REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konsolidacja chwilówek — na czym polega jej fenomen?

Przytłaczająca ilość zobowiązań krótkoterminowych to sytuacja, w której firma lub osoba prywatna posiada znaczną liczbę płatności i długów, które muszą zostać uregulowane w stosunkowo krótkim czasie. Ich zbyt duża ilość może prowadzić do poważnych trudności finansowych, dlatego wymaga to starannego zarządzania środkami.

Problemy z fotowoltaiką. Skargi dotyczą zmian systemu rozliczania energii

Obywatele, którzy wcześniej zainwestowali w domową fotowoltaikę, skarżą się na niekorzystne zmiany systemu rozliczania energii elektrycznej. Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, zostali oni też wykluczeni ze świadczeń osłonowych w związku z sytuacją na rynku energii.

Najemca i wynajmujący - jakie mają prawa i obowiązki? To warto wiedzieć!

Poszukiwanie mieszkania na wynajem to z perspektywy najemcy żmudny proces. Sytuacja wynajmującego, który oferuje swoją nieruchomość, nie jest jednak łatwiejsza. Choć obie strony mają inne zadania, to jeden wspólny cel – najem mieszkania i bezproblemowa współpraca. Zasady tej współpracy określają przepisy prawa. 

Oznaczanie treści influencerskich. Jak to trzeba robić zgodnie z prawem?

Influencer, (z ang. influence – wpływ) to osoba, „która wywiera wpływ”. Takie osoby w dzisiejszym  scyfryzowanym otoczeniu spotykamy niemal na każdym kroku – głównie w mediach i serwisach społecznościowych, także tych, które umożliwiają udostępnianie filmów i innych treści audiowizualnych. Te formy i kanały przekazu to obecnie najbardziej popularny sposób na dotarcie przez influencerów ze spersonalizowaną reklamą lub innym materiałem marketingowym, głównie z uwagi na odbiór tej formy przekazu jako autentyczna. Czy, a jeżeli tak, to jakie wymogi prawne obowiązują w tym zakresie? 

REKLAMA

Polscy e-konsumenci wobec płatności online. Co pokazują badania?

W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności zakupów online, metody płatności stają się kluczowym elementem decyzyjnym dla wielu konsumentów. Najnowszy raport Tpay pt. „Jak Polacy kupują online 2023. Rozważny konsument w niepewnych czasach” rzuca światło na aktualne preferencje płatnicze Polaków w świecie e-commerce. Zaskakujące wyniki badania ukazują, jak dynamicznie zmieniają się nawyki zakupowe w kraju, pod wpływem różnych czynników, takich jak sytuacja geopolityczna czy ekonomiczna. Przyjrzymy się kluczowym wnioskom z raportu, które mogą mieć znaczący wpływ na strategie sprzedażowe sklepów internetowych w najbliższej przyszłości.

Rzecznik Praw Pacjenta: Szybkie konsultacje online naruszają zbiorowe prawa pacjentów

"Placówki medyczne, które oferują szybkie konsultacje lekarskie przez internet, w tym wystawiają e-recepty - na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, naruszają zbiorowe prawa pacjentów" - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.

Kary umowne – jak je formułować. Czy strony umowy mają pełną swobodę ich ustalania? Które kary umowne mogą być uznane za nieważne?

Kara umowna jest nierzadko sposobem zabezpieczenia wykonania zobowiązań umownych. Stanowi ona formę ryczałtowego odszkodowania, stąd też zwana jest także odszkodowaniem umownym, karą konwencjonalną albo karą wadialną. Jako odszkodowanie zastrzeżone już przy kształtowaniu węzła obligacyjnego, ponad zasadniczą funkcję kompensacyjną pełni ona także funkcje stymulacyjną i represyjną. Umowny charakter kar umownych, a zatem zależny od woli umawiających się stron, nie pozwala jednak na zastrzeżenie jej zupełnie swobodnie. Jakie są więc podstawowe zasady zastrzegania kar umownych? 

Upadłość konsumencka - od czego zależy tryb postępowania?

Upadłość konsumencka może toczyć się w trybie uproszczonym i zwykłym, w którym odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące upadłości przedsiębiorców. Konsument nie ma wpływu na wybór trybu. Decyzję w tym zakresie podejmuje sąd upadłościowy, który ma obowiązek kierowania się przepisy Prawa upadłościowego. Jednak trzeba pamiętać, że przesłanki stosowania trybu zwykłego upadłości konsumenckiej zostały zredagowane w sposób umożliwiający ich różnorodną interpretację. Jednak zawsze procedowanie upadłości konsumenckiej w tym trybie jest rozwiązaniem wyjątkowym, stosowanym do trudnych i rozbudowanych spraw.

REKLAMA

Niższe opłaty sądowe dla pracowników

Co do zasady pracownik wnoszący powództwo albo składający wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego jest zwolniony z obowiązku uiszczania kosztów sądowych. Wyjątkiem od powyższej zasady są sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000,00 złotych. Jedynie w tych sprawach, pracownik ma obowiązek ponoszenia opłaty sądowej. Wprowadzone od 28 września 2023 roku zmiany w ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zmieniają zasady ponoszenia opłat sądowych przez pracowników, czyniąc je jeszcze bardziej korzystnymi, niż dotychczas. 

Kryzys psychiczny u dziecka. Co powinno niepokoić? Jak można pomóc?

Rośnie liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne. Objawami gorszego stanu psychicznego mogą być np. problemy ze snem, koncentracją uwagi, brak siły i chęci do podejmowania codziennych aktywności. Niekiedy gorsze samopoczucie psychiczne dziecka wymaga pomocy specjalistów.

Konsument może tylko raz odstąpić od abonamentu zamówionego przez internet (początkowo bezpłatnego a potem automatycznie przedłużanego). Ta zasada ma wyjątek

Wykonanie przysługującego konsumentowi prawa do odstąpienia od abonamentu zamówionego na odległość, początkowo bezpłatnego i podlegającego automatycznemu przedłużeniu, jest gwarantowane tylko jeden raz. Odmiennie rzecz się ma, jeżeli konsument nie został dostatecznie poinformowany o łącznym koszcie abonamentu. 

Jakie problemy prawne mają firmy transportowe?

Branża transportowa odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu płynności dostaw. A Polska od lat utrzymuje się na pozycji lidera w transporcie międzynarodowym, odpowiadając aż za 20% całkowitej pracy przewozowej w Unii Europejskiej. Jednak mimo tego imponującego wyniku, branża na co dzień boryka się z licznymi wyzwaniami prawno-organizacyjnymi. O jakich wyzwaniach mowa?

Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

Warto pamiętać o prolongacie legitymacji studenckiej!

Okazanie w pociągu biletu ulgowego bez ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej oznacza w praktyce, że przejazd odbywa się bez dokumentu uprawniającego do ulgi - przypomina Urząd Transportu Kolejowego. Jakie są konsekwencje nieważnej legitymacji?

Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Upadłość konsumencka - kiedy warto skorzystać, a kiedy jest jedynym ratunkiem?

Upadłość konsumencka. Kiedy warto się na nią zdecydować, a kiedy jest jedynym ratunkiem dłużnika?

Upadłość konsumencka. Czym jest i kto może ją ogłosić?

Według dostępnych danych coraz więcej Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej z powodu rosnącego zadłużenia. Warto pamiętać, iż na przestrzeni ostatnich lat regulacje w zakresie upadłości konsumenckiej modyfikowane były wielokrotnie. Jak jest obecnie?

Nakaz zapłaty na rzecz firmy pożyczkowej tylko na podstawie weksla - może naruszyć prawa konsumenta

Akceptacja wydawania nakazów zapłaty na podstawie samej treści weksla przedstawionego przez firmę pożyczkową, bez kontroli zapisów umowy, na podstawie której weksel wystawiono, może zagrozić interesom konsumentów - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, o którym poinformowała prokuratura.

To już 30. akcja sprzątania świata w Polsce. Dlaczego odbywa się pod koniec września?

W trzeci weekend września o tej międzynarodowej inicjatywie ekologicznej przypomina Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Skąd wziął się pomysł na sprzątanie świata?

Kto ma prawo do bezpłatnych leków? Recepty muszą zawierać kody "S” i "DZ”

Program bezpłatnych leków został rozszerzony - od 1 września osobom powyżej 65 lat oraz dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat wybrane leki przysługują bezpłatnie. Recepty muszą posiadać kody "S” i "DZ”.

Umowę przewozu można zawrzeć w kilku formach. Która będzie najlepsza?

Umowę przewozu można zawrzeć w kilku formach różniących się nośnikiem, sposobem złożenia oświadczenia oraz miejscem, w którym została zawarta. Niezależnie jednak od rodzaju, każda z form jest wiążąca dla obu stron– wskazuje Maurycy Kieruj, prawnik w TC Kancelarii Prawnej. 

Nowa strategia UE w zakresie leków. Dostęp do tańszych leków

Nowa strategia UE ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe w Europie. Zakłada między innymi dostęp do tańszych leków.

Z pracownikiem ZUS można porozmawiać online. Co załatwimy podczas e-wizyty?

Aby skorzystać z e-wizyty w ZUS nie trzeba instalować żadnych aplikacji. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i sprzęt wyposażony w kamerkę i mikrofon.

Prawa pasażerów kolei. Co się zmieniło?

W całej Unii Europejskiej zmieniły się zasady ochrony praw pasażerów w transporcie kolejowym. Nowości dotyczą m.in. wypłaty odszkodowania za opóźniony pociąg czy sytuacji niepełnosprawnych podróżnych.

Grzybobranie. Co trzeba wiedzieć?

Gdzie i kiedy udać się na grzybobranie? Jak się ubrać? Czy lepiej jest wycinać, czy wykręcać grzyby? Oto najważniejsze wskazówki od leśników!

Aplikacja mojeIKP przypomina o piciu wody. Jak skorzystać z tej funkcji?

Aby w trakcie dnia pracy pamiętać o piciu wody, możemy skorzystać z nowej funkcji aplikacji mojeIKP. 

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.

„Darmowy kredyt” - manipulacja czy rzeczywisty zysk? Jak uzyskać sankcję kredytu darmowego?

Czy kredyt naprawdę może być „za darmo”? A może jest to manipulacja i kolejna próba wyłudzenia pieniędzy? O tym opowie ekspert kredytowy.

Jak złożyć wniosek o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych?

Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można składać od 6 września 2023 roku. Komu przysługuje rekompensata?

Kontakt z ZUS. Jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził rozwiązania, które umożliwiają kontakt z urzędem również klientom z niepełnosprawnościami. 

Rekordowa ilość turystów niezadowolona z wakacji. Jakie problemy były konsultowane z prawnikami w tym roku?

Prawnicy przyznają, że tradycją jest, że w każde wakacje zdarza się kilka skarg i konsultacji prawnych dotyczących nieudanego wypoczynku wakacyjnego. W tym roku jednak, takich sytuacji jest najwięcej od 2020 roku.

Jakub Groszkowski: Ochrona danych osobowych jest kluczowa w dobie rozwoju sztucznej inteligencji [WYWIAD]

„RODO nie zostało uchwalone, aby ograniczać i blokować rozwój, ale po to żeby w trakcie rozwoju np. nowych technologii to człowiek i jego prawa były w centrum uwagi.” – podkreśla Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Pasażerowie skarżą się na jedną z linii lotniczych. UODO reaguje

Urząd Ochrony Danych Osobowych chce wyjaśnić w jaki sposób przewoźnik przetwarza dane osobowe w procedurze weryfikacji pasażerów. 

Kleszcze. Jak zapobiegać ukąszeniom? Kiedy iść do lekarza?

Kleszcze mogą wywoływać groźne choroby, a liczba zakażonych wzrasta z roku na rok. Kiedy aktywne są kleszcze? Co trzeba wiedzieć o ukąszeniach?

Miody chronione unijnym znakiem jakości. Co warto o nich wiedzieć?

Istnieją miody, których nazwy zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG). Poznaj je już dziś!

8 tys. przepisów i 11 planów żywieniowych. Gdzie znaleźć bezpłatne diety?

760 tys. osób korzysta z portalu Diety NFZ. Usługa jest bezpłatna. Czy dietę można dostosować do własnych potrzeb lub wyeliminować z niej określone produkty?

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe i jak rozmawiać z dyspozytorem?

Pogotowie ratunkowe wzywamy zazwyczaj w sytuacjach nagłych i stresujących. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o pytaniach, na które warto być przygotowanym w razie konieczności wezwania zespołu.

Kasjer pomylił się na własną niekorzyść. Czy zwrócimy mu uwagę?

Czy można usprawiedliwić niezwrócenie uwagi kasjerowi, który pomylił się na własną niekorzyść? Co z płaceniem gotówką bez rachunku, by uniknąć podatku VAT? Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) opublikował raport „Moralność finansowa Polaków 2023”.

Burza w lesie. Co robić, a czego nie?

Co zrobić, gdy podczas spaceru usłyszymy grzmoty, a na niebie pojawią się burzowe chmury? Co z biwakowaniem? Jak pomóc osobie porażonej piorunem? Lasy Państwowe przypominają najważniejszych zasadach.

Rośnie liczba zapytań o rzetelność finansową klientów sklepów internetowych

Branża e-commerce proponuje coraz więcej możliwości dogodnych płatności. Idzie to w parze z coraz większą ostrożnością e-sprzedawców względem kupujących.

Podróżni z niepełnosprawnością. Jakie mają prawa?

O najważniejszych kwestiach dotyczących podróżowania samolotem, koleją, autokarem oraz promem osób z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej przypomina  Europejskie Centrum Konsumenckie wspólnie z UOKiK.

Morze Bałtyckie a zmiany klimatu. Jakie są prognozy?

Bałtyk jest stosunkowo małym i płytkim morzem śródlądowym charakteryzującym się niewielką wymianą wód z oceanem. Jak prognozowane zmiany klimatu będą wpływały na Morze Bałtyckie?

Prawa konsumenta 2023. Jak zwrócić lub wymienić zakup?

1 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o prawach konsumenta, KC oraz prawa międzynarodowego prywatnego. Zmiany te mają znaczenie z punktu widzenia działalności przedsiębiorców, którzy powinni dokonać analizy swoich procedur związanych z reklamacją i gwarancją.

Pociągi PKP Intercity pojadą jeszcze szybciej! Ile zajmie podróż Warszawa-Kraków?

Pociągi PKP Intercity jeszcze szybsze! Od 3 września przejazd z Krakowa do Warszawy zajmie 2 godz. i 10 min. Z Krakowa do Gdańska będzie można dostać się w 4 godz. i 50 min. Będzie też nowe połączenie. 

Do czego inflacja zmusiła polskich konsumentów?

Inflacja zmieniła zachowania zakupowe konsumentów. Na co teraz zwracają uwagę podczas podejmowania decyzji konsumenckich? Co kupują, a z czego rezygnują? 

Jak często Polacy chodzą do restauracji?

Czy mimo kryzysu Polacy jadają w restauracjach? Okazuje się, że tak. Ponad połowa konsumentów odwiedza restauracje, bary lub inne lokale z jedzenie przynajmniej raz w roku. 

REKLAMA