Kto może być Prezydentem RP?
REKLAMA
REKLAMA
Prezydenta określa się mianem pierwszego obywatela RP. Dlatego też obowiązująca Konstytucja nakłada szereg obostrzeń na osoby ubiegające się o to stanowisko.
REKLAMA
Wiek
Ważne! Kandydat na urząd Prezydenta RP musi mieć ukończone 35 lat.
Jest to bardzo wysoko ustanowiony cenzus wieku. Posłem bowiem można zostać mając 21 lat natomiast senatorem po ukończeniu 30 roku życia.
Tak wysoka granica wieku ma powodować to, że na tak zaszczytne stanowisko może być wybrana tylko osoba posiadająca dostateczne doświadczenie życiowe. Osoby w tym wieku mają już pewną „mądrość życiową” oraz ukształtowane poglądy na sprawy polityczne, społeczne i gospodarcze.
Prawa obywatelskie
REKLAMA
Na Prezydenta może być wybrana tylko osoba posiadająca pełnię praw wyborczych do Sejmu. Osoba ubiegająca się o fotel prezydencki musi zatem mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Innymi słowy nie może być ubezwłasnowolniona w całości lub w części.
Dodatkowo osoba taka nie może być pozbawiona praw publicznych i praw wyborczych. Pozbawienie praw publicznych następuje na podstawie sądu karnego. Jest to jeden ze środków karnych przewidzianych przez kodeks karny. Kara tego rodzaju może być również orzeczona w toku postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Poparcie
Osoba ubiegająca się o wybór na urząd Prezydenta RP musi mieć poparcie społeczne. Konstytucja stanowi, że kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.
Ograniczenie to powoduje, że o tak zaszczytny i odpowiedzialny urząd mogą się ubiegać jedynie osoby z pewnym poparciem społecznym. W ten sposób wyklucza się różnego rodzaju kandydatów nie mających najmniejszych szans na wygraną.
Dwukrotny wybór
Warto również pamiętać, że osoba sprawująca już dwukrotnie urząd Prezydenta RP nie może po raz trzeci startować w wyborach prezydenckich. Urząd ten przez dwie kadencje sprawował Aleksander Kwaśniewski. Reelekcję uzyskał też obecny prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat