REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym orzeka Trybunał Konstytucyjny?

Łukasz Matys
Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją.
Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją. Ma on jednak wiele innych zadań, o których się często zapomina.  

Kompetencje Trybunału Konstytucyjnego reguluje obecna Konstytucja oraz ustawa o Trybunale Konstytucyjnym.

REKLAMA

Zadania Trybunału

Zgodnie z Konstytucją oraz ustawą Trybunał Konstytucyjny ma następujące kompetencje:

  • Orzeka o zgodności przepisów prawa z Konstytucją oraz ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi,
  • Rozstrzyga spory kompetencyjne między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa,
  • Orzeka o zgodności z Konstytucją celów i działalności partii politycznych,
  • Stwierdza zaistnienie tymczasowej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta RP.

Kontrola prawa

Trybunał Konstytucyjny nazywany jest trzecią izbą parlamentu albo negatywnym ustawodawcą. Eliminuje on z obiegu prawnego ustawy, niezgodne z Konstytucją oraz ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi.

Zobacz również: Trybunał Konstytucyjny

REKLAMA

Źródła prawa w Polsce tworzą hierarchiczną strukturę. Przy czym te niższego rzędu muszą być zgodne z tymi wyższego rzędu. Dlatego też ustawa musi być zgodna z Konstytucją i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi a rozporządzenia z Konstytucją i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi a także z ustawami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał Konstytucyjna bada właśnie tę zgodność. Badanie takie odbywa się zawsze na wniosek, nigdy z urzędu. Z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego może wystąpić grupa posłów, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent a także inne osoby wymienione w ustawie.

Kontroli Trybunału nie podlegają natomiast akty prawa miejscowego. Ich konstytucyjność stwierdza bowiem sąd administracyjny.

Skarga konstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny orzeka również w sprawach skargi konstytucyjnej. Instytucja skargi konstytucyjnej została wprowadzona do polskiego prawa na mocy Konstytucji RP. Rozstrzyganie spraw ze skargi konstytucyjnej sprowadza się na dobrą sprawę do orzekania o zgodności aktu prawnego z Konstytucją. Taką skargę może złożyć każdy.

Spory kompetencyjne

Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga również spory kompetencyjne między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa. Z tej kompetencji Trybunał korzysta bardzo rzadko. Większość sporów kompetencyjnych rozstrzygana jest bowiem w formie precedensu. Jednak jeżeli chciałoby się uzyskać np. odpowiedz na pytanie kto powinien reprezentować Polskę na szczycie Unii Europejskiej, należałoby się zwrócić do TK.

Inne sprawy

Z pozostałych kompetencji Trybunał korzysta sporadycznie. Nie rozstrzyga bowiem o zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych. W swojej historii nie stwierdzał również przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta.

Zobacz również: Konstytucja

Podsumowanie

Trybunał Konstytucyjny ma szereg kompetencji. Z jednych jednak korzysta częściej a z innych rzadziej lub nawet w ogóle z nich nie korzysta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

REKLAMA

Renta wdowia z ograniczeniami. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia?

Renata wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Prawo do renty będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Jednak są pewne ograniczenia. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu?

Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

REKLAMA

Wybierasz się w czasie ferii na narty? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Przed wyjazdem pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak w czasie wyjazdu warto mieć rezerwowe środki finansowe.

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

REKLAMA