REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klauzule abuzywne w umowach będzie kontrolować sztuczna inteligencja

UOKIiK. Klauzule abuzywne w umowach będzie kontrolować sztuczna inteligencja
UOKIiK. Klauzule abuzywne w umowach będzie kontrolować sztuczna inteligencja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Klauzule abuzywne w umowach. UOKiK planuje uruchomić za rok narzędzie, które korzystając ze sztucznej inteligencji (AI) będzie poszukiwać problematycznych zapisów w umowach z konsumentami - poinformowali w piątek przedstawiciele Urzędu na Szczycie Cyfrowym ONZ (IGF2021) w Katowicach.

Klauzule abuzywne w umowach – UOKiK skorzysta ze sztucznej inteligencji

REKLAMA

- Narzędzie, oparte o AI pozwoli nam wychwytywać i eliminować zakazane zapisy umów - poinformował Jacek Marczak z bydgoskiej delegatury Urzędu.

Jak wyjaśniał, tego typu przeglądanie umów jest pracochłonne, a w dodatku składa się z powtarzalnych czynności.

- Do UOKiK trafiają tysiące umów, które normalnie należy przeszukać i znaleźć abuzywne zapisy „ręcznie”. Chcemy więc zautomatyzować akwizycję i analizę standardowych umów - wyjaśnił Marczak.

Projekt systemu zakłada, że umowy będą zbierane za pomocą web crawlera - internetowego robota indeksującego, a AI je przeczyta, przeanalizuje i porówna z rejestrem klauzul niedozwolonych, w którym znajduje się ok. 10 tys. zapisów. Narzędzie ma znajdować nie tylko zapisy identyczne, ale także podobne, zawierające synonimy itp. i zawiadamiać człowieka, że w danej umowie coś może być nie w porządku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klauzule abuzywne w umowach kontrolowane przez sztuczną inteligencję – ryzyka

Uczestnicy dyskusji o zastosowaniach AI w administracji publicznej przestrzegali jednak przed pewnymi ryzykami, towarzyszącymi wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi informatycznych.

- Takie problemy to brak transparentności automatycznych procesów, czy ryzyko podejmowania automatycznie dyskryminujących decyzji - wskazywała prof. Monika Namysłowska z Uniwersytetu Łódzkiego. I przypomniała, że projekt europejskiej regulacji o zastosowaniach sztucznej inteligencji zawiera wytyczne jak postępować w przypadku większości znanych ryzyk.

Thyme Burdon z biura polityki konsumenckiej OECD podkreślała, że zastosowanie AI w administracji powinno się zaczynać od obszarów i procesów niosących ze sobą niskie ryzyko.

REKLAMA

- Takie obszary w przypadku ochrony konsumentów to np. wykrywanie wprowadzających w błąd reklamy czy fałszywych opinii o produktach w internecie . Musimy mieć pewność, że AI nikogo nie będzie dyskryminować, wskazana jest bardzo duża ostrożność, bo można popełnić błąd rujnujący lata budowy zaufania do instytucji - oceniła Burdon.

Jacek Marczak podkreślał, że w przypadku zastosowania w UOKiK, AI nie będzie podejmować decyzji. System będzie jakby młodszym kolegą, nadzorowanym przez ludzi i zawsze to człowiek będzie decydował, a system na tych decyzjach będzie się uczył - podkreślił. Jak zaznaczył, to minimalizuje ryzyko dyskryminacji, czy podejmowania niesłusznych decyzji.

Marcin Krasuski z Google Polska przyznał, że w obszarach wrażliwych maszyna zawsze powinna być nadzorowana przez element ludzki, i nie wolno opierać wszystkich procesów decyzyjnych na AI. Jednak, jak zauważył, korzyścią z AI ma być to, że pewne rzeczy będzie robić szybciej. Jeżeli będziemy mieli na końcu decydującego o wszystkim człowieka, to zaleta większej szybkości w ogóle się nie pojawi - ocenił.

Sztuczna inteligencja w UOKiK-u – co to jest IGF?

REKLAMA

Forum Zarządzania Internetem (ang. Internet Governance Forum – IGF) to globalna wielostronna platforma ułatwiająca dyskusję na temat polityki publicznej związanej z zarządzaniem internetem. IGF zostało powołane w 2006 r. jako przez Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS) i zwołane przez Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych.

IGF jest całorocznym procesem obejmującym doroczne spotkania – szczyty cyfrowe oraz działania podejmowane pomiędzy nimi. Na szczytach cyfrowych ONZ - IGF gromadzą się interesariusze z całego świata w celu omówienia najbardziej istotnych kwestii związanych z zarządzaniem Internetem. W okresie pomiędzy szczytami cyfrowymi ONZ społeczność IGF opracowuje merytoryczne działania, by następnie omawiać je podczas szczytów

Dotychczas różne rządy na całym świecie zorganizowały już 15 dorocznych spotkań IGF – nazywanych szczytami cyfrowymi ONZ. Od 6 do 10 grudnia w Katowicach odbywa się 16. spotkanie IGF, którego gospodarzem jest rząd RP.

PAP
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA