REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co robić, gdy zostawimy bagaż w pociągu? Kto odpowiada za skradzioną walizkę?

Zostawiłeś bagaż w pociągu? Nie panikuj. Większość przewoźników ma przewidziane odpowiednie procedury. Urząd Transportu Kolejowego przypomina, co zrobić, gdy zgubimy bagaż lub kiedy nasze walizki zostaną skradzione.

Świąteczny urlop 2023 – taniej w górach czy nad morzem, gdzie będzie tłoczniej. Na co wskazują teraz ceny i rezerwacje

Choć Polacy są tradycjonalistami to z roku na rok rośnie liczba osób decydujących się na spędzanie poza domem nie tylko Sylwestra, ale i świąt Bożego Narodzenia. Jak w wakacje, dominują trzy kierunki wyjazdów na krótkie urlopy: morze, góry lub jeziora. Jakie są wybory tegoroczne i czy zawsze decydują o tym ceny i koszt wyjazdu?

Alternatywna opinia lekarska w sporze z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Dlaczego warto?

Spory z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi występują bardzo często. Duża część z tych sporów wynika z przeciwstawnych stanowisk TU i osoby ubezpieczonej w zakresie oceny danego zdarzenia i jego skutków. TU podejmując decyzję w konkretnej sprawie, opiera się na posiadanej dokumentacji oraz opinii lekarskiej (stanowiska zaprezentowanego przez lekarza orzecznika). W dzisiejszej publikacji skupimy się na tym, kiedy i dlaczego warto jest posiadać alternatywną opinię lekarską w sporze z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

PE poparł nowe przepisy, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów

Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie nowych przepisów, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów i ograniczyć wpływ masowej konsumpcji na środowisko.

REKLAMA

Co zrobić z fałszywym smsem? MC przypomina o nowym narzędziu

Przede wszystkim jeśli dostaniemy jakikolwiek link w smsie, to najlepiej go nie klikać. A w momencie, w którym wychwycimy, że ktoś próbuje nas oszukać, wtedy powinniśmy skorzystać z nowego narzędzia, które uruchomiliśmy- bezpłatny numer 8080 - powiedział w piątek na antenie Jedynki minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Etykiety wina z nowymi wymaganiami. Jakie szczegóły poznają konsumenci?

Od 8 grudnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące etykietowania wina w zakresie wykazu składników i informacji o wartości odżywczej. Obowiązek podawania tych danych szczegółowych będzie dotyczył wszystkich win i aromatyzowanych produktów sektora wina wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej.

Własna działalność a konto na PUE ZUS. Co trzeba wiedzieć?

Jeżeli po raz pierwszy zakładamy własny biznes – nie tylko musimy zarejestrować firmę ale także pamiętać także o tym, żeby założyć konto na platformie internetowej PUE ZUS. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności. Ten obowiązek mają wszyscy płatnicy składek od początku 2023 roku. Dotyczy to również osób, które opłacają składki wyłącznie za siebie oraz małych firm rozliczających składki za nie więcej niż 5 osób. 

Black Friday i Cyber Monday - na co trzeba uważać, robiąc zakupy?

Black Friday i Cyber Monday. Już od kilku tygodni te dwa hasła przewijają się w internecie, w reklamach i w prywatnych rozmowach. O co właściwie chodzi? Kiedy wypadają te dni, na które czeka tak wielu konsumentów? 

REKLAMA

Black Friday 2023. Będą zakupy jakich nie było od dawna – Polacy liczą na powrót prawdziwych okazji cenowych i wyprzedaży

Kupowanie na promocjach weszło nam w krew – tak chyba najprościej można wytłumaczyć fakt, iż rekordowo duża Polaków szykuje się na duże promocje w czasie Black Friday i następujących po nim kolejnych przedświątecznych wyprzedażach. Bijemy pod tym względem nie tylko powściągliwych w zakupach Szwajcarów, ale i rozmiłowanych w takich cenowych akcjach obywateli USA.

Najlepszy prezent pod choinkę 2023. Elektronika jeszcze nigdy nie była tak tania i to w Polsce – kupuj bo zaraz zdrożeje

Polacy nie mają w planach tak mocnego oszczędzania na prezentach jak rok temu, kiedy to na liście poszkodowanych przez inflację i kryzys znalazły się nawet dzieci – a na nich nie zwykliśmy oszczędzać. Z deklaracji tuż przed startem sezonu na prezenty pod choinkę 2023 wynika, że szczególnie preferowane są produkty elektroniczne. Dlaczego akurat teraz?

Jakie odsetki dają banki na lokatach i kontach oszczędnościowych? [Koniec listopada 2023 r.]

Jakie odsetki można uzyskać z najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych pod koniec listopada 2023 roku? 

Ustalenia wspólników można sformalizować. Czy, kiedy i jak zawrzeć umowę?

Biznes zaczyna się od pomysłu. Skutkiem mniej sformalizowanych ustaleń wspólników bywa zawiązanie umowy spółki, jej wpis do rejestru oraz podjęcie określonej działalności. O ile umowa spółki wymaga zachowania określnej formy i uregulowania niektórych kwestii, tak operacyjnie najważniejsze ustalenia nie wymagają zachowania jakiejś szczególnej formy, co często rodzi nieporozumienia na późniejszych etapach działalności spółki. 

Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uchyla korzystne dla frankowiczów wyroki. Sugeruje zastosowanie kursu średniego NBP dla przeliczenia CHF

Sąd Najwyższy we wrześniu 2023 roku wydał trzy wyroki niekorzystne dla posiadaczy kredytów frankowych. W wyrokach tych SN uznał, że jeżeli nie ma określonego w umowie kredytowej przelicznika waluty, w której jest indeksowany lub denominowany kredyt (niezależnie od tego, czy tego przelicznika nie było od początku, czy też okazał się nieważny), na podstawie art. 56 kodeksu cywilnego stosuje się przelicznik wynikający ze zwyczajów i zasad współżycia społecznego. Zdaniem SN możliwa jest także analogia z innych przepisów, w szczególności art. 358 § 2 k.c. Z tego wynika, że dopuszczalne jest w takiej sytuacji zastosowanie kursu średniego NBP.

8080 to nowy numer, na który można zgłaszać podejrzane wiadomości SMS. Co z dotychczasowym numerem?

Próby oszustwa. Nowy, łatwy do zapamiętania numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS już działa. 

7 najważniejszych porad ekspertów ECK na Black Friday!

Jak nie wpaść w zakupowe pułapki podczas Black Friday, Black Week, Cyber Monday? Przede wszystkim warto dać sobie czas do namysłu i pamiętać o swoich prawach.

Jakie są szanse na pożyczkę z komornikiem?

Osoby borykające się z egzekucją komorniczą doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich sytuacja na rynku pożyczek i kredytów jest niezwykle trudna. Sprawdź, co eksperci porównywarki zadluzenia.com mówią na temat pożyczek z komornikiem i oceń swoje szanse na uzyskanie takiego finansowania.

Ekonomiczne i ekologiczne skutki Black Friday. Kupować, a może wypożyczać?

Black Friday już 24 listopada, Cyber Monday w poniedziałek zaraz po nim. Czy promocje rzeczywiście w te dni są korzystne? Warto pamiętać, że zwiększenie konsumpcji w okresie ma negatywny wpływ na środowisko, a kompulsywne zakupy mogą być prostą drogą do długów. 

Black Friday 2023. Chcesz naprawdę kupić okazyjnie a nie stracić, zastosuj się do wskazówek eksperta - sprawdź

Od dawna Black Friday trwa dłużej niż jeden dzień, podobnie jak Cyber Monday. Teraz mamy do czynienia z Black Week, a nawet Black Weeks – bo okres promocji, wyprzedaży, okazji zakupowych i specjalnych ofert rozciąga się wyprzedająco od połowy listopada i ciągnie co najmniej do Wigilii. Czasu na okazyjne zakupy jest więc dużo i wcale nie jest pewne, że właśnie 24 listopada będą najlepsze okazje.

Black Friday a Dyrektywa Omnibus. Czy skończyło się windowanie cen przed promocyjną obniżką?

W tym tygodniu Black Friday (24 listopada 2023 r.), czyli gorący okres promocji, na który wielu z nas czeka z niecierpliwością. Sklepy kuszą konsumentów akcjami promocyjnymi w styli „3 za 2”, „1+1”, czy rabatami zniżkowymi. Wielu korzysta z takich okazji, szczególnie w kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i możliwości zakupu prezentów w niższych cenach. Jak wpłyną na uczciwość obniżek cen przepisy Dyrektywa Omnibus niedawno wdrożonej w Polsce? Komentuje adwokat Karolina Pilawska z Kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.

W sezonie grzewczym szkód spowodowanych przez pożary jest nawet trzy razy więcej niż latem

Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim pożary. Jednym z najczęstszych powodów ich powstawania w mieszkaniach jest zapalenie się sadzy kominowej. Od początku października strażacy zainterweniowali już z tego powodu ponad 1100 razy[1]. Czy Polacy ubezpieczają się od pożarów? 

Prawie co dziesiąty Polak doświadczył naruszenia prywatności danych podczas zajęć online

Zagrożenia online czyhają także podczas kursów online czy lekcji zdalnych i większość Polaków jest tego świadoma. Jednak ponad połowa nie wie, jak zachować się w przypadku sytuacji cyberataku. 

Polacy czekają na Black Friday, ale na rabaty powyżej 70% nie będą polować

Black Friday. Ponad 63% Polaków zamierza skorzystać w tym roku z zakupowego szaleństwa. Na jakie rabaty będą polować? Jaką kwotę planują wydać?

Liczba cyberataków w ochronie zdrowia nie maleje. Czy PESEL w przychodni jest dobrze chroniony?

Placówki medyczne to skarbnice danych osobowych i wrażliwych. Dla hakerów to źródło niewyobrażalnych wręcz zysków, zwłaszcza że dostęp do nich nie jest zbyt trudny. Z powodu chronicznego niedoinwestowania poziom zabezpieczeń jest bardzo niski, do tego dochodzą luki w oprogramowaniu czy nieprzestrzeganie procedur przez ludzi. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji liczba zgłoszonych cyberataków na placówki ochrony zdrowia w Polsce wzrosła trzykrotnie w ciągu roku i nadal rośnie. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo o wielu skutecznie przeprowadzonych włamaniach nie wiemy.

Nieprawdziwe promocje np. podczas Black Friday? UOKiK przypomina o obowiązkach sprzedawców

Konsument musi dostać pełną informację o oferowanych obniżkach cen - przypomniał w poniedziałek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Dodał, że wobec handlowców, którzy oferują nieprawdziwe promocje np. podczas Black Friday, mogą zostać wszczęte postępowania wyjaśniające.

W jednej z zabawek stężenie ołowiu zostało przekroczone ponad 1300 razy! UOKiK zakwestionował aż 18 z 20 modeli

Aż 18 z 20 zabawek zostało zakwestionowanych w związku z zawartością niebezpiecznych substancji. W jednej z nich stężenie ołowiu zostało przekroczone aż 1343 razy!

Co z projektem ustawy o wakacjach kredytowych w 2024 roku?

Do Sejmu trafiła już ponownie przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy ws. wakacji kredytowych - poinformował w czwartek PAP resort rozwoju i technologii. Rząd proponuje, by wakacje kredytowe obowiązywały także w 2024 r.

Co z kredytami na koniec roku 2023. Czy są teraz niżej oprocentowane i bierzemy pieniądze w banku?

Sytuacja kredytowa Polaków normalizuje się. O kredyt jest łatwiej niż rok temu, ale Polacy nadal niechętnie zaciągają nowe zobowiązania kredytowe. Dane z banków pokazują, że pieniądze pożyczają tylko ci, którzy naprawdę muszą. Głównie na spłatę innych zobowiązań albo na pokrycie bieżących wydatków.

Czy Twoje ubezpieczenie domu lub mieszkania chroni przed przepięciami? Lepiej sprawdź

W sezonie jesienno-zimowym zużywamy więcej energii elektrycznej, a to może skutkować przepięciami. Koszty naprawy zniszczonych sprzętów czy wymiany instalacji elektrycznej mogą być niebagatelne. Czy można się ubezpieczyć od przepięć? Okazuje się, ze tak. 

Co Polacy planują kupować podczas Black Friday?

Black Friday i Cyber Monday to doskonałe okazje na zrobienie przedświątecznych zakupów. I to planuje wykorzystać aż 78% Polaków. Na co będą polować najczęściej?

Czym jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki? Jak należy interpretować to sformułowanie?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z załatwieniem sprawy bez zbędnej zwłoki. Oczywistym jest, że sformułowanie to powszechnie występuje w przestrzeni publicznej. Mimo to, wymaga doprecyzowania, gdyż jak pokazuje doświadczenie – w dalszym ciągu wiele osób nie wie, czym tak właściwie jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki i jak to wpływa na całokształt postępowania (odpowiedzialność pracownika organu). Przedmiotowe wyjaśnienia zostaną oparte o trafny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia z dnia 4 września 2014 r., sygn. akt: I SAB/Wa 247/14.

Czy sklep internetowy musi posiadać swój numer telefonu?

Z pozoru oczywiste zagadnienie związane z posiadaniem numeru telefonu przez sklep internetowy zostało swojego czasu przełamane przez opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 lutego 2019 r. sygn. akt: C-649/17. W pierwszej kolejności należy wskazać, że kwestia obowiązku posiadania numeru telefonu przez sklep internetowy jest oczywista, warto jednak zwrócić uwagę na powyższe stanowisko i zestawić je z aktualnie obowiązującymi przepisami w naszym kraju.

Nowy rekord kredytów wyłudzanych na cudze dowody osobiste i paszporty. Tak źle nie było od piętnastu lat!

Skradzione i zgubione dowody osobiste lub skopiowane potajemnie z nich dane osobowe wciąż służą przestępcom do wyłudzania kredytów i pożyczek. Często na niewielkie kwoty, bo wtedy weryfikacja danych jest mniej surowa, ale za to w krótkim okresie czasu – w znacznej ilości. W jednym i drugim przypadku kwoty wyłudzeń są ogromne.

 

Uwaga na brak prawidłowej wykładni postanowień Ogólnych Warunków Umów (OWU), dokonywanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe

W tym miejscu należy wyjaśnić, że zdarzają się sytuacje, w których Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują niewłaściwej wykładni swoich postanowień umownych. Takie działania bezpośrednio godzą w interesy osób ubezpieczonych i jako takie stanowią zachowanie, które stoi w opozycji do obowiązujących przepisów prawa. Kwestia ta stała się na tyle istotna, że głos w sporze zabrał Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 6 lutego 2015 r. sygn. akt: II CSK 295/14, jednoznacznie przesądził o braku legalności takich działań, które są podejmowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Od 12 listopada 2023 r. nowa wersja rozkładu jazdy pociągów

W niedzielę 12 listopada 2023 r. wchodzi w życie planowa, jesienna korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów. Pociągi według tego rozkładu jazdy będą kursowały do 9 grudnia 2023 r.

CBAM jako nowy instrument polityki klimatycznej UE

W dniu 17 sierpnia 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które określa zasady wdrażania mechanizmu dostosowującego ceny na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM). CBAM jest nową metodą ustalania opłat dla wysokoemisyjnych towarów importowanych. Od 1 października 2023r. została wdrożona część obowiązków związanych z rozporządzeniem dotyczącym CBAM i okres przejściowy ma potrwać do końca 2025 r.

Rogal świętomarciński (ChOG). Co warto o nim wiedzieć?

Prawdziwym rarytasem lokalnej kuchni wielkopolskiej jest wypiekany na 11 listopada, dzień św. Marcina - rogal świętomarciński. To produkt którego nazwa została wpisana do unijnego rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).

Skąd pochodzi miód? Na etykietach będzie więcej informacji dla konsumentów

Konsumenci mają być lepiej informowani o pochodzeniu miodu. Jakie informacje pojawią się na etykietach i od kiedy?

Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej?

Sąd ogłasza upadłość konsumencką na wniosek. Przeważnie składa go sam dłużnik, jednak przepisy Prawa upadłościowego dają taką możliwość również jego wierzycielowi. W każdym razie podstawowym celem wniosku o ogłoszenie upadłości jest wykazanie, że w realiach konkretnej sprawy można ogłosić upadłość konsumencką, a więc m.in., że konsument popadł w stan niewypłacalności. Założenie to przekłada się na samą treść wniosku oraz dołączanych do niego dokumentów. Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej? Jakie dokumenty trzeba zgromadzić?

Wyprawy na zbiory szafranu coraz popularniejszą forma turystyki we Włoszech

Wyprawy na zbiory szafranu - to coraz popularniejsza forma turystyki jesienią we Włoszech. Trzeba wstać wcześnie rano, by obserwować zbiory tej najdroższej przyprawy na świecie i uczestniczyć w jej dalszym przygotowaniu. Wycieczka kończy się degustacją dań z jej dodatkiem.

Dług u ubezpieczyciela. Czy da się go uniknąć?

W jaki sposób powstaje dług ubezpieczeniowy. Czy można go uniknąć? Dlaczego zaległości względem ubezpieczycieli są tak „popularną” kategorią długów?

Uciekł z baru na północy Włoch bez zapłacenia rachunku. Po 15 latach oddał pieniądze

Po 15 latach mężczyzna, który uciekł ze znajomymi z baru w Trydencie, na północy Włoch, bez zapłacenia rachunku, gnębiony wyrzutami sumienia wysłał list z przeprosinami i pieniędzmi. "Przepiękny gest"- powiedzieli zdumieni właściciele lokalu.

Ubezpieczenie nagrobka w pytaniach i odpowiedziach

Odwiedzając cmentarze podczas dnia Wszystkich Świętych, niejednokrotnie dostrzegamy groby bliskich, które padły ofiarą zniszczeń i dewastacji, zarówno w wyniku działania czynników atmosferycznych, jak i aktów kradzieży czy wandalizmu. Czy warto ubezpieczyć nagrobek? Od jakich zdarzeń chroni polisa ubezpieczenia nagrobka? Na najważniejsze kwestie odpowiadają eksperci Biura Rzecznika Finansowego.

Zniczodzielnie cieszą się coraz większą popularnością

Znoczodzielnie działają już w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Na czym polega takie rozwiązanie? Czy „drugie życie” zniczy może pomóc środowisku?

Zdewastowany czy zniszczony przez burzę grób? Zwrot kosztów można uzyskać z polisy mieszkaniowej

Ubezpieczenie grobu. Postawienie nagrobka kosztuje od kilku do kilkunastu tys. złotych. Odbudowa zniszczonego przez akt wandalizmu, silny deszcz czy przewrócone drzewo pomnika to również niebagatelny koszt. Warto wiedzieć, że nagrobki można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej. Ile to kosztuje? 

Czy użytkownicy mediów społecznościowych wreszcie nie będą śledzeni?

Scrollowanie może mieć negatywne skutki dla psychiki, zwłaszcza ludzie młodych, zwłaszcza, że internetowe platformy mogą podrzucać treści niskiej jakości, żerując na emocjach. Czy nowe unijne prawo Digital Services Act, które do 25 sierpnia br. zobowiązało platformy do wdrożenia zmian umożliwiających użytkownikom korzystanie z lepszych feedów działa? 

Kredyty oparte o WIBOR. Kredytobiorcy chcą podważenia umów, banki uważają, że problem nie istnieje

Umowy kredytowe oparte o WIBOR - czy można je podważyć? O tę kwestie dopytuje prawników coraz więcej osób. Eksperci przewidują w niedługim czasie lawinę pozwów, bo wskaźnik nie jest dobrze opisany w umowach, a ryzyko zmienności przerzucone na kredytobiorcę. Szlaki częściowo przetarli frankowicze, ale i tak nie będzie łatwo. 

Cztery miasta ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą ubiegać się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg, które wybrano spośród 12 polskich miast.

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich. Gdzie odbędą się wystawy, warsztaty i inne wydarzenia?

W tym roku „Darmowy listopad” jest organizowany już po raz dwunasty. Turyści będą mogli zwiedzać wystawy, uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach czy lekcjach muzealnych. 

"Wszystkich Świętych 2023". Wzmożone działania na kolei

Straż Ochrony Kolei z innymi służbami zaczęły wzmożone działania "Wszystkich Świętych 2023" - poinformował w piątek PAP insp. Piotr Żłobicki z Komendy Głównej SOK. Będą dbać o porządek i bezpieczeństwo na obszarach kolejowych w świątecznych dniach - podał.

Wkrótce mięso będziemy uprawiać jak pomidory?

Polacy chętnie sięgają po roślinne zamienniki mięsa. Szacuje się, że do 2040 roku. mięso laboratoryjne może stanowić już 35 proc. światowego spożycia mięsa, a roślinne zamienniki – 25 proc. To dobra wiadomość dla środowiska, bo za 50 proc. produkcji metanu odpowiadają krowy.

REKLAMA