Władza wykonawcza
REKLAMA
REKLAMA
Polska jest demokratycznym państwem prawa. Natomiast zgodnie z art. 10 Konstytucji RP ustrój Rzeczpospolitej opiera się na podziale i równowadze władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Przy czym władzę ustawodawczą w RP wykonuje Rada Ministrów i Prezydent RP, władzę ustawodawczą Sejm i Senat a władzę sądowniczą sądy i trybunały.
REKLAMA
Władza wykonawcza
Zadaniem władzy wykonawczej jest prowadzenie polityki wewnętrznej oraz zagranicznej. W tym zakresie władza wykonawcza wydaje rozporządzenia i decyzje.
Na świecie występują dwa modele egzekutywy. Wyróżnia się model prezydencki (występujący m.in. w USA) oraz model kanclerski (występuje w Niemczech). W systemie prezydenckim nie ma podziału egzekutywy. W tym systemie prezydent pełni nie tylko rolę głowy państwa ale również szefa rządu. W systemie kanclerskim rola prezydenta jest bardzo ograniczona. Pełni on przede wszystkim funkcje reprezentacyjne natomiast nie ma realnego wpływu na politykę państwa.
Zobacz również: Konstytucja RP
W Polsce
REKLAMA
W Polsce zgodnie z postanowieniami Konstytucji RP występuje system mieszany. Prezydent ma bardzo silną pozycję ustrojową gdyż jest wybierany przez cały naród w powszechnych i bezpośrednich wyborach (W systemie kanclerskim prezydenta wybiera parlament). Natomiast Prezydent ma stosunkowo małe uprawnienia.
Polityką wewnętrzną w Polsce kieruje Rada Ministrów. Konstytucja formułuje nawet domniemanie kompetencji na rzecz Rady Ministrów. Rada Ministrów ponosi również odpowiedzialność polityczną przed Sejmem. Sejm może bowiem za działania rządu wyrazić mu votum nieufności. Sejm może również udzielić votum nieufności konkretnemu ministrowi.
Zobacz również: Skład Rady Ministrów
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA