kodeksu pracy jest on obowiązany w szczególności podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku, a następnie zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.

Działalność gospodarcza a KRUS

Z datą od 24 sierpnia 2005 r. zostały dokonane zmiany dotyczące warunków, jakie muszą być spełnione do pozostania w ubezpieczeniu rolniczym przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności. Składka ubezpieczenia KRUS dla rolnika prowadzącego dodatkowo działalność gospodarczą ustalana jest w wyższej wysokości (dwukrotność stawki).

REKLAMA