Pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej
REKLAMA
REKLAMA
Pies asystujący to wyszkolony i specjalnie oznaczony pies. Najczęściej psy asystujące pomagają osobom niewidomym lub niedowidzącym. Są również asystentami osoby niepełnosprawnej ruchowo. Ułatwiają one osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Bez wątpienia pies asystujący pomaga niepełnosprawnym usamodzielnić się i uniezależnić od najbliższych.
REKLAMA
REKLAMA
Wykonywanie prostych czynności, jak zapinanie koszuli, sznurowanie butów, schowanie klucza do kieszeni nie stanowią dla osoby sprawnej żadnego problemu. Dla osób niepełnosprawnych te proste z pozoru czynności mogą okazać się niewykonalne lub okupione ogromnym wysiłkiem. W wielu przypadkach wybawieniem dla niepełnosprawnych może okazać się posiadanie psa asystującego. Taki pies staje się nie tylko pomocnikiem, ale przede wszystkim towarzyszem i przyjacielem niepełnosprawnego.
Dodatkowo zadbano o niepełnosprawnych i ich czworonożnych przyjaciół. Osoba niepełnosprawna może wejść wraz z psem do restauracji, szkoły, sądu, banku, pociągu i nie zostanie poproszona o pozostawienie psa na zewnątrz. Taka zmiana prawa bardzo cieszy osoby niepełnosprawne. Jeszcze więcej czynności będą mogli wykonać sami, bez proszenia o pomoc innych. Da im to poczucie większej niż dotychczas samodzielności, która wpływa pozytywnie na ich samopoczucie. Mogą się poczuć tak jak w pełni sprawni.
Dodatkowym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych jest zwolnienie ich z opłaty za posiadanie psa.
Status psa asystującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia.
Podstawa prawna: Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat