Kto orzeka w Trybunale Konstytucyjnym
REKLAMA
REKLAMA
W skład Trybunału wchodzi 15 sędziów Trybunału. Sędziego Trybunału wybiera Sejm na 9 lat. Nie jest możliwy ponowny wybór na sędziego. Sędziowie wybierani są spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Sędzią Trybunału może być osoba, która posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.
REKLAMA
Kandydatów na stanowisko sędziego Trybunału przedstawia:
- co najmniej 50 posłów lub
- Prezydium Sejmu.
REKLAMA
Uchwała Sejmu w sprawie wyboru sędziego Trybunału zapada bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Osoba wybrana na stanowisko sędziego Trybunału składa wobec Prezydenta ślubowanie następującej treści: "Ślubuję uroczyście przy wykonywaniu powierzonych mi obowiązków sędziego Trybunału Konstytucyjnego służyć wiernie Narodowi, stać na straży Konstytucji, a powierzone mi obowiązki wypełniać bezstronnie i z najwyższą starannością". Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg". Złożenie przysięgi jest ważne, ponieważ odmowa jest równoznaczna ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego Trybunału.
Sędziom Trybunału Konstytucyjnego zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. Wynagrodzenie zasadnicze sędziego Trybunału jest równe wynagrodzeniu zasadniczemuwicemarszałka Sejmu
Sędziowie Trybunału w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji. Z tego powodu sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie mogą
- należeć do partii politycznej
- należeć do związku zawodowego,
- prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego nie może być, bez uprzedniej zgody Trybunału Konstytucyjnego, pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności. Sędzia nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O tym fakcie niezwłocznie powiadamia się Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
Wygaśnięcie mandatu sędziego
Wygaśnięcie mandatu sędziego Trybunału stwierdza Zgromadzenie Ogólne na skutek:
- zrzeczenia się stanowiska sędziego Trybunału,
- stwierdzenia orzeczeniem komisji lekarskiej trwałej niezdolności do pełnienia obowiązków sędziego Trybunału z powodu choroby, ułomności lub upadku sił,
- skazania prawomocnym wyrokiem sądu,
- prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego o skazaniu na karę usunięcia ze stanowiska sędziego Trybunału.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego przechodzą w stan spoczynku po ukończeniu swojej kadencji. Sędzia Trybunału po zakończeniu kadencji ma prawo powrócić na poprzednio zajmowane stanowisko lub otrzymać stanowisko równorzędne poprzednio zajmowanemu.
Obecni sędziowie Trybunału Konstytucyjnego
- Bohdan Zdziennicki - Prezes Trybunału Konstytucyjnego W listopadzie 2001 r. został wybrany przez Sejm RP na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu 2008 r. powołany na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego
- Janusz Niemcewicz - Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego. W marcu 2001 r. został na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 30 listopada 2006 r. powołany na stanowisko Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego.
- Stanisław Biernat - w czerwcu 2008 r. został na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
- Zbigniew Cieślak - w listopadzie 2006 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
- Maria Gintowt-Jankowicz - w październiku 2006 r. została wybrana na sędzię Trybunału Konstytucyjnego.
- Mirosław Granat - w kwietniu 2007 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
- Marian Grzybowski - w listopadzie 2001 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego
- Wojciech Hermeliński - w październiku 2006 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
- Adam Jamróz - w lipcu 2003 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
- Marek Kotlinowski - w październiku 2006 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
- Teresa Liszcz – w grudniu 2006 r. została wybrana na sędzię Trybunału Konstytucyjnego.
- Ewa Łętowska -w maju 2002 r. została wybrana na sędzię Trybunału Konstytucyjnego.
- Marek Mazurkiewicz - w listopadzie 2001 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
- Andrzej Rzepiński -w grudniu 2007 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
- Mirosław Wyrzykowski - w listopadzie 2001 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Podstawa prawna:
Art. 5-7, 11 Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 1 sierpnia 1997 roku (Dziennik Ustaw Nr 102, poz. 643, z późn. zm.)
Art. 164-196 Konstytucji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat