Niepełnosprawni nie płacą opłaty za posiadanie psa asystującego
REKLAMA
REKLAMA
Osoby niepełnosprawne mogą bez przeszkód wchodzić do urzędów, sądów, placówek poczty i innych budynków z psami asystującymi. Od osób niepełnosprawnych ponadto nie są pobierane opłaty od posiadania psów asystujących.
REKLAMA
Od stycznia 2008 roku nie płacimy podatku za posiadanie psa, ale opłatę za posiadanie psa. Rada gminy może wprowadzić taką opłatę. Wysokość opłaty za posiadanie psa, nie może przekroczyć kwoty 104,20 zł rocznie od jednego psa. Obowiązek zapłaty podatku dotyczy wyłącznie osób fizycznych posiadających psy.
Nie wszystkie osoby posiadające psy muszą uiszczać opłatę za ich posiadanie.
Opłaty od posiadania psa nie muszą opłacać:
- członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności,
- osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa,
- osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa,
- podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Podstawa prawna:
Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.)
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat