REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Możliwe ograniczenia w najmie krótkoterminowym

Możliwe ograniczenia w najmie krótkoterminowym wynikają z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 września 2020 r. Czy może ono położyć kres popularności, jaką cieszy się najem krótkoterminowy? Co z prywatnymi kwaterami?

Jak UEFA radzi sobie z wpływem COVID-19 na mecze klubowe?

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na ponadnarodowe rozgrywki klubowe organizowane przez UEFA? Czy działania podjęte przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich są wystarczające? Poznajmy krótką historię oraz działań podjętych przez organizację.

Wycofanie pieniędzy z UFK - 3 skuteczne sposoby

Wycofanie pieniędzy z UFK nie przebiega automatycznie. W przypadku wcześniejszego zakończenia umowy przez konsumenta większość towarzystw ubezpieczeniowych pobiera opłaty likwidacyjne. Czy są sposoby na odzyskanie tych pieniędzy? Jak wyglądają w praktyce?

Świąteczne zakupy przez media społecznościowe - na co uważać?

Świąteczne zakupy przez media społecznościowe nie zawsze kończą się szczęśliwie. Jak wygląda proces zakupu? Jakie problemy najczęściej zgłaszają konsumenci? Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada na co uważać, gdy dokonujemy zakupów, klikając w reklamy.

REKLAMA

Klauzula dobrego samarytanina w czasie COVID-19 to za mało?

Tak zwana klauzula dobrego samarytanina jest potrzebna ale w praktyce jej realizacja będzie trudna do zastosowania – powiedziała PAP mec. Jolanta Budzowska, specjalista ds. prawa medycznego.

Rzecznik Finansowy proponuje frankowiczom sąd polubowny

Rzecznik Finansowy, czyli urząd, któremu naprawdę zależy na naszych pieniądzach, który działa na naszą korzyść, może wkrótce przestać istnieć. Zanim to się stanie, warto poznać, ile dobrego już przyniósł Polakom skarżącym się na nieuczciwe praktyki instytucji finansowych i co jeszcze ma w planach.

Domowa Opieka Medyczna dla chorych na COVID-19 - zasady

Ministerstwo Zdrowia wdraża Program Domowej Opieki Medycznej (DOM), który ma umożliwić szybkie wykrycie pacjentów chorych na COVID-19, którzy są w izolacji domowej, a ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Pełnoletni pacjenci z COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, mają mieć monitorowany stan zdrowia w domach. Chorzy zmierzą saturację i tętno, przekażą dane za pomocą aplikacji, a pomiary będą weryfikowane przez konsultantów i lekarzy. Do zdalnego monitoringu stanu zdrowia potrzebny jest pulsoksymetr i system PulsoCare. Czym jest i jak działa Program Domowej Opieki Medycznej? Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna? Jakie korzyści mają pacjenci z Domowej Opieki Medycznej?

Lex sportiva - współczesny charakter prawa sportowego

Współczesna lex sportiva to dziedzina prawa o wyjątkowo dynamicznej ścieżce rozwoju. Czym w zasadzie jest prawo sportowe? Gdzie leży linia kompromisu między przepisami prawa powszechnie obowiązującego, a uregulowaniami wewnętrznymi?

REKLAMA

Internet ucieczką od codzienności nie tylko w czasie pandemii

Wiele osób zatraciło się w wirtualnym świecie, spędzając długie godziny na obsesyjnym przeglądaniu mediów społecznościowych. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Uzależnienie od Internetu jest problemem, który zyskuje na znaczeniu w czasie pandemii. Jak sobie z nim radzić?

Black Friday – 3 ważne rady dla konsumentów

Black Friday dla wielu konsumentów jest wyczekiwanym czasem na dokonanie wymarzonych zakupów. O czym trzeba pamiętać zanim zdecydujemy się skorzystać z promocji? Czy zawsze można zwrócić towar? Prezentujemy 3 ważne rady dla konsumentów.

Zawieszenie spłaty rat kredytów frankowych - co na to sądy?

Zawieszenie spłaty rat kredytów frankowych przez sąd jest obecnie bardzo prawdopodobne. Jak obecnie wygląda sytuacja frankowiczów w sądach? Kiedy można wnioskować o wstrzymanie spłaty rat?

Uwaga na dane osobowe w czasie pandemii!

Pandemia to okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców próbujących wyłudzić nasze dane osobowe. W jaki sposób działają oszuści? Jakie środki bezpieczeństwo rekomenduje UODO?

Upadłość czy restrukturyzacja w dobie Covid-19?

Kto w dobie COVID-19 może skorzystać z upadłości czy restrukturyzacji? Jakie są skutki obu postępowań? Zawiłości prawne tłumaczy mec. Magdalena Jadczyczyn-Skitek z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Izolacja domowa z powodu COVID-19: najważniejsze informacje

Izolacja domowa z powodu COVID-19 jest zagadnieniem, które budzi wiele wątpliwości. Czym jest izolacja? Jak długo trwa? Warto poznać najważniejsze informacje dotyczące zasad odbywania izolacji domowej.

Nieuczciwe promocje – przykłady, prawa konsumenta

Nieuczciwe promocje są tym, czego konsumenci chcieliby uniknąć. Warto zatem pamiętać o uprawnieniach, jakie przysługują kupującym. Z jakimi przykładami działań wprowadzających w błąd możemy mieć do czynienia? Na czym polegają działania UOK0K-u w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów?

Kredyty frankowe - frankowicze kontra banki

Kredyty frankowe są coraz częstszym przedmiotem postepowań sądowych. Dlaczego rośnie liczba frankowiczów wytaczających powództwa bankom? Większość wyroków z 2020 r. oraz 2021 r. zapadła na korzyść frankowiczów. Czy jest możliwe stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach? Czy można dokonać odfrankowienia kredytu? Czy roszczenia frankowiczów ulegają przedawnieniu?

Teleporada - jak się do niej przygotować?

Teleporada w czasie pandemii często jest głównym sposobem na pierwszy kontakt z lekarzem. Jak przygotować się do teleporady krok po kroku? Jakie przepisy określają standardy i wytyczne dla lekarzy?

Kwarantanna a negatywny wynik testu na COVID-19

Kwarantanna ulega zakończeniu po stwierdzeniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Czy można samemu zakończyć kwarantannę? Czy trzeba to zgłosić?

Maseczki – nakaz zakrywania ust i nosa według ustawy

Maseczki, a konkretnie nakaz zakrywania ust i nosa, budzą sporo kontrowersji, również legislacyjnych. Tzw. ustawa covidowa, którą podpisał Prezydent ma na celu rozwianie tych wątpliwości. Jakie zmiany zostały przewidziane w ustawie? Co mogą oznaczać w praktyce?

Czy szczepionka na COVID-19 będzie w Polsce obowiązkowa, czy dobrowolna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, wywołującemu chorobę COVID-19 będzie dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności; pracujemy już nad logistyką ich dysytrybucji - poinformował w opublikowanym 12 listopada 2020 r. wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Szczepionka na COVID-19 w dużej ilości będzie w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r. - poinformował tego samego dnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem pierwsza grupa - seniorzy i służba zdrowia - może być szczepiona już od końca grudnia 2020 r.

Szczepionka na COVID-19 - UE zamawia 300 mln dawek

11 listopada 2020 r. Komisja Europejska zatwierdziła czwartą umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, która przewiduje wstępny zakup 200 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE oraz opcję zamówienia dalszych 100 mln dawek i ich dostarczenie, gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpiecznym i skutecznym środkiem w walce z COVID-19. Państwa członkowskie mogą ponadto postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich. Szczepionka na Covid w dużej ilości będzie w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r. - przewiduje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem pierwsza grupa - seniorzy i służba zdrowia - może być szczepiona już od końca grudnia 2020 r.

Jak kontrolować cukrzycę w czasie pandemii COVID-19?

Osoby, które mają stan przedcukrzycowy lub już stwierdzoną cukrzycę, powinny przyjąć dwa proste nawyki, które pozwolą na zwiększenie komfortu życia i skuteczną walkę z chorobą. Bez problemów można je wprowadzić do rutyny codziennego życia. Co ważne, nabierają mocy w czasie pandemii COVID-19 – choroby, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób z niekontrolowaną cukrzycą.

Osocze dla chorych na COVID-19 - informacje dla dawców

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują do wszystkich osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe (tzw. ozdrowieńcy), do oddawania osocza krwi. Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga wielu ciężko chorym na COVID-19. Jeśli przeszedłeś tę chorobę, sprawdź, czy możesz pomóc innym. Jak oddać osocze dla chorych na COVID-19? Kto może oddać osocze?

Dodatkowe call center dla sanepidu ds. COVID-19

Szybko rosnąca liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i przebywających na kwarantannach osób to problem dla służby zdrowia, która jest już na granicy wydolności, jak i dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego (tzw. sanepid), którego pracownicy nie są już w stanie obsłużyć tysięcy telefonów dziennie. Pomoc zaoferowało 18 firm ubezpieczeniowych, które zdecydowały się sfinansować dodatkowe call center dla GIS-u. Linia będzie dostępna 24/7, a ubezpieczyciele sfinansują pracę 100 dodatkowych konsultantów przez najbliższe pół roku. Jak podkreśla prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, to kolejna z inicjatyw branży ukierunkowanych na walkę z pandemią.

Co może zrobić każdy frankowicz, aby płacić niższą ratę kredytu?

Im wyższy kurs franka, tym wyższa rata kredytowa. Na tym właśnie polega dramat setek tysięcy frankowiczów, którzy nigdy nie wiedzą, ile wyniesie kolejna rata. Czy jest sposób, aby płacić niższą ratę? Co daje frankowiczom ustawa antyspreadowa?

Obowiązkowe szczepienie przeciwko rotawirusom w 2021 r.

Szczepienie przeciwko rotawirusom od początku 2021 r. będzie obowiązkowe dla określonej grupy dzieci. W jakim wieku dzieci będą szczepione według nowych zasad? Jakie szczepionki zostaną zastosowane? Jakie choroby zakaźne są obecnie objęte obowiązkiem szczepień ochronnych?

Pozytywny wynik testu COVID-19 - co dalej?

Pozytywny wynik COVID-19 oznacza konieczność poddania się izolacji w domu. Jeśli nie ma objawów, trwa ona 10 dni. Co dalej? Czy sanepid skontaktuje się z zakażonym koronawirusem? Co jeśli gorzej się poczuje? Czy potrzebne jest zwolnienie lekarskie?

Kwarantanna - pytania i odpowiedzi

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie. Ile trwa kwarantanna? Kto jej podlega? Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania kwarantanny? Odpowiedzi na najważniejsze pytania przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Jak sprawdzić czy sklep internetowy naprawdę istnieje?

Czy dany sklep internetowy prowadzi zarejestrowaną działalność? Jak sprawdzić czy naprawdę istnieje? Oto zestawienie rejestrów internetowych w Unii Europejskiej.

Kwarantanna - czy można jej odmówić?

Kwarantanna jest działaniem zapobiegawczym, które ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Czy można odmówić odbycia kwarantanny? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Odszkodowania powypadkowe - komunikacyjne

Odszkodowania powypadkowe przysługują poszkodowanym wskutek wypadku komunikacyjnego. Co zrobić, gdy zostaliśmy poszkodowani? Kiedy przysługuje odszkodowanie? Od kogo możemy je uzyskać? Jak obliczyć jego wysokość? Czym odszkodowanie różni się od zadośćuczynienia? Czy przysługuje zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Chory na COVID-19 w domu - jak chronić domowników przed zakażeniem

Znakomita większość pacjentów zakażonych nowym koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, choruje w domu, a to może oznaczać kontakt ze zdrowymi domownikami. Tymczasem najważniejszą zasadą przebywania pod jednym dachem z osobą zakażoną jest jej skuteczne odizolowanie od innych domowników, ale zwykle w polskich realiach nie jest to możliwe. Jakich zasad przestrzegać, gdy chory nie ma osobnego pokoju z łazienką? Jak nie zarazić się koronawirusem od domownika?

E-arbitraż coraz popularniejszy w dobie pandemii?

„Od początku pandemii widzimy wzmożone zainteresowanie e-arbitrażem. Rozpatrujemy coraz więcej spraw, a liczba zapisów na Ultima Ratio umieszczanych w umowach między kontrahentami systematycznie rośnie. Co warte podkreślenia, nasi arbitrzy coraz częściej rozpatrują sprawy coraz bardziej skomplikowane, gdzie wartość przedmiotu sporu liczona jest nawet w setkach tysięcy złotych – podkreśla Robert Szczepanek, współtwórca Ultima Ratio, Pierwszego Elektronicznego Sądu Polubownego przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP.

Kwarantanna – ważne zmiany od 3 listopada 2020 r.

Kwarantanna dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą zakażoną koronawirusem jest obowiązkowa od 3 listopada 2020 r. Co to oznacza w praktyce? Jak uzyskać świadczenia przysługujące osobie skierowanej na kwarantannę? Co z zasiłkiem opiekuńczym?

Aborcja z powodu wad letalnych - prezydencki projekt ustawy

Prezydencki projekt ustawy wprowadza nową przesłankę warunkującą możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia u dziecka tzw. wad letalnych. Co to oznacza?

COVID-19 - przebieg, leczenie, choroby współistniejące

Otyłość ewidentnie wysuwa się na prowadzenie u osób młodych jako przeważający czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 - mówi w rozmowie z PAP dr n. med. Rafał Wójtowicz kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA, jednego z najważniejszych ośrodków leczenia najcięższych przypadków koronawirusa w Polsce. Jakie współistniejące choroby przewlekłe stanowią największe ryzyko dla osoby, która zachoruje na COVID-19?

Długi rolnika - upadłość konsumencka albo restrukturyzacja

Zadłużeni rolnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej mogą ogłosić upadłość konsumencką. Ponoszą wówczas mniejsze wydatki niż upadli przedsiębiorcy. To jednak wiąże się z likwidacją ich majątku. Dlatego warto rozważyć restrukturyzację, która pozwala na zachowanie gospodarstwa i oddłużenie go. Daje też ochronę przed egzekucją, nawet jeśli już została wszczęta. Procedura może przebiegać w ramach pomocy publicznej, udzielanej przez ARiMR lub KOWR. Kluczowe jest sporządzenie planu restrukturyzacyjnego i przekonanie większości wierzycieli do układu. Ale to już są zadania dla profesjonalnego doradcy.

Nowa upadłość szansą na poprawę swojej sytuacji w dobie COVID

Aktualne przepisy, które weszły w życie 24 marca 2020 roku ułatwiły dostępność do upadłości konsumenckiej. To furtka dla tych, których zadłużenie osiągnęło horrendalną wysokość w pandemii Covid 19.

Test na koronawirusa - kiedy dostaniesz skierowanie, jak się przygotować?

Gdy zaobserwowałeś u siebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.

COVID-19 - od czego zależy przebieg choroby?

"Zdrowy styl życia ma duże znaczenie dla przebiegu COVID-19 i szybkości regeneracji u pacjentów, którzy przebyli infekcję" - uważa dr Michał Chudzik z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzone przez niego, unikatowe w skali światowej badania ozdrowieńców objęły do tej pory 250 osób - w związku z dynamicznym rozwojem pandemii co miesiąc dołącza do nich kolejnych 40-50 pacjentów. Prawie wszyscy ozdrowieńcy z ciężkim przebiegiem COVID-19 tuż przed zakażeniem mieli okres wytężonej pracy, ze stresami i bez odpowiedniego odpoczynku – zaobserwował dr Chudzik.

Frankowicze a banki - wyroki

Frankowicze a banki - frankowicze śledzą najnowsze wyroki w sprawach z bankami. Wyroki TSUE rozstrzygają głównie na korzyść frankowiczów. Ta tendencja powinna utrzymać się także po wyroku TSUE z 29 kwietnia 2021 r. (sygn. akt C-19/20) oraz uchwale Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. Jakie są 2 główne linie orzecznicze w sprawach frankowych? Poniższy artykuł opisuje m.in. najważniejsze i najbardziej aktualne wyroki z 2020 r. oraz 2021 r. Co nowego wydarzyło się w polskim orzecznictwie?

Ubezpieczenie dochodu – rozwiązanie na czas kryzysu

Pandemia radykalnie zmieniła nasze postrzeganie stabilności pracy i osiąganych dochodów. Zwłaszcza kredytobiorcom znane są ubezpieczenia od utraty pracy, ale kto słyszał wcześniej o ubezpieczeniu od utraty dochodu? Taką ochronę wykupywali dotąd głównie przedstawiciele wolnych zawodów, ale niewykluczone, że już niedługo pracodawcy będą ją oferować w ramach benefitów pozapłacowych.

Konsument odstępując od umowy kredytu nie może ubiegać się o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

W wyroku z 4 czerwca 2020 r. (C-301/18) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) orzekł, że konsument odstępując od umowy kredytu nie może dochodzić od banku wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, wpłaconego tytułem rat kapitałowo-odsetkowych.

Upadłość konsumencka w pigułce - nie tylko dla frankowiczów

Mimo pandemii Covid-19 i wyhamowania polskiej gospodarki położenie osób, które popadły w długi, nie jest tak tragiczne, jak mogłoby się wydawać. Upadłość konsumencka jest instrumentem, który umożliwia działania, aby się z niego wydostać – niezależnie, co jest powodem zadłużenia: kredyt we frankach czy inna niełatwa sytuacja.

Reforma procedury cywilnej - wątpliwości po zmianie przepisów

Zasadnicza część nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego weszła w życie 7 listopada 2019 r. Zmiany miały na celu usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie rozpoznawania spraw przed sądami powszechnymi. Mnożą się jednak wątpliwości co do niedopracowanej reformy.

Błędów księgowych czasem nie można uniknąć, ale można się ubezpieczyć od ich skutków

Nieustanne zmiany podatkowe powodują sporo zamieszania w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych będących podatnikami podatku VAT lub zobowiązanych do raportowania schematów podatkowych. Przepisy podatkowe potrafią budzić wątpliwości i wiążą się z rosnącą liczbą obowiązków po stronie podatnika, z którymi wiąże się ryzyko jego błędu.

Ograniczenia w używaniu sprzętu ogrodniczego - co oznaczają w praktyce?

Czy władze samorządowe mogą wprowadzić każdy rodzaj ograniczenia tłumacząc to względami środowiskowymi? Jak ograniczenia w używaniu sprzętu ogrodniczego mogą wpłynąć na sytuację producentów i posiadaczy?

Wakacje 2020 - skargi i reklamacje konsumentów

Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przypomina o tym, jak skutecznie składać reklamację, jeżeli wakacje odbiegną od naszych oczekiwań. Podsumowuje też liczbę skarg, które złożyli konsumenci. Jakie problemy mieliśmy podczas wakacji 2020?

Kary umowne – zastosowanie, formułowanie, ograniczenia

Podstawę prawną dla możliwości zastrzeżenia w stosunkach zobowiązaniowych między stronami kar umownych stanowią art. 483 i dalsze Kodeksu Cywilnego. Niniejszy artykuł nie stanowi rozprawy teoretycznej na temat przepisów kodeksowych. Poniższe opracowanie poświęcone jest praktycznym aspektom stosowania kar umownych w stosunkach zobowiązaniowych łączących strony.

Spółka leasingowa oferująca ubezpieczenia - czy zawsze musi być agentem?

Czy spółka leasingowa zawsze musi być agentem, aby oferować ubezpieczenia? Co z osobami pracującymi dla spółki leasingowej?

REKLAMA