REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie

Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania

Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego doznał rozstroju zdrowia będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania. Pozwoli to na dużo szybsze załatwienie sprawy, gdyż komisja będzie miała 30 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

Czy niedoubezpieczenie może powodować zmniejszenie odszkodowania?

Z niedoubezpieczeniem mamy do czynienia, gdy ubezpieczenie jest na wartość niższą niż wartość rzeczywista. Czy w takich sytuacjach istnieje ryzyko, że niedoubezpieczenie spowoduje zmniejszenie odszkodowania?

REKLAMA

Ubezpieczenia: podwyższenie składki w trakcie umowy?

Składka na ubezpieczenie powinna odzwierciedlać poziom ryzyka ubezpieczyciela. Po zawarciu umowy ubezpieczyciel nie ma swobody w zwiększaniu składki ubezpieczeniowej poza jednym przypadkiem.

Zażalenie na postanowienie o odmowie uchylenia poręczenia majątkowego

Postanowienie Sądu odmawiające uwzględnienia wniosku oskarżonego o uchylenie środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego podlega zgodnie z ogólną zasadą zaskarżeniu.

Umowa pożyczki

Zgodnie z definicją z art. 720 kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Roszczeń spółki cywilnej dochodzą wszyscy wspólnicy

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani zdolności sądowej. Wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki.

REKLAMA

Beatyfikacja: rzymskie kościoły i muzea będą otwarte także w nocy

Stolica Włoch przygotowuje się na przyjazd pielgrzymów, związany z beatyfikacją Jana Pawła II. Z nocy 30 kwietnia na 1 maja w rzymskich kościołach odbędzie się czuwanie modlitewne. W godzinach wieczornych otwarte będzie także Muzeum Watykańskie.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Harmonogram uroczystości

Uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II potrwają kilka dni. W ostatnim dniu szczątki papieża zostaną pochowane w bazylice św. Piotra.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Opieka zdrowotna we Włoszech

Wyjeżdżając za granicę powinniśmy odpowiednio się przygotować. Jednym z koniecznych punktów jest wyrobienie Europejskiej karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Gdzie znaleźć miasteczka namiotowe dla pielgrzymów?

Miasteczka namiotowe będą otwarte od 28 kwietnia do 3 maja. Jak wyjaśniły władze Lacjum, jest to ukłon w stronę wiernych z Polski, którzy mogą zatrzymać się w Rzymie na dłużej ze względu na dzień wolny z okazji Święta 3 maja.

Czy wiesz co jesz?

Robiąc przedświąteczne zakupy warto przyjrzeć się dacie przydatności artykułu, czy zawartości składników w danym produkcie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta po przetestowaniu wielu produktów przypomina czym się sugerować w ich wyborze.

Beatyfikacja Jana Pawła II: O czym powinni wiedzieć kierowcy?

Kierowcy wybierający się na Beatyfikację powinni zweryfikować stan techniczny swoich pojazdów. W przeciwnym razie narażają się na wysokie mandaty.

Żabka wprowadzała w błąd i zapłaci karę

Spółka Żabka Polska wprowadzała w błąd konsumentów w ramach prowadzonej przez siebie kampanii reklamowej. Teraz będzie musiała zapłacić ponad 1,5 mln złotych kary. Decyzję UOKiKu potwierdził już Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pułapki w umowach przedwstępnych – cz. 2

Zanim zwiążemy się umową powinniśmy ją uważnie przeczytać. To generalna zasada, która tyczy się każdej czynności prawnej. A jakie pułapki mogą czaić się w treści umowy przedwstępnej?

Beatyfikacja Jana Pawła II: Porady dla zwiedzających Padwę i Wenecję

Aby dojechać do centrum Padwy, musimy posiadać specjalne zezwolenie. Wjazd autokarów na teren Wenecji podlega opłacie.

Pułapki w umowach przedwstępnych – cz. 1

W obrocie gospodarczym, przy zakupie nieruchomości - bardzo często przed zawarciem umowy właściwej strony decydują się na zawarcie umowy przedwstępnej. Zanim zwiążemy się taką umową warto dowiedzieć, jakie pułapki mogą na nas czyhać.

Wielkanoc. Jak reklamować żywność – cz. 2

Podstawowym prawem konsumenta jest reklamacja. Dotyczy to nie tylko takich produktów jak odzież, czy obuwie. Reklamować można żywność, także tę kupioną luzem. Zobacz jakie masz prawa?

Wielkanoc. Jak reklamować żywność? – cz. 1

Podstawowym prawem konsumenta jest reklamacja. Dotyczy to nie tylko takich produktów jak odzież, czy obuwie. Reklamować można żywność, także tę kupioną luzem. Zobacz jakie masz prawa?

Sprawdź co pojawi się na twoim stole, czyli wielkanocna kontrola żywności

Przeczytaj etykiety zanim kupisz żywność na wielkanocny stół. Przed świętami Inspekcja Handlowa skontrolowała jakość produktów żywnościowych. Jakie przyniosło to efekty?

Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku. Warto o tym pamiętać, jako że jest to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Przed wyjazdem zaopatrz się dowód tożsamości oraz w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie wątpliwości możesz skorzystać z całodobowej infolinii dla pielgrzymów.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Oficjalny program uroczystości

Msza beatyfikacyjna rozpocznie się 1 maja o godz. 10:00 na placu św. Piotra. Wstęp na wszystkie uroczystości beatyfikacyjne jest wolny.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Rzymie?

Jaki jest rozkład jazdy autobusów? Kiedy zostaną uruchomione specjalne linie dla pielgrzymów? Do czego uprawnia karta pielgrzyma JPII Special Pass? Podpowiadamy jak podróżować po Rzymie w czasie beatyfikacji.

Pełnomocnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym

Pełnomocnictwo procesowe to umocowanie do działania w cudzym imieniu. Umożliwia stronom bądź uczestnikom postępowania, upoważnienie osób posiadających wiedzę profesjonalną do zastępowania ich przed sądem. Ma to znaczenie przyspieszające i usprawniające postępowanie. Jaka powinna być treść pełnomocnictwa aby właściwie umocować pełnomocnika?

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jakie są ceny biletów w Rzymie?

W Rzymie mamy do wyboru kilka rodzajów biletów komunikacji miejskiej. Dzieci pod opieką rodzica podróżują bezpłatnie.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Jakie pozwolenia dla autobusów turystycznych w Rzymie?

W czasie beatyfikacji autobusy wjeżdżające do Rzymu będą musiały posiadać specjalne pozwolenie. Podpowiadamy, gdzie je nabyć oraz w jakich miejscach skorzystać z miejsc parkingowych.

Timesharing- sposób na bezpieczne wakacje

Nowe rozwiązania zaproponowane prze rząd mają lepiej chronić prawa osób korzystających z usług timeshare. Chodzi o korzystanie z nieruchomości, np. ośrodka turystycznego, hotelu, pensjonatu, apartamentu, w określonych, regularnie powtarzających się odstępach czasu w każdym roku.

Pułapki telekomunikacyjne

UOKiK zwraca uwagę na niektóre z praktyk, które stosują spółki telekomunikacyjne, przykładowo na utrudnianie przeczytania umowy przez jej podpisaniem, czy podawanie błędnych informacji o prawach abonenta.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy w Niemczech?

Co powinny wiedzieć osoby planujące podjęcie zatrudnienia w Niemczech w związku z otwarciem rynku pracy dla polskich obywateli?

UOKiK karze Castoramę

Możliwość podwyższenia ceny oraz wynagrodzenia za wykonane usługi – takie postanowienia w umowa zawierała Castorama. Ich zgodność z prawem zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak obliczyć 14-dniowy termin na odpowiedź reklamacyjną?

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej daje sprzedawcy 14 dni na udzielenie odpowiedzi reklamacyjnej. Niektórzy sprzedawcy uznają, że chodzi tutaj o 14 dni roboczych. Jak jest naprawdę?

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do sanatorium?

Wyjeżdżając do sanatorium nie powinniśmy zapominać o zabraniu ze sobą skierowania i aktualnego dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. O czym jeszcze warto pamiętać?

Sklepy internetowe-jak nie dać się oszukać?

Zakupy przez Internet są tańsze i wygodniejsze niż tradycyjne. Jednak wielu konsumentów nie ma do nich zaufania. Eksperci z Europejskiego Centrum Konsumenckiego wyjaśniają, jak sprawdzić uczciwość sprzedawcy i dlaczego nie warto bać się kupowania w Internecie.

Dlaczego warto oznaczyć miejsce wykonania zobowiązania z umowy?

Określenie miejsca, w którym ma dojść do spełnienia świadczenia, do którego druga strona zobowiązała się w umowie, może nam pomóc w dochodzeniu naszych praw.

UOKiK: benzyna i LPG coraz gorszej jakości

Badania paliw, jakie przeprowadziła Inspekcja Handlowa w 2010 r. pokazują, iż pogorszyła się jakość paliw płynnych. Najgorzej jest pod tym względem w województwie kujawsko-pomorskim - czytamy w raporcie, jaki pojawił się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nierówne traktowania świadków procesowych-zmiana prawa

Zasady zwrotu świadkom kosztów dojazdu są niezgodne z konstytucją, a gorsze traktowanie świadka w procesie karnym godzi w wymiar sprawiedliwości- uznał Trybunał Konstytucyjny.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Konsulat w Rzymie uruchomi specjalną infolinię

Polscy pielgrzymi, którzy przybędą do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II będą mogli liczyć na pomoc polskiego konsulatu. Z myślą o nich zostanie m.in. uruchomiona specjalna infolinia.

Beatyfikacja Jana Pawła II: jak dojechać samochodem do Rzymu?

Rzym podczas beatyfikacji papieża Jana Pawła II ma odwiedzić prawie 2 miliony pielgrzymów. Drogę do stolicy Włoch, liczącą około 1,8 tys. km, można pokonać także samochodem. Jaką drogę wybrać?

Usługi medyczne zwolnione z VAT

W 2011 roku zwolnione z VAT będą te usługi medyczne, które służą profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Modyfikacja przepisów spowodowała, że nie podlegają zwolnieniu, np. operacje plastyczne, za które pobierana będzie teraz podstawowa stawka VAT.

Jakie są zasady sprzedaży leków przez Internet?

Obecnie w ustawie Prawo farmaceutyczne nie znajdziemy definicji „wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych”. Już wkrótce taka definicja się pojawi i, najprawdopodobniej, zakończy praktykę sprzedaży leków na receptę przez Internet.

Pseudoefedryna ograniczona nowelizacją ustawy

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza w życie ograniczenie możliwości zakupów leków zawierających pseudoefedrynę, która jest bardzo popularnym składnikiem leków na katar.

Omijanie przepisów prawa pracy przy zatrudnieniu kontraktowym lekarzy

Coraz częstsze zatrudnianie lekarzy na podstawie kontraktów może prowadzić do nadużyć i obchodzenia przepisów. Lekarze pracujący na podstawie umowy o pracę oraz na kontrakcie w tej samej placówce często przebywają w pracy dłużej niż jest to dozwolone przepisami prawa pracy oraz odrębnych ustaw szczegółowych.

Kto może zostać dyrektorem szpitala?

Regulacja dotycząca wyboru dyrektora szpitala jest zawarta w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej. Stawia ono przed kandydatem kilka warunków, których spełnienie jest konieczne.

Planowane zmiany w refundacji leków

W sejmie trwają pracę nad nową ustawą mającą zmienić sposób sprzedaży leków refundowanych przez apteki.

Jak refundowane są leki?

W obecnym stanie prawnym apteka, która sprzedaje leki refundowane musi zarejestrować się w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Apteka składa formularz rejestracyjny, w którym zawarte są dane o aptece oraz wyrażona chęć sprzedawania leków i towarów refundowanych przez fundusz.

Czy firma farmaceutyczna może zaskarżyć niekorzystną dla siebie decyzję?

Niekorzystna decyzja w przedmiocie dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego, wydana na rzecz firmy farmaceutycznej, może zostać przez nią zaskarżona na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zakup biletu na mecz przez Internet-jakie masz prawa?

Do zalet zakupów „w sieci” należy: oszczędność czasu, duży wybór, oraz  niska cena. Zakupy takie rządzą się jednak swoimi prawami i warto jest zapoznać się z nimi zanim przystąpimy do zakupowego szaleństwa.

Odbiór przedmiotów z depozytu sądowego

Złożenie przedmiotów do depozytu sądowego obliguje sąd do przedsięwzięcia odpowiednich czynności zmierzających do ustalenia podmiotu uprawnionego do ich odbioru, a w razie jego braku - do określenia charakteru tych przedmiotów celem wydania orzeczenia w przedmiocie przepadku

REKLAMA