Pozycja ustrojowa Trybunału Konstytucyjnego
REKLAMA
REKLAMA
Trybunał jako organ władzy sądowniczej
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny został zaliczony do organów władzy sądowniczej. Nie jest on jednak sądem w rozumieniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż pozycje tę zgodnie z postanowieniami ustawy zasadniczej zajmuje Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe.
Trybunał nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości. Stanowi on odrębny od sądów sektor władzy sądowniczej.
Cechy wspólne sądów i Trybunału Konstytucyjnego
Mimo swej odrębności Trybunał posiada liczne cechy tożsame z sądami, należą do nich:
- zasada niezawisłości sędziowskiej;
- działalność oparta wyłącznie na prawie;
- rozstrzyganie prawnych spraw i sporów powstających w procesie oraz stanowienie i stosowania prawa;
- oparcie funkcjonowania na sformalizowanych procedurach, a przede wszystkim na zasadzie orzekania na wniosek oraz kontradyktoryjności.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Podstawowe zadanie Trybunału Konstytucyjnego
Podstawowym zadaniem, a zarazem charakterystyczną cechą, która pozwala rozróżniać działalność sądów od działalności Trybunału, jest kontrola zgodności norm prawnych niższego rzędu z normami prawnymi wyższego rzędu oraz w miarę potrzeby eliminowanie norm niezgodnych z obowiązującym prawem.
Zasada niezależności Trybunału Konstytucyjnego
Zasada niezależności jest konsekwencja podziału władz. Na jej podstawie Trybunał jako organ władzy sądowniczej jest niezależny od władzy ustawodawczej i władzy wykonawczej, co pozwala na wykonywanie jego funkcji.
Podstawa prawna: Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawa z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat