REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana przepisów dotyczących budowy farm wiatrowych

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowany przez sejmową komisję Przyjazne Państwo, zakłada łatwiejszą i szybszą budowę farm wiatrowych. Według założeń miałyby one powstawać na podstawie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, a nie jak to jest obecnie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania.

Kiedy roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej ulegnie przedawnieniu?

Przedawnienie daje możliwość uchylenia się od obowiązku spełnienia zobowiązania. Przedawnieniu ulega również roszczenie o zapłatę składki ubezpieczeniowej. Kiedy?

Miesiąc na reklamację nieudanych wakacji

W dniu 17 września 2010 roku weszła w życie regulacja dotycząca usług turystycznych, która przewiduje miesiąc na złożenie reklamacji za nieudane wakacje, oraz dostosowanie ustawy do przepisów unijnych.

Jak zabezpieczyć się przed wadami wykonanego dzieła?

Umowa o dzieło zawierająca szczegółowe postanowienia pozwoli nam, w możliwe dostateczny sposób, zabezpieczyć się na wypadek wad wykonanego dzieła.

REKLAMA

Czy zmiana oferty programowej kablówki uprawnia do wypowiedzenia umowy?

Zmiana oferty programowej stanowi zmianę treści umowy i daje abonentowi możliwość rozwiązania umowy. Przeciwne postanowienia są niedozwolone.

Co warto wiedzieć o kupowaniu przez Internet

W przypadku sprzedaży przez Internet potwierdzenie warunków umowy na piśmie jest jednym z obowiązków sprzedawcy. Klienci muszą być też poinformowani o swoich prawach.

Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia

Mechanik nie może żądać wyższego wynagrodzenia za dodatkową naprawę, którą wykonał bez zgody zamawiającego. Dla bezpieczeństwa warto zawsze sporządzić pisemną umowę.

Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

Oddając samochód do naprawy warto uprzednio spisać z mechanikiem pisemną umowę. Jednak nawet bez takiej pisemnej umowy, nie jesteśmy na straconej pozycji.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Sporządzając umowę o dzieło powinniśmy dokładnie rozważyć jak najlepiej zabezpieczyć nasze interesy. Najlepiej wyposażyć umowę w szczegółowe postanowienia.

Jakie korzyści daje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym stanowi jednocześnie tytuł zabezpieczenia. Po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia staje się natychmiast wykonalny.

Zawarcie umowy sprzedaży przez przyjęcie oferty

Do umowy sprzedaży może dojść przez sformułowanie oferty przez sprzedawcę i jej przyjęcie przez drugą stronę. Z chwilą przyjęcia dochodzi do zawarcia umowy.

Czy produkt na sklepowej półce musi być oznaczony ceną?

W sklepie osiedlowym, w którym robię często zakupy, nagminne jest, że przy produktach nie ma wskazanej ceny. O jej wysokości dowiaduję się dopiero przy kasie. Czy to zgodne z prawem?

Niedoręczony nakaz zapłaty

Niedoręczenie nakazu zapłaty sprawia, że bieg terminu na wniesienie sprzeciwu lub zarzutów nie zaczyna swojego biegu. Ma to znaczne konsekwencje dla pozwanego.

Egzekucja nieprawomocnego nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty nie został ci doręczony, a dowiedziałeś się o nim dopiero po wizycie komornika? Przeczytaj poniżej, jakie podjąć kroki.

Ile kosztuje wniosek o zniesienie współwłasności?

Zniesienie współwłasności w drodze orzeczenia sądowego odbywa się w postępowaniu nieprocesowym. Opłata od takiego wniosku powinna być dokonana przy jego wniesieniu do sądu.

Czy cena towaru na półce sklepowej jest wiążąca?

Towar wystawiony w miejscu sprzedaży wraz z ceną jest uważany za ofertę sprzedaży. To oznacza, że do zawarcia umowy dochodzi przez jej przyjęcie. Dla sprzedawcy jest to wiążące. Ale co, gdy cena okaże się nieaktualna?

Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Cena jest jednym z istotnych i zarazem niezbędnych elementów umowy sprzedaży. Może być ona określona w umowie na różny sposób.

Czy można wezwać na świadka pracownika pozwanego?

Zamierzam pozwać pewnego przedsiębiorcę. Kłopot w tym, że chciałbym wezwać na świadka jego pracownika. Czy pracownik może w takiej sytuacji odmówić?

O czym pamiętać przy umowie cesji wierzytelności?

Co do zasady umowa przelewu wierzytelności może być sporządzona w dowolnej formie. Jeżeli jednak wierzytelność jest stwierdzona pismem, to również stwierdzona pismem powinna być umowa przelewu.

Jakich wierzytelności nie wolno sprzedawać?

Nie wszystkie wierzytelności mogą być przedmiotem cesji. Przelew wierzytelności może być wyłączony w umowie między wierzyciele a dłużnikiem. Niedopuszczalność przelewu może wynikać także z przepisów prawa.

Od 17 września 2010 r. turyści lepiej chronieni

17 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach turystycznych. Najważniejszą nowością jest lepsze finansowe zabezpieczenie praw turystów.

Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 2

Przedsiębiorcy coraz częściej sprzedają swoje wierzytelności firmom windykacyjnym, odzyskując w ten sposób chociaż część pieniędzy. Ale co to oznacza dla dłużnika?

Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 1

Przejęcie długu przez firmę windykacyjną nie oznacza egzekucji komorniczej. Windykator by nasłać komornika, będzie musiał uzyskać najpierw wyrok sądowy.

Przeprowadzenie dowodu poza sądem orzekającym w postępowaniu cywilnym

Zdarza się, że nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia dowodu przed sądem orzekającym. Sprawdź kiedy jest możliwe odstępstwo od zasady wyrażonej w art. 235 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Nieuczciwe promocje – jakie uprawnienia mają konsumenci

Promocje to często gratka dla kupujących. Niekiedy jednak zdarza się, że po dokonaniu zakupu możemy poczuć się oszukani. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezbronni.

Kiedy promocje są nieuczciwe?

Przed przedsiębiorcami starającymi się przekonać do zakupu za pomocą fikcyjnych przecen, czy też pseudopromocji, konsumenci są chronieni.

Czy sprzedawca odpowiada również wtedy, gdy nie ponosi winy?

Niedawno sprzedawca odmownie rozpatrzył moją reklamację. W uzasadnieniu stwierdził, iż nie ponosi on winy i poradził, bym z ewentualnymi roszczeniami zwrócił się do producenta. Co mam zrobić?

Czy warto kupować na firmę? – cz. 2

Zawierając umowę „na firmę” pozbawiamy siebie uprawnień, jakie przysługują konsumentom. O wiele uważniej należy również przeczytać to, co znajduje się w umowie.

Czy warto kupować na firmę? – cz. 1

Zawierając umowę „na firmę” pozbawiamy siebie uprawnień, jakie przysługują konsumentom. Zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego, które inaczej kształtują uprawnienia kupującego.

Jak sporządzić wniosek o zniesienie współwłasności?

Współwłasność rzeczy może być zniesiona na mocy orzeczenia sądu. Wniosek o zniesienie współwłasności może wnieść każdy współwłaściciel.

Sądowe zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności może się odbyć albo na drodze porozumienia pomiędzy właścicielami, albo na mocy orzeczenia sądu. W tym drugim wypadku sąd orzeka na wniosek uprawnionego.

Buty z przeceny – czy można je reklamować?

Chciałam ostatnio zareklamować buty, które kupiłam na przecenie. Sprzedawca powiedział mi, że taki towar nie podlega reklamacji, o czym podobno informował w trakcie promocji.

Czy za małe buty można zwrócić do sklepu?

Kupione buty w domu okazały się zbyt małe. W sklepie powiedziano, że nie jest możliwy zwrot towaru. Czy to aby jest zgodne z prawem?

Kiedy postępowanie jest przewlekłe?

Jednym z nielicznych środków, jakimi strona procesu może dyscyplinować sąd w przypadku zwłoki, jest skarga na przewlekłość postępowania. Kiedy jednak mamy do czynienia z nieuzasadnioną zwłoką sądu?

Skarga na przewlekłość postępowania

Nieuzasadniona niczym przewlekłość postępowania cywilnego może być skarżona w drodze specjalnej skargi. Na jej podstawie pokrzywdzonemu może być przyznane pieniężne zadośćuczynienie.

Jak uzyskać pomoc prawną z urzędu

Pomoc prawną z urzędu może uzyskać osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Od 19 kwietnia 2010 r. nie jest konieczne, aby osoba, która ubiega się o taką pomoc, była zwolniona od kosztów sądowych.

Wierzyciel poinformuje biuro informacji gospodarczej o nierzetelnym dłużniku

Dnia 14 czerwca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (dalej „ustawa”), która zastępuje dotychczasową ustawę z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych, wprowadzając szereg zmian w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy i lekarzy dentystów

Z początkiem 2010 roku, ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty rozszerzono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Obecnie obejmuje ono wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Polski.

Postępowanie grupowe

Postępowania grupowe, tj. sądowe postępowania cywilne, służące jednoczesnej realizacji praw do ochrony prawnej wielu podmiotów, są już znane na całym świecie i przeżywają obecnie dynamiczny rozwój także w Europie. Od dnia 19 lipca 2010 r. jest obecne również w polskim postępowaniu, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. Nr 7, poz. 44, dalej „ustawa”).

Szerokopasmowy internet już ogólnodostępny?

Dnia 17 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (dalej „ustawa”), której celem jest unowocześnienie gospodarki w szczególności poprzez zapewnienie dostępu do Internetu szerokopasmowego. Jest to bardzo istotne, gdyż Polska pod względem rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej i dostępu do niej, wypada nadal niekorzystnie w porównaniu z innymi państwami członkowskim Unii Europejskiej.

Bankowy tytuł egzekucyjny tylko od czynności bankowej w nim wskazanej

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 marca 2010 r. stwierdził, że bankowemu tytułowi egzekucyjnemu może zostać nadana klauzula wykonalności, jeżeli czynność bankowa, z której wynikają dochodzone roszczenia, wskazana jest w bankowym tytule egzekucyjnym w sposób umożliwiający jej zindywidualizowanie i zakwalifikowanie jako czynności bankowej.

Doradca podatkowy będzie mógł reklamować swoją działalność

Szereg ważnych zmian, zarówno dla doradców wykonujących już swój zawód, jak i kandydatów na doradców podatkowych wprowadziła nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw, która dnia 7 sierpnia 2010 r. weszła w życie.

Kasy fiskalne obowiązkowe również dla prawników i lekarzy

Kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie będą miały obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2011 r.

Jak napisać reklamację na nieudany urlop?

Linie lotnicze zagubiły Twój bagaż na lotnisku w Barcelonie? Lot został opóźniony lub odwołany ze względu na strajki załogi? Pokój w tunezyjskim hotelu nie spełniał standardów z oferty biura podróży? Napisz reklamację. Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada, jak wycenić niedogodności i przygotować pismo reklamacyjne.

Dokonałeś zakupu na zagranicznych aukcjach internetowych? Zapłacisz podatek!

Tak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) dnia 24 maja 2010 r. odpowiedział na interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu.

TK: wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony a ochrona związków zawodowych

Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) w dniu 12 lipca 2010 r. wydał wyrok, w którym orzekł, iż pracownik, którego zwolniono z naruszeniem przepisów o ochronie związków zawodowych, może żądać przywrócenia do pracy niezależnie od tego, czy był zatrudniony na czas określony czy nieokreślony (sygn. P 4/10).

Jak reklamować leki w Polsce?

Niniejsze memorandum poświęcone jest wybranym i najważniejszym uregulowaniom prawnym dotyczącym reklamy produktów leczniczych w Polsce. Wymagania, które muszą spełniać reklamy produktów leczniczych, znacznie różnią się od wymagań reklam innych produktów, z uwagi na przedmiot, którego dotyczą. Jednak znaleźć wśród wielu przepisów prawnych dotyczących reklamy produktu leczniczego, te właściwe i pamiętać o wszystkich warunkach takiej reklamy jest bardzo trudno.

Wyjawienie majątku przez dłużnika

Wierzyciel może zażądać wezwania dłużnika do wyjawienia majątku przed sądem. Za niewykonanie tego obowiązku może grozić nawet areszt.

Sąd polubowny: gdzie odbędzie się rozprawa przeciwko operatorowi?

Spory z operatorem telekomunikacyjnym mogą być rozstrzygane przez powołany do tego sąd polubowny. Czy jednak sprawa może odbyć się wyłącznie w siedzibie sądu w Warszawie?

Jak są dobierani sędziowie w sądzie polubownym?

Sądownictwo polubowne różni się w sposób istotny od postępowania przed sądem państwowym. Jedną z takich kluczowych różnic jest właśnie wybór arbitrów.

REKLAMA