Odwołanie ministra
REKLAMA
REKLAMA
Wobec Rady Ministrów
Należy rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza to wotum nieufności wobec Rady Ministrów. Druga to odwołanie pojedynczego ministra.
REKLAMA
W pierwszej sytuacji mamy do czynienia z tzw. konstruktywnym wotum nieufności. Posłowie zgłaszając wniosek o wotum nieufności wobec całej Rady Ministrów muszą podać nowego kandydata na nowego premiera.
Wniosek o odwołanie Rady Ministrów może złożyć grupa o najmniej 46 posłów. Jak już zostało to zostało powiedziane wcześniej posłowie muszą we wniosku imiennie określić nowego Prezesa Rady Ministrów.
Zobacz również: Władza wykonawcza
Sejm wyraża wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów.
Jeżeli uchwała została przyjęta przez Sejm, Prezydent Rzeczypospolitej przyjmuje dymisję Rady Ministrów i powołuje wybranego przez Sejm nowego Prezesa Rady Ministrów, a na jego wniosek pozostałych członków Rady Ministrów oraz odbiera od nich przysięgę.
Wobec ministra
Sejm może odwołać również konkretnego ministra. Sejm może odwołać go przede wszystkim za jego działalność polityczną.
Wniosek o odwołanie ministra może być złożony przez co najmniej 69 posłów. Jednak w tym wypadku posłowie nie muszą podawać kandydata na opróżnione stanowisko.
Sejm wyraża odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów.
Prezydent Rzeczypospolitej odwołuje ministra, któremu Sejm wyraził wotum nieufności.
Zobacz również serwis: Teksty polskich konstytucji
Prezes Rady Ministrów
Ministra może odwołać również premier. Aby być jednak precyzyjnym trzeba powiedzieć, że ministra odwołuje Prezydent czyni to jednak wyłącznie na wniosek Prezesa Rady Ministrów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat