REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie drastyczne ograniczenie dostępu do informacji publicznej?

Subskrybuj nas na Youtube
Rząd chce ograniczyć dostęp obywateli do informacji publicznej  /Fot. Fotolia
Rząd chce ograniczyć dostęp obywateli do informacji publicznej /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Platforma Obywatelska wraz z koalicyjnym PSL na ostatniej prostej przed wyborami wprowadziła zmiany, które zdecydowanie utrudnią dostęp do informacji publicznej.

Na ostatnim przed wyborami posiedzeniu Sejmu posłowie głosowali nad ostatnimi projektami ustaw, które zostały uchwalone w tej kadencji. Najwięcej kontrowersji wzbudziły zmiany, jakie przeprowadziła koalicja rządowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej.  

REKLAMA

REKLAMA

O co dokładnie chodzi? W zmianach, które uchwaliła koalicja zawarto postanowienia, które w znaczący sposób ograniczą dostęp obywateli do informacji publicznych. Poprawki ograniczające dostęp do informacji zostały przeprowadzone w ostatniej chwili jako poprawka Senatu.

I tak wedle proponowanego art. 5 ust. 1a ustawy o dostępie prawo do informacji publicznej miałoby podlegać ograniczeniom ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa. Prawo do informacji ulegałoby ograniczeniu w sytuacji w której „osłabiałoby zdolność negocjacyjną” Skarbu Państwa w procesie „gospodarowania jego mieniem” oraz zdolność negocjacyjną RP w procesie zawierania umów międzynarodowych. Takiemu samemu ograniczeniu podlegać mają sytuacje, w których prawo do informacji „utrudniałoby w sposób istotny ochronę interesów majątkowych” RP lub Skarbu Państwa.

Co interesujące, takie podobne rozwiązanie było zawarte już w projekcie rządowym. Zostało on w toku prac sejmowych wycofane z uwagi na protesty opozycji oraz organizacji pozarządowych, które podkreślały, iż takie rozwiązania drastycznie ograniczą dostęp do informacji publicznej. Pomimo kompromisu w Sejmie w ostatniej chwili Platforma za pomocą poprawki senatora Marka Rockiego powróciła do pierwotnej wersji.

Zobacz serwis: Konstytucja RP

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest informacja publiczna?

REKLAMA

Dostęp do informacji publicznej to jedno z najważniejszych uprawnień obywateli w państwie demokratycznym. Chodzi o każdą informację o działalności urzędów.  Dzięki takiemu dostępowi każdy obywatel ma prawo dowiedzieć o zamierzeniach organów administracji publicznej, o projektowaniu aktów normatywnych oraz o realizacji programów publicznych, w tym o gospodarowaniu publicznym mieniem.

Zasady na jakich udzielana jest informacja o działaniach organów administracji publicznej zawarte są w ustawie o dostępie do informacji publicznej. To na podstawie przepisów tej ustawy organizacje pozarządowe mają prawo domagać się od Prezydenta ujawnienia opinii i ekspertyz którymi kierował się przy podpisywaniu ustawy reformującej system OFE.

 Skąd kontrowersja?

Największą kontrowersję budzi zakres nowego ograniczenia. A raczej jego brak. Do i tak już ograniczonej informacji publicznej rządowa koalicja chce dodać ograniczenie, którego podstawą będzie „ważny interes gospodarczy państwa”.

Co jest takim ważnym interesem gospodarczym państwa? O tym zadecydują urzędnicy. Tym samym to oni będą decydować do jakich informacji obywatel będzie miał dostęp, a do jakich nie. Oczywiście o prawo do informacji można walczyć w sądzie, ale że to długotrwała procedura można przekonać się już teraz na przykładzie organizacji pozarządowych, które do tej pory nie otrzymały ekspertyz i opinii stanowiących podstawę akceptacji przez Prezydenta Komorowskiego reformy systemu emerytalnego.

Zobacz serwis: Emerytury

Teraz wszystko w rękach Prezydenta, który ustawę może podpisać, zawetować lub ewentualnie skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
„Dzieciom wstęp wzbroniony” – ogłosiła jedna z publicznych pływalni. Czy w przestrzeni publicznej można ustanawiać „strefy wolne od dzieci”? Zapadła ważna decyzja

Ustanawianie „stref wolnych od dzieci” to niechlubny trend ostatnich lat, popularny zwłaszcza w branży turystyczno-hotelarsko-gastronomicznej, który postanowiła uskutecznić również łódzka pływalnia publiczna, tym samym – ograniczając dzieciom możliwość korzystania z miejskiej infrastruktury rekreacyjnej (tylko dlatego, że są dziećmi, a zatem – nie spełniają określonego kryterium wiekowego). Sprawą niezwłocznie zajęła się Rzeczniczka Praw Dziecka.

Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 r. i 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 r. i 2026 r.: Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo można pobierać świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Jest już nowa ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy, z podpisem Prezydenta [50 000 zł za nielegalne zatrudnianie i inne kolosalne zmiany]

Ostatnio jest wiele zmian w obszarze prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Nie chodzi tylko o nową ustawę o rynku pracy ale też wprowadzenie dużych kar za nielegalne powierzenie pracy, bo w wysokości aż 50 000 zł. To już kolejna ustawa z podpisem Prezydenta RP w kwietniu 2025 r.

Nie trzeba być niezdolnym do pracy, żeby otrzymać tę rentę z ZUS

Utrata możliwości pracy w dotychczasowym zawodzie nie musi oznaczać końca kariery zawodowej. Gdy zdrowie nie pozwala kontynuować pracy w wyuczonym fachu – na skutek choroby, urazu czy wypadku – warto wiedzieć, że istnieje forma wsparcia, która może pomóc stanąć na nogi. To renta szkoleniowa – świadczenie przeznaczone dla osób, które nie są całkowicie niezdolne do pracy, ale wymagają przekwalifikowania. Dzięki niej można spokojnie przygotować się do nowej roli zawodowej i zdobyć niezbędne kwalifikacje, by nadal być aktywnym na rynku pracy.

REKLAMA

Rewolucja w sądach: Cyfrowy Sąd i Digitalny Asystent Sędziego. Czy sztuczna inteligencja może decydować o sprawiedliwości w sprawach frankowiczów?

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w sądownictwie, a konkretnie w zakresie delegowania sędziów. Jednocześnie w Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się rozmowy i prace nad rewolucją w sądach. W założeniu ma być wprowadzony Cyfrowy Sąd i Digitalny Asystent Sędziego. Czy rzeczywiście sztuczna inteligencja może decydować o sprawiedliwości? MS podkreśla: "Naszym celem jest to, żebyśmy przeszli z doręczania wszystkiego w formie papierowej, do sytuacji, kiedy możemy skorzystać z usług wymiaru sprawiedliwości, za pomocą komputera czy telefonu komórkowego"

Nieodpłatna pomoc prawna - Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy

15 kwietnia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. W latach 2026–2035 rząd przeznaczy łącznie 1,2 miliarda złotych na finansowanie nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawne.

Wielka zmiana w zwolnieniach lekarskich. Ta rewolucja w L4 wywróci pracę na etacie milionom Polaków

W określonych przypadkach będzie można pracować, wyjść z domu, żeby zrobić zakupy, a nawet wyjechać za granicę. Tak będzie wyglądać chorowanie po nowemu na L4. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szykuje prawdziwą rewolucję w zwolnieniach lekarskich. Skąd te radykalne zmiany? W opinii ministerstwa niektóre przepisy regulujące kwestię L4 są niedostosowane do obecnych potrzeb.

Wyrok TK: Emeryci nie wiedzieli, że ZUS pomniejszy ich emeryturę. Bali się utraty pracy. Bez przeliczenia

Niekorzystnie rozliczana przez ZUS emerytura wcześniejsza. Dlaczego ją wybierano w 2005 r., 2010 r. 2015 r.? Z dwóch powodów. Pierwszy, to brak wiedzy o tym, ze za świadczenia z tej emerytury zapłaci "karę" w postaci obniżenia emerytury zasadniczej. Jest to "kara" dożywotnia. Miesiąc w miesiąc jest wypłacana niższa emerytura (pracownicy ZUS nie przekazali o tym informacji czytelnikowi, który nie był biegły w przepisach emerytalnych). Jest jednak druga przyczyna przejścia na wcześniejszą emeryturę. To zapowiedź zwolnienia z pracy. Tak wynika z przykładowego listu czytelnika.

REKLAMA

Po co emerytowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

„Jestem już na emeryturze, którą wypłaca mi ZUS. Mój stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie w przypadku osoby starszej” – pyta Czytelniczka.

Brak podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego do 2028 r. Umiarkowany stopień niepełnosprawności poza nowymi świadczeniami?

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

REKLAMA