REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku. Warto o tym pamiętać, jako że jest to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Przed wyjazdem zaopatrz się dowód tożsamości oraz w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie wątpliwości możesz skorzystać z całodobowej infolinii dla pielgrzymów.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Oficjalny program uroczystości

Msza beatyfikacyjna rozpocznie się 1 maja o godz. 10:00 na placu św. Piotra. Wstęp na wszystkie uroczystości beatyfikacyjne jest wolny.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Rzymie?

Jaki jest rozkład jazdy autobusów? Kiedy zostaną uruchomione specjalne linie dla pielgrzymów? Do czego uprawnia karta pielgrzyma JPII Special Pass? Podpowiadamy jak podróżować po Rzymie w czasie beatyfikacji.

REKLAMA

Pełnomocnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym

Pełnomocnictwo procesowe to umocowanie do działania w cudzym imieniu. Umożliwia stronom bądź uczestnikom postępowania, upoważnienie osób posiadających wiedzę profesjonalną do zastępowania ich przed sądem. Ma to znaczenie przyspieszające i usprawniające postępowanie. Jaka powinna być treść pełnomocnictwa aby właściwie umocować pełnomocnika?

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jakie są ceny biletów w Rzymie?

W Rzymie mamy do wyboru kilka rodzajów biletów komunikacji miejskiej. Dzieci pod opieką rodzica podróżują bezpłatnie.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jakie pozwolenia dla autobusów turystycznych w Rzymie?

W czasie beatyfikacji autobusy wjeżdżające do Rzymu będą musiały posiadać specjalne pozwolenie. Podpowiadamy, gdzie je nabyć oraz w jakich miejscach skorzystać z miejsc parkingowych.

Timesharing- sposób na bezpieczne wakacje

Nowe rozwiązania zaproponowane prze rząd mają lepiej chronić prawa osób korzystających z usług timeshare. Chodzi o korzystanie z nieruchomości, np. ośrodka turystycznego, hotelu, pensjonatu, apartamentu, w określonych, regularnie powtarzających się odstępach czasu w każdym roku.

REKLAMA

Pułapki telekomunikacyjne

UOKiK zwraca uwagę na niektóre z praktyk, które stosują spółki telekomunikacyjne, przykładowo na utrudnianie przeczytania umowy przez jej podpisaniem, czy podawanie błędnych informacji o prawach abonenta.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy w Niemczech?

Co powinny wiedzieć osoby planujące podjęcie zatrudnienia w Niemczech w związku z otwarciem rynku pracy dla polskich obywateli?

UOKiK karze Castoramę

Możliwość podwyższenia ceny oraz wynagrodzenia za wykonane usługi – takie postanowienia w umowa zawierała Castorama. Ich zgodność z prawem zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak obliczyć 14-dniowy termin na odpowiedź reklamacyjną?

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej daje sprzedawcy 14 dni na udzielenie odpowiedzi reklamacyjnej. Niektórzy sprzedawcy uznają, że chodzi tutaj o 14 dni roboczych. Jak jest naprawdę?

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do sanatorium?

Wyjeżdżając do sanatorium nie powinniśmy zapominać o zabraniu ze sobą skierowania i aktualnego dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. O czym jeszcze warto pamiętać?

Sklepy internetowe-jak nie dać się oszukać?

Zakupy przez Internet są tańsze i wygodniejsze niż tradycyjne. Jednak wielu konsumentów nie ma do nich zaufania. Eksperci z Europejskiego Centrum Konsumenckiego wyjaśniają, jak sprawdzić uczciwość sprzedawcy i dlaczego nie warto bać się kupowania w Internecie.

Dlaczego warto oznaczyć miejsce wykonania zobowiązania z umowy?

Określenie miejsca, w którym ma dojść do spełnienia świadczenia, do którego druga strona zobowiązała się w umowie, może nam pomóc w dochodzeniu naszych praw.

UOKiK: benzyna i LPG coraz gorszej jakości

Badania paliw, jakie przeprowadziła Inspekcja Handlowa w 2010 r. pokazują, iż pogorszyła się jakość paliw płynnych. Najgorzej jest pod tym względem w województwie kujawsko-pomorskim - czytamy w raporcie, jaki pojawił się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nierówne traktowania świadków procesowych-zmiana prawa

Zasady zwrotu świadkom kosztów dojazdu są niezgodne z konstytucją, a gorsze traktowanie świadka w procesie karnym godzi w wymiar sprawiedliwości- uznał Trybunał Konstytucyjny.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Konsulat w Rzymie uruchomi specjalną infolinię

Polscy pielgrzymi, którzy przybędą do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II będą mogli liczyć na pomoc polskiego konsulatu. Z myślą o nich zostanie m.in. uruchomiona specjalna infolinia.

Beatyfikacja Jana Pawła II: jak dojechać samochodem do Rzymu?

Rzym podczas beatyfikacji papieża Jana Pawła II ma odwiedzić prawie 2 miliony pielgrzymów. Drogę do stolicy Włoch, liczącą około 1,8 tys. km, można pokonać także samochodem. Jaką drogę wybrać?

Usługi medyczne zwolnione z VAT

W 2011 roku zwolnione z VAT będą te usługi medyczne, które służą profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Modyfikacja przepisów spowodowała, że nie podlegają zwolnieniu, np. operacje plastyczne, za które pobierana będzie teraz podstawowa stawka VAT.

Jakie są zasady sprzedaży leków przez Internet?

Obecnie w ustawie Prawo farmaceutyczne nie znajdziemy definicji „wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych”. Już wkrótce taka definicja się pojawi i, najprawdopodobniej, zakończy praktykę sprzedaży leków na receptę przez Internet.

Pseudoefedryna ograniczona nowelizacją ustawy

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza w życie ograniczenie możliwości zakupów leków zawierających pseudoefedrynę, która jest bardzo popularnym składnikiem leków na katar.

Omijanie przepisów prawa pracy przy zatrudnieniu kontraktowym lekarzy

Coraz częstsze zatrudnianie lekarzy na podstawie kontraktów może prowadzić do nadużyć i obchodzenia przepisów. Lekarze pracujący na podstawie umowy o pracę oraz na kontrakcie w tej samej placówce często przebywają w pracy dłużej niż jest to dozwolone przepisami prawa pracy oraz odrębnych ustaw szczegółowych.

Kto może zostać dyrektorem szpitala?

Regulacja dotycząca wyboru dyrektora szpitala jest zawarta w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej. Stawia ono przed kandydatem kilka warunków, których spełnienie jest konieczne.

Planowane zmiany w refundacji leków

W sejmie trwają pracę nad nową ustawą mającą zmienić sposób sprzedaży leków refundowanych przez apteki.

Jak refundowane są leki?

W obecnym stanie prawnym apteka, która sprzedaje leki refundowane musi zarejestrować się w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Apteka składa formularz rejestracyjny, w którym zawarte są dane o aptece oraz wyrażona chęć sprzedawania leków i towarów refundowanych przez fundusz.

Czy firma farmaceutyczna może zaskarżyć niekorzystną dla siebie decyzję?

Niekorzystna decyzja w przedmiocie dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego, wydana na rzecz firmy farmaceutycznej, może zostać przez nią zaskarżona na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zakup biletu na mecz przez Internet-jakie masz prawa?

Do zalet zakupów „w sieci” należy: oszczędność czasu, duży wybór, oraz  niska cena. Zakupy takie rządzą się jednak swoimi prawami i warto jest zapoznać się z nimi zanim przystąpimy do zakupowego szaleństwa.

Odbiór przedmiotów z depozytu sądowego

Złożenie przedmiotów do depozytu sądowego obliguje sąd do przedsięwzięcia odpowiednich czynności zmierzających do ustalenia podmiotu uprawnionego do ich odbioru, a w razie jego braku - do określenia charakteru tych przedmiotów celem wydania orzeczenia w przedmiocie przepadku

Konsument i przedsiębiorca w europejskiej sieci

Komisja Europejska zaproponowała wspólny system obliczania podstawy opodatkowania osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą w Unii Europejskiej.

Częściej kupujemy za granicą-raport KE

Od roku 2009 nastąpiła wyraźna poprawa na rynku konsumenckim-tak wynika z badań opublikowanych przez Komisję Europejską.

Czy istnieje ubezpieczenie domków letniskowych?

Tak jak można ubezpieczyć domu lub mieszkanie, tak samo możemy wykupić ubezpieczenie domku letniskowego. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami kradzieży z włamaniem, czy zalania.

Czym jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to świadczenie przysługujące w przypadku szkód na osobie. Dotyczy ono szkód o charakterze niemajątkowym. Co warto wiedzieć o zadośćuczynieniu?

Jakie roszczenia po śmierci bliskiej osoby w wypadku?

W sytuacji śmierci ofiary wypadku jej najbliższym będą wobec sprawcy, przysługiwać różnego rodzaju roszczenia. Sprawca będzie odpowiadał m.in. za pogorszenie sytuacji życiowej rodziny zmarłego, która wynikła w związku z jego zgonem.

Zmiana lekarza pierwszego kontaktu

Każda osoba uprawniona do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest uprawniona do wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Czy można go jednak zmienić?

Przesłuchanie świadka w obecności biegłego psychologa

Jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić.

Co zrobić, gdy przy zawarciu umowy kontrahent nas oszuka?

Samochód okazał się starszy, niż zapewniał sprzedawca? Kupiony obraz to kopia, a nie oryginał? Przepisy prawa cywilnego dają możliwość uchylenia się od skutków umowy, która została zawarta w związku z tym, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd.

Co grozi pozwanemu za niestawienie się na rozprawie sądowej?

W wypadku niestawienia się pozwanego na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny, który może stać się podstawą egzekucji.

Czy prywatna opinia biegłego jest dowodem w sprawie?

Szczególnym rodzajem dowodu w postępowaniu cywilnym jest dowód z opinii biegłego. Dowód taki jest przydatny wówczas jeśli w toku postępowania zachodzi konieczność uzyskania informacji wymagających wiedzy specjalnej – np. wartości rynkowej nieruchomości, budowy maszyn, prawidłowości wykonanych robót budowlanych.

Do kiedy należy przechowywać księgi podatkowe?

Podatnik, który poniesie stratę i planuje ją rozliczyć z dochodem uzyskanym w następnych latach, powinien przechowywać księgi podatkowe aż do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych, jakie powstały w latach, w których rozliczał stratę.

Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku?

Wierzyciel może zablokować działania dłużnika, który wyzbywa się swojego majątku. Taką możliwość daje mu skarga pauliańska. Czy jednak będzie ona skutecznym narzędziem także wobec osób trzecich, które zdążyły zbyć uzyskane dobra?

Zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych

Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, która weszła w życie 7 marca 2011 r., zwiększa kompetencje Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. GIODO będzie miał m.in. uprawnienia w zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym.

Jak należy zachowywać się w sądzie?

W sądzie musi zostać zachowana powaga oraz odpowiedni szacunek dla sędziego z racji wykonywanego przez niego urzędu, co stanowi warunek skutecznego i właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dla wydania sprawiedliwego wyroku niezbędne jest ustalenie okoliczności zgodnych z prawdą i rzeczywistym przebiegiem zdarzeń, stąd konieczność dostarczenia odpowiednich dowodów oraz obowiązek mówienia prawdy ciążący na wszystkich uczestnikach postępowania.

Mieszkanie od pośrednika. Co należy do jego obowiązków?


Każdy pośrednik, który działa na rynku nieruchomości, musi stosować się do przepisów prawa. Jakimi jeszcze obowiązkami jest obarczony?

Jak podróżować ze zwierzakiem?

W dzisiejszych czasach coraz częściej podróżujemy, co w przypadku właścicieli zwierząt domowych może się wiązać z koniecznością zabrania ze sobą swojego pupila do samochodu, pociągu, czy samolotu.Zapoznaj się z zasadami, jakie powinny być przestrzegane podczas podróży.

Blue button- łatwiejsze transakcje w Internecie

Autorska propozycja Polski ma ułatwić zawieranie transakcji w Internecie i wyeliminować stan jawnej dyskryminacji, który dotyka osoby z krajów nowej Unii, którym odmawia się zawarcia transakcji transgranicznej ze względu na obawy sprzedawcy związane z różnicami w systemach prawnych.

Czy zakład ubezpieczeń może odmówić zawarcia umowy?

W określonych sytuacjach zakład ubezpieczeń ma prawo nie wyrazić zgody na objęcie ochroną ubezpieczeniową lub też zaproponować inne warunki ubezpieczenia. Będzie to zależeć od indywidualnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego.

Czy odszkodowanie może objąć także koszty holowania?

Polisa OC sprawcy wypadku posłuży nam do zrekompensowania szkód, jakie wywołał sprawca. Czy jednak w ramach odszkodowania można od zakładu ubezpieczeń domagać się także zwrotu kosztów holowania naszego pojazdu?

Reklamacja: czy czas wniesienia reklamacji ma znaczenie?

Prawo do reklamacji to jedno z podstawowych uprawnień konsumentów. Co należy wiedzieć, by w pełni korzystać ze swoich uprawnień? Jedną z takich przydatnych informacji jest odpowiedź na pytanie, czy czas wniesienia reklamacji ma znaczenie?

Co warto wiedzieć, zanim złożysz reklamację?

Prawo do reklamacji to jedno z podstawowych uprawnień konsumentów. Co należy wiedzieć, by w pełni korzystać ze swoich uprawnień? Jakie błędy najczęściej popełniają konsumenci przy pisaniu reklamacji?

REKLAMA