Jak niepełnosprawny radzi sobie na poczcie
REKLAMA
REKLAMA
Osoba niepełnosprawna ma uprzywilejowaną pozycję w urzędzie pocztowym. Placówki pocztowe muszą być dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego. Dostosowanie placówek w szczególności polega na wydzieleniu przez operatora odpowiednio oznakowanych stanowisk obsługi osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
Skrzynki nadawcze umieszczane są w miejscu umożliwiającym korzystanie z nich osobie niepełnosprawnej, poruszającej się za pomocą wózka inwalidzkiego.
Udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych jest usługa doręczania bezpośrednio do domu przesyłek listowych, przesyłek rejestrowanych z pominięciem oddawczej skrzynki pocztowej oraz bez konieczności odbierania przesyłki w placówce operatora. Z takiego uprawnienia mogą skorzystać osoby z uszkodzeniem narządu ruchu powodującym konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego oraz osoby niewidome lub ociemniałe.
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do budynków świadczących usługi pocztowe.
Usługi te świadczone są bez pobierania dodatkowych opłat.
Zgodnie ze zmianami prawa, niepełnosprawni mogą wejść wraz z psem asystującym do budynków świadczących usługi pocztowe.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe (Dz.U. Nr 130, poz. 1188 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat