REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedziela handlowa 10.12.2023? Do końca roku zostały tylko cztery niedziele. Które to niedziele handlowe, gdzie zrobisz zakupy

Na pewno zakupy bez ograniczeń zrobimy w niedzielę 17 grudnia, a największe zamieszanie, które nieprędko się skończy dotyczy niedziel 10 i 24 grudnia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz bliżej święta – Boże Narodzenie 2023. Czas pomyśleć o pierwszych zakupach pod kątem tych wyjątkowych dla polskich rodzin dni. Zwykle wsparciem dla konsumentów był handel w niedziele, umożliwiający większe niż zwykle i ukierunkowane pod święta i okres prezentów – zakupy. Jak będzie w tym roku? Które niedziele będą handlowe.

REKLAMA

Na koniec roku jest duże zamieszanie z handlem w niedzielę. Można było przypuszczać, że partie, które prawdopodobnie utworzą rząd raczej nie zdążą już dokonać zmian w przepisach w tym roku. Rząd, który administruje po dymisji, nie ma możliwości zmian bez gody Sejmu. Trafił tam projekt rządowy, który zakłądał przeniesienie niedzieli handlowej z 24 grudnia na 10 grudnia, ale z handlem tylko do 14.00. Na tym jednak nie koniec, bo i wkrótce pojawił się projekt poselski - przenoszący niedzielę handlową na 10 grudnia, ale bez ograniczeń godzinowych.

REKLAMA

Zresztą to ten stary i zdymisjonowany już rząd jest sprawcą całego zamieszania. Bez odrobiny wyobraźni na liście niedziel handlowych w 2023 r., których jest zresztą tylko siedem, umieszczono niedzielę 24 grudnia, choć to niedziela wigilijna. W Wigilię zaś i bez specjalnych regulacji prawnych nawet gdy wypada ona w dzień powszedni handlowcy większość sklepów zamykają, w te które liczą na klientów na ostatnią chwilę też pracują krócej.

By ten błąd naprawić, było dostatecznie dużo czasu, jednak rząd z tego czasu nie skorzystał.

Na szczęście do Sejmu trafił projekt grupy posłów, szybko został rozpatrzony i uchwalono ustawę, zgodnie z którą handlowa będzie - i w 2023 i w każdym innym roku, w którym jedna z niedziel poprzedzających Boże Narodzenie wypada 24 grudnia w Wigilię - niedziela 10 grudnia. Ale nie ze skróconym dniem handlu, ale na takich samych zasadach jak każda inna.

Co więc się wydarzy w cztery kolejne niedziele, które pozostały do końca 2023 roku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedziela 10 grudnia: handlowa, ale nie do 14.00

Ustawa jest uchwalona, opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Oto jej treść:

ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta
oraz w niektóre inne dni

Art. 1. W ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2023 r. poz. 158) wprowadza się następujące zmiany:

REKLAMA

1)     w art. 7:
a)     w ust. 1 w pkt 1 po wyrazach „Bożego Narodzenia” dodaje się wyrazy „, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia”,
b)     po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające tę niedzielę.”;

2)     w art. 8:
a)     uchyla się ust. 2,
b)     dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
„3. Jeżeli dzień 24 grudnia przypada w niedzielę, zakaz, o którym mowa w art. 5, obowiązuje, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.”.

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nowy tryb jest prosty i klarowny: jeśli niedziela handlowa - jedna z dwóch handlowych ustawowo przed Bożym Narodzeniem wypada na 24 grudnia, handlowe są dwie niedziele wcześniejsze.
I tyle, bez kombinacji godzinowych, bo jeśli to nie Wigilia nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia by niedziela przesuwana z 24 na 10 grudnia miała charakteryzować się jakimikolwiek ograniczeniami godzinowymi - handel dozwolony tylko do 14.00.
Jeśli więc uda się odbyć całą procedurę legislacyjną, to niedziela 10 grudnia będzie handlową a sklepy będą czynne jak zarządzą handlowcy, nawet od 5 rano do 23 lub 24 wieczorem.

Niedziela 17 grudnia: handlowa – ostatnia w 2023

Co do tego nie ma wątpliwości. To będzie niedziela handlowa w każdym calu. Zgodna ze starą, obecną i być może przyszłą tradycją, kiedy to niedziela poprzedzająca Boże Narodzenie lub Wielkanoc zawsze była i jest handlową.

To najlepszy dzień na zakupy wszelkie, łącznie ze spożywczymi, bo odstęp do świętowania jest już na tyle krótki, że kupować można wszystko od karpia poczynając, na upartego nawet pieczywo o przedłużonej trwałości, gdy trzeba je mieć „na wszelki wypadek” bo sami z osobistego menu już je wykreśliliśmy.

Słowem – hulaj konsumencka dusza, zakazu nie ma a świąteczna tradycja przypomina: zastaw się a postaw się. W niedzielę 17 grudnia dokonasz aktu takiego tradycji zadośćuczynienia!

Niedziela 24 grudnia: z handlem czy bez

Jak już o tym było pisane, sprawa nie jest przesądzona - choć ustawa uchwalona, to wejdzie w życie dopiero po podpisie prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw. 1 grudnia mamy więc czas oczekiwania na dokończenie procedury legislacyjnej.

Nawet jeśli się to nie stanie i zostaniemy z niezmienionym stanem prawnym - handlowa niedziela 26 grudnia do godz. 14.00, zgodnie z polską tradycją, wpiszmy w swoje plany dzień bez handlu i zakupów. Niech świętowanie zacznie się od samego rana i zwiastuje ten dzień trzy nieprzerwane dni spokoju od spraw merkantylnych.

Niedziela 31 grudnia 2023: koniec roku z zakazem handlu

Napoje i inne produkty kojarzące się z upojną sylwestrową nocą nabyć trzeba wcześniej. Tego dnia pozostaje bowiem opcja zakupów na zasadach jak w każdą standardową niedzielę, która nie znalazła się na liście siedmiu niedziel handlowych 2023.

Czynne więc znów będą tylko sklepy osiedlowe, aktualna pozostanie także opcja zakupów w sklepie na stacji benzynowej.

Do placówek Lidla, Biedronki i im podobnych wybrać się będzie można dopiero w poświąteczny wtorek, ale to już będzie 2 stycznia całkiem nowego roku.

Oby z odpowiednio wcześnie, bez bałaganu, zamieszkania i seryjnych nowelizacji przepisów co do tego, w którą niedzielę można, a w którą nie – robić duże zakupy bez sprawdzania w Dzienniku Ustaw.
 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyrok (dożywocie za zabójstwo trzech kobiet) został uchylony - bo orzekała tzw. neo-sędzia

Sąd Apelacyjny w Szczecinie w dniu 24 stycznia 2025 r. uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Koszalinie z czerwca 2023 r., skazujący zabójcę trzech kobiet Mariusza G. na dożywocie. Za pomocnictwo skazano cztery osoby. Sprawa musi zostać ponownie rozpoznana, bo wyrok wydała tzw. neo-sędzia Anna Rutecka-Jankowska - uznał Sąd Apelacyjny.

Senat odmówił. Sejm się zastanawia. 2520 zł dodatku dopełniającego pomniejszone o 630 zł [Renta socjalna]

Tak będzie w przypadku zajęcia komorniczego („zwykłego” według stawki 25% - alimentacyjne to wskaźnik 60%). Dodatek dopełniający (tak jak renta socjalna) podlega zajęciu komorniczemu.

ZUS odtajnił tajny raport. W nim podwyżka wieku emerytalnego. Ale tylko kobiet [PDF do ściągnięcia]

Autorzy raportu proponują: Składka minimalna na ZUS miałaby być liczona od pensji minimalnej. Podwyżka wieku emerytalnego kobiet do 65 lat.

Matura międzynarodowa IB, brytyjskie A-levels, American High School. Międzynarodowe programy online w szkołach średnich – jakie są między nimi różnice?

Edukacja w XXI wieku coraz częściej wychodzi poza ramy tradycyjnych szkół. W dobie rosnącej popularności idei „lifelong learning” oraz zmieniających się dynamicznie wymagań rynku pracy kluczowe stają się kompetencje takie jak adaptacja do zmian, inteligencja emocjonalna, umiejętność współpracy w zespołach międzynarodowych czy kreatywne łączenie różnych dziedzin wiedzy. Obecnie renomowane uczelnie doceniają nie tylko wysokie wyniki akademickie, ale również szerokie spektrum osiągnięć – od zaangażowania w wolontariat po realizację projektów biznesowych.

REKLAMA

Przełomowy wyrok TSUE z 23 stycznia 2025 r. (RRSO, kredyty konsumenckie). Ważny argument w walce z bankami o darmowe kredyty

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wydał 23 stycznia 2025 r. ważny wyrok w sprawie kredytów konsumenckich. TSUE uznał, że konsument powinien mieć możliwość samodzielnie sprawdzić, czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania (tzw. RRSO) jego kredytu, została prawidłowo obliczona. W ocenie adwokat Karoliny Pilawskiej z Pilawska Zorski Adwokaci ten wyrok TSUEmoże wpłynąć na setki tysięcy spraw sądowych w Polsce.

"Rezygnuję z leczenia sprzętem kupionym przez WOŚP". Radca prawny: takie oświadczenie nie ma mocy prawnej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej lider Jerzy Owsiak, wśród niektórych osób budzą kontrowersje. W tym roku ludzie sceptycznie nastawieni do tej inicjatywy licznie podpisują krążące w internecie oświadczenia o rezygnacji z leczenia sprzętem zakupionym przez WOŚP. Maria Kobryń, radca prawny z Kancelarii Blueshell Legal, wyjaśnia, dlaczego takie dokumenty mają wątpliwą moc prawną.

Wraca obowiązek noszenia maseczek ochronnych – obowiązują już pierwsze zarządzenia w tej sprawie. WSSE podają niepokojące dane

W związku ze wzrostem, w ostatnim czasie, zachorowań na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową (takie jak krztusiec, grypa, COVID-19 czy RSV) – pojawiają się zarządzenia o obowiązku stosowania masek ochronnych na terenie placówek medycznych. Od 22 stycznia br. – obowiązek ten, wprowadziła dyrekcja jednego z poznańskich szpitali. Czy istnieje ryzyko powrotu do maseczek w obiektach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, na obszarze całego kraju?

Sąd: Zasiłki z MOPS a wywiad. Stały. Celowy na pościel, szpital i bieliznę. Świadczenie pielęgnacyjne

Niezwykłą historię rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Staruszek starał się o świadczenia z MOPS. I postawił niezwykły warunek. Zażyczył sobie, aby pracownicy MOPS ubrali ochraniacze na buty pracowników. I dopiero wtedy mogli wejść do jego mieszkania i przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy.

REKLAMA

Stany Zjednoczone wyszły z WHO. Dlaczego? Co dalej? dr J.Gryglewicz: to dobry moment na reformę Światowej Organizacji Zdrowia

W dniu 20 stycznia 2025 r. nowy Prezydent USA Donald Trump (zaraz po swoim zaprzysiężeniu) podpisał szereg rozporządzeń wykonawczych, w tym m.in. dotyczące wystąpienia Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wycofanie się USA z WHO, to paradoksalnie dobry moment na to, by usprawnić tę organizację i zapewnić jej uzasadnienie dla dalszego funkcjonowania - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ochrony zdrowia dr Jerzy Gryglewicz.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS 2025 r. i 2026 r. Kto może wystąpić o zasiłek opiekuńczy? Przez ile dni można pobierać zasiłek opiekuńczy? Na kogo można pobierać zasiłek opiekuńczy? Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?

REKLAMA