Skład Rady Ministrów
REKLAMA
REKLAMA
Rada Ministrów jest organem wieloosobowym. W jej ramach działają bowiem Prezes Rady Ministrów, poszczególni ministrowie oraz inne osoby wchodzące w skład Rady Ministrów.
REKLAMA
Prezes Rady Ministrów
Na czele Rady Ministrów stoi Prezes. Prezes Rady Ministrów nazywany jest popularnie premierem. Należy on do obligatoryjnych członków Rady Ministrów.
Do kompetencji Prezesa należy:
- kompletowanie składu rządu,
- dymisjonowanie i powoływanie nowych członków Rady Ministrów,
- reprezentowanie Rady Ministrów na zewnątrz,
- wydawanie rozporządzeń,
- zwoływanie posiedzeń gabinetu oraz przewodniczenie im,
- ustanawia zarząd komisaryczny w gminie.
Zobacz również: Powołanie Rady Ministrów
To tylko część uprawnień jakie Konstytucja oraz inne ustawy przyznają premierowi. Należy pamiętać również o tym, że przed udzieleniem wotum zaufania to Prezes Rady Ministrów przedstawia Sejmowi expose. Premier decyduje o składzie i zmianach w rządzie. Natomiast dymisja Prezesa Rady Ministrów oznacza zawsze dymisję całego gabinetu.
Wiceprezes Rady Ministrów
REKLAMA
W skład Rady Ministrów mogą wchodzić Wiceprezesi Rady Ministrów (wicepremierzy). Możliwe jest jednak istnienie gabinetu bez wicepremierów. W historii polskiego parlamentaryzmu po 1989 r. istniał jeden rząd, w którym nie było wicepremiera. Był to rząd Jana Olszewskiego.
Wszystkie inne Rady Ministrów posiadały w śród swoich członków Wiceprezesów. Obecność wicepremierów oraz ich ilość zależy formalnie od woli Prezesa. Jednak najczęściej decyzja o powołaniu wicepremierów (oraz ich ilości) zależy od ustaleń między partiami tworzącymi koalicję
Wiceprezesem może być zarówno minister jak i osoba nie będąca ministrem.
Wicepremier zastępuje premiera. Gdy nie ma Prezesa Rady Ministrów w kraju (lub gdy jest na urlopie) wtedy Wiceprezes wykonuje jego obowiązki.
Minister resortowy
W skład Rady Ministrów muszą wchodzić również ministrowie, kierujący działem administracji rządowej. Są oni popularnie nazywani ministrami resortowymi.
Zalicza się do nich m. in.:
- Ministra Spraw Zagranicznych,
- Ministra Obrony Narodowej,
- Ministra Spraw Wewnętrznych,
- Ministra Finansów,
- Ministra Gospodarki,
- Ministra Zdrowia i wielu innych.
Ministrowie ci kierują działami administracji rządowej. Minister taki może wydawać rozporządzenia.
Zobacz również: Konstytucja RP
Ministrowie „bez teki”
Przeciwieństwem ministrów resortowych są ministrowie „bez teki”. Są to członkowie Rady Ministrów jednak nie mają oni pod sobą żadnego działu administracji. Najczęściej mają do zrealizowania konkretne zadania powierzone im rzez premiera. Ministrowie ci nie mogą wydawać rozporządzeń
Przewodniczący komitetów
W skład Rady Ministrów wchodzą również przewodniczący komitetów. Przewodniczący mają takie same uprawnienia jak ministrowie resortowi, w tym mogą wydawać rozporządzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat