Stowarzyszenie Polski Związek Głuchych jest dobrowolnym, samorządnym zrzeszeniem osób niesłyszących i innych osób z uszkodzonym słuchem oraz osób słyszących, którym są bliskie problemy rehabilitacji tej grupy osób.
Celem Polskiego Związku Głuchych jest zrzeszanie, integracja i rehabilitacja osób niesłyszących i innych osób z uszkodzonym słuchem, wspólne rozwiązywanie ich problemów oraz działania w kierunku wyrównywania szans rozwojowych, edukacyjnych, zawodowych i społecznych.
Związek sprawuje opiekę nad dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z uszkodzonym słuchem oraz nad dziećmi słyszącymi rodziców niesłyszących – poprzez prowadzenie na zlecenie lub współuczestnictwo w rehabilitacji słuchu i mowy, udzielaniu im pomocy w podnoszeniu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz w podnoszeniu wykształcenia ogólnego i kwalifikacji zawodowych.
Związek organizuje i prowadzi pracę oświatową, kulturalną, zawodową i społeczną w środowisku osób niesłyszących i ich rodzin. Organizuje i prowadzi działalność szkoleniową w różnych formach szkolnych i pozaszkolnych, w tym – w szczególności w zakresie języka migowego. Organizuje własne formy rekreacji ruchowej, turystyki, krajoznawstwa, sportu masowego oraz wypoczynku dzieci, młodzieży oraz wszystkich osób z uszkodzonym słuchem.
Polski Związek Głuchych prowadzi społeczną i zawodową rehabilitację osób niesłyszących i z uszkodzonym słuchem. Chroni prawa i interesy oraz udziela pomocy w sprawach socjalno-bytowych. Prowadzi działania w zakresie ochrony i promocji zdrowia oraz profilaktyki zdrowotnej i społecznej.
Celem Związku jest propagowanie w społeczeństwie problemów ochrony słuchu i rehabilitacji osób niesłyszących i z uszkodzonym słuchem oraz podejmowanie działań zmierzających do zapobiegania inwalidztwu słuchu.
Związek dba o osoby głuche jako pracowników poprzez promocję zatrudnienia i aktywizacji zawodowej pozostających bez pracy osób niesłyszących i z uszkodzonym słuchem na otwartym rynku pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy.
Związek dba o udzielanie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom z uszkodzonym słuchem w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób – w szczególności pomoc ubogim. Prowadzi działalności charytatywną.
Podtrzymywanie tradycji kulturowej osób z uszkodzonym słuchem, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej i obywatelskiej jest jednym z celów związku. Związek dba również o integracje osób niesłyszących przez prowadzenie działań integracyjnych poprzez realizowanie różnorodnych form terapii wspólnie dla osób niesłyszących i słyszących. Działa przeciwko wykluczeniu społecznemu osób z uszkodzonym słuchem.
Związek prowadzi działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości osób z uszkodzonym słuchem. Promuje osiągnięcia społeczne, intelektualne i artystyczne osób niesłyszących i z uszkodzonym słuchem.
Związek dba o porządek i bezpieczeństwo publiczne osób z uszkodzonym słuchem.
Źródło:www.zgpzg.org.pl