REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zużycie sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Przyjęta nowelizacja dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego przewiduje m.in. dodatkowe narzędzia do walki z nielegalnym eksportem zużytego sprzętu. Nowelizacja oznacza konieczność zmian w polskim ustawodawstwie.

Praktyczne aspekty podstawienia wierzytelności hipotecznej

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece sprzed ponad roku wprowadziła możliwość zastąpienia wierzytelności zabezpieczonej hipoteką inną wierzytelnością przy jednoczesnym zachowaniu tej samej hipoteki. Jak to funkcjonuje w praktyce?

Będą zmiany w ustawie o usługach płatniczych

Poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do wydawania pieniądza elektronicznego oraz kompleksowe uregulowanie tematyki usług płatniczych w jednej ustawie – takie rozwiązania zapowiada projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych.

Reklamacja towaru kupionego przez internet (cz. 2)

Towary zakupione przez internet podlegają takiej samej reklamacji, jak te kupione w tradycyjnym sklepie. Sprzedawcą musi być jednak przedsiębiorca.

REKLAMA

Reklamacja towaru kupionego przez internet (cz. 1)

Towary zakupione przez internet podlegają takiej samej reklamacji, jak te kupione w tradycyjnym sklepie. Poza tym kupujący mają 10-dniowy termin na odstąpienie od umowy.

Kto płaci koszty opinii powypadkowej w Niemczech?

W przypadku likwidacji szkody powypadkowej w Niemczech ważnym elementem jest kwestia pokrycia kosztów powypadkowej opinii rzeczoznawcy. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowany przyczynił się do powstania wypadku drogowego.

Usługi szewskie – jakie masz prawa?

Oddając buty do szewca zawieramy z nim umowę o dzieło. Treść umowy będzie decydować o naszych uprawnieniach m.in. w sytuacji złego wykonania usługi.

Pułapki prawne w umowie najmu (cz. 1)

Treść umowy może w sposób znaczący modyfikować zakres stosunku prawnego łączącego strony. Dotyczy to także umowy najmu, w której najemca i wynajmujący mogą określić wiele szczegółowych postanowień, w tym także tych dotyczących obowiązku dokonywania niezbędnych napraw.

REKLAMA

Reklamacja mebli – kiedy zgłosić się do sprzedawcy?

Jeżeli konsument nie zgłosi wady w odpowiednim czasie, sprzedawca będzie mógł odrzucić jego reklamację nawet bez rozpatrzenia jej zasadności.

NFZ ograniczał konkurencję

Nawet państwowy monopolista jest obowiązany do przestrzegania rynkowych reguł. Przekonał się o tym Narodowy Fundusz Zdrowia, który znalazł się ostatnio na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kiedy i jak można potrącić wierzytelność?

Potrącenie wierzytelności może mieć miejsce, gdy dwie osoby są wobec siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami. W jaki sposób można potrącić wierzytelność?

BZ WBK wprowadzał klientów w błąd

Sąd Apelacyjny potwierdził, iż Bank Zachodni WBK przy informowaniu o ofercie Konto24 Prestiż wprowadzał konsumentów w błąd. Wcześniej takie praktyki zarzucił bankowi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Głos eksperta: czy ACTA zagraża naszej wolności?

Problem nie leży w samych zapisach umowy ACTA, ale w dotychczasowej praktyce implementowania do polskiego prawa regulacji dotyczących telekomunikacji i internetu. Ograniczenie wolności w internecie?

Majątek spółki cywilnej

Spółka cywilna to tylko umowa między wspólnikami z zobowiązaniem do dążenia do wspólnego celu gospodarczego. Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, więc nie może mieć majątku. Co zatem należy rozumieć, gdy słyszymy określenie „majątek spółki cywilnej”?

Rośnie zainteresowanie sądami polubownymi

Rośnie zainteresowanie sądownictwem polubownym. Jedną z przyczyn jest jego sprawność, fachowość, poufność i tempo rozpoznawania spraw – zalety szczególnie istotne dla przedsiębiorców. Zbyt rzadko jednak korzystają oni z możliwości, jakie daje arbitraż.

Kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru lub usługi?

Przedsiębiorcy, w nadziei na zarobek, tolerują najróżniejsze zachowania klientów. Czasem jednak, gdy zachowanie klienta jest wyjątkowo nieodpowiednie, zdarza im się odmówić takiemu klientowi sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Czy wolno im tak robić?

Kiedy żądać uzupełnienia wyroku?

Sąd jest zobowiązany w wyroku odnieść do całości żądania strony. Dotyczy to także tych okoliczności, o których sąd powinien orzekać z urzędu. Strona może domagać się uzupełnienia niepełnego wyroku.

Zniknie problem podwójnego ubezpieczenia OC

Od 11 lutego 2012 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nowe zasady zlikwidują problem tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Dotyczyć to będzie jednak umów zawartych po 11 lutego.

Niedozwolone klauzule w umowach o kredyt hipoteczny

Klauzule kształtujące zasady oprocentowania kredytu nie mogą pozostawiać bankowi swobody i dowolności. Nieprecyzyjne zapisy umowy są niedozwolone – to efekt sporu UOKiKu i BRE Banku, który zakończył się dopiero wyrokiem sądowym.

Ubezpieczenie zdrowotne niani

Nianie spełniające warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym podlegają również obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia.

Interes prawny przy powództwie o ustalenie

Powództwo o ustalenie istnienie lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa wymaga wykazania przez powoda jego interesu prawnego. O jaki interes dokładnie chodzi?

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Interes publiczny przy ochronie konkurencji i konsumentów

Prezes UOKiK może podjąć działania względem przedsiębiorcy jeżeli stwierdzi naruszenie interesu publicznego. Istnienie UOKiK nie wyklucza wystąpienia przeciwko podmiotowi ograniczającemu konkurencję z roszczeniem cywilnoprawnym.

Będą nowe zasady etykietowania produktów spożywczych

Przedsiębiorcy działający na rynku spożywczym będą musieli zmienić etykiety swoich produktów w celu dostosowania ich do nowych wymogów prawa unijnego. Obowiązkowa będzie informacja m.in. o wartości odżywczej produktu.

Rachunki zbiorcze również w Polsce

W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391, dalej „nowelizacja”), która wprowadziła możliwość prowadzenia rachunków zbiorczych dla papierów wartościowych w Polsce.

Jakie świadczenia poszkodowanego pokrywa OC sprawcy?

Sprawca, wobec którego orzeczono środek karny w postaci obowiązku naprawienia szkody, może otrzymać od swojego ubezpieczyciela zwrot świadczeń zapłaconych na rzecz poszkodowanego – tak uznał Sąd Najwyższy.

Kupno wadliwej rzeczy

Kupujący może reklamować wadliwą rzecz, jeżeli kupił ją w sklepie. Wynika to z przepisów konsumenckich. Co jednak z kupnem wadliwej rzeczy od osoby prywatnej?

Przedmiotowa zmiana powództwa (cz. 2)

Nie w każdym postępowaniu dopuszczalna będzie przedmiotowa zmiana powództwa. Istotne jest zatem co jest, a co nie jest przedmiotową zmianą powództwa.

Przedmiotowa zmiana powództwa

W piśmie stanowiącym pozew należy określić dokładnie żądanie oraz przytoczyć uzasadniające je okoliczności faktyczne. Zarówno żądanie pozwu, jak i jego podstawa prawna mogą ulec zmianie w trakcie postępowania. Jednak nie będzie tak zawsze.

Zakład energetyczny nie może utrudniać wyboru sprzedawcy energii

Od kilku lat zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci mają swobodę wyboru sprzedawcy energii. Ograniczanie tej swobody przez zakłady energetycznej jest nadużywaniem pozycji dominującej.

Odszkodowanie za wypadek w sklepie

Właściciel sklepu będzie ponosił odpowiedzialność za szkody, których doznał klient wywracając się na śliskiej posadzce. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu dowodów.

Jak zawierać umowy we Włoszech?

Co zrobić, gdy chcemy odstąpić od umowy? Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu kontraktu? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Określenie ceny w umowie: brutto czy netto?

W ramach umowy strony mogą umówić się na wynagrodzenie netto. Brak wyraźnego stwierdzenia będzie oznaczał, że strony określiły wynagrodzenie brutto.

Kary dla operatorów za wprowadzanie w błąd

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki operatorów telekomunikacyjnych, związane z zachęcaniem konsumentów do udziału w konkursach sms-owych.

Upadłość konsumencka - kiedy sąd oddali wniosek?

W pewnych sytuacjach ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jest niemożliwe. I to już na etapie składania samego wniosku.

Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych (cz. 2)

Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.

Dochodzenie drobnych należności w sprawach gospodarczych

Przepisy postępowania gospodarczego mogą się krzyżować z innymi trybami procedowania. To istotna wiadomość zwłaszcza w sytuacji dochodzenia drobnych należności pomiędzy przedsiębiorcami.

Zastrzeżenie prawa własności sprzedanej rzeczy

Sprzedający może zabezpieczyć zapłatę ceny za rzeczy ruchome, zastrzegając ich własność w umowie sprzedaży, nawet jeżeli zostaną kupującemu wydane. Umowa taka musi być sporządzona na piśmie i opatrzona datą pewną.

UOKiK: Reader’s Digest łamał prawa konsumentów

Przedsiębiorcy nie mogą żądać od konsumentów zapłaty za dostarczone, acz niezamówione towary. Naruszających prawa konsumenta przedsiębiorców czeka kara finansowa ze strony UOKiKu, o czym przekonało wydawnictwo Reader’s Digest Przegląd.

Sposób na kryzys: zabezpieczenie wierzytelności

Zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego zabezpieczenie wierzytelności jest istotnym elementem działalności przedsiębiorców. W kontaktach z kontrahentami warto zabezpieczyć się hipoteką, zastawek, czy nawet wekslem.

Dochodzenie roszczeń z weksla – cz. 2

Postępowanie nakazowe gwarantuje szybki i tani sposób dochodzenia należności z weksla. Nakaz zapłaty uprawomocnia się niezależnie od zaskarżenia przez pozwanego.

Dochodzenie roszczeń z weksla

Weksel to wygodny sposób zabezpieczenia wierzytelności, który w obrocie handlowym często stanowi surogat pieniądza. Co więcej dla roszczeń z weksla dochodzone są w wygodnym postępowaniu nakazowym.

Rodzaje weksli

Weksel jest papierem wartościowym, który stanowi bezwarunkowe polecenie zapłaty. Abstrakcyjność zobowiązań wekslowych sprawia, że są one popularnym zabezpieczeniem wierzytelność, będąc przy okazji surogatem pieniądza.

Kiedy kredyt jest konsumencki?

Przepisy dotyczące kredytów konsumenckich, które weszły w życie 18 grudnia 2011 r. określają maksymalna jego wysokość. Kredytem konsumenckim jest także np. umowa sprzedaży ratalnej.

Niezamówiona przesyłka– co zrobić?

Nie zamawiałeś produktu, a mimo wszystko otrzymałeś paczkę z żądaniem zapłaty? W takiej sytuacji nie masz obowiązku uiszczania żadnej opłaty.

ACTA – wolność słowa vs. prawa twórców

Kontrowersyjna umowa międzynarodowa doprowadziła do hakerskiego ataku na polskie strony rządowe. To tylko echa wielkiego frontu, w którego środku znaleźliśmy się przez przypadek.

ACTA, czyli z czym walczą hakerzy?

Ostatnie dni zaowocowały wzmożonymi atakami hakerów na strony internetowe polskiego rządu. Wszystko związane jest z zamiarem podpisania umowy ACTA przez polskie władze. Czym jest ACTA i o co chodzi hakerom?

Deweloperzy kontra konsumenci

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 46 decyzji odnośnie praktyk deweloperów, krzywdzących konsumentów. Sprawdź jakich klauzul nie wolno stosować deweloperom.

Jakie są sposoby nabycia prawa własności? (cz. 2.)

Poza umową sposobami na przeniesienie prawa własności są: zasiedzenie, zawłaszczenie i znalezienie rzeczy. Jakie warunki należy spełnić, aby nabyć prawo własności?

Jakie są sposoby nabycia prawa własności? (cz. 1.)

Najczęściej spotykanym sposobem przeniesienia własności jest umowa. Własność nieruchomości nie może zostać przeniesiona pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

REKLAMA