Prezes Trybunału Konstytucyjnego

Wioleta Matela
rozwiń więcej
3 grudnia 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego.
3 grudnia 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Nowy prezes zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa Bohdana Zdziernickiego. Wiceprezesem TK został Stanisław Biernat, który objął tę funkcję po Marku Mazurkiewiczu. Prezydent powołał również trzech nowych członków trybunału: Stanisława Rymara, prof. Piotra Tuleję i prof. Marek Zubika. Zastąpili oni sędziów, których dziewięcioletnia kadencja dobiegła końca, czyli: prof. Mariana Grzybowskiego i prof. Mirosława Wyrzykowskiego. Oznacza to, że do obsadzenia pozostało jeszcze jedno stanowisko sędziowskie. Dokona tego wkrótce Sejm.

Profesor Andrzej Rzepliński został wybrany sędzią Trybunału Konstytucyjnego w 2007 r. Specjalizuje się w prawie karnym. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Pełni funkcję m. in. sekretarza Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, jest członkiem Komitetu Bioetycznego Rady Europy.

Kandydatką na stanowisko prezesa oprócz Rzeplińskiego była prof. Ewa Łętowska.

Jak powołuje się Prezesa Trybunału?

Prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród dwóch kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne, które tworzą sędziowie trybunału. Główną rolą prezesa jest reprezentowanie trybunału na zewnątrz.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny liczy piętnastu sędziów wybieranych na dziwięcioletnią kadencję. Kandydaci zgłaszani są przez Sejm. Uchwała Sejmu w sprawie wyboru sędziego Trybunału zapada bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

Zobacz również: Kto może zostać wybrany na stanowisko sędziego Trybunału

Obecnie skład Trybunału przedstawia się następująco:

  • Andrzej Rzepliński - Prezes Trybunału Konstytucyjnego;
  • Stanisław Biernat - Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego;
  • Zbigniew Cieślak;
  • Maria Gintowt-Jankowicz;
  • Mirosław Granat;
  • Wojciech Hermeliński;
  • Adam Jamróz;
  • Marek Kotlinowski;
  • Teresa Liszcz
  • Ewa Łętowska;
  • Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz;
  • Stanisław Rymar;
  • Piotra Tuleja;
  • Marek Zubik.

Zobacz również serwis: Konstytucja

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...