Organizacja wewnętrzna Sejmu
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze i najważniejsze, Konstytucja dała Sejmowi uprawnienie samodzielnego uchwalania regulaminu swojej organizacji i działania. O ile główne założenia, takie jak np. obowiązek powołania i kompetencje Marszałka Sejmu możemy znaleźć w Konstytucji, o tyle już kwestie szczegółowe, jak np. tworzenie komitetów pozostawione są dla regulaminu Sejmu.
REKLAMA
Sejm składa się z 460 posłów wybieranych w wyborach powszechnych.
Marszałek Sejmu
Powoływany jest na pierwszym posiedzeniu Sejmu przez posłów bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby posłów (230).
Zobacz również: Wybory parlamentarne
Marszałek Sejmu jest drugą po Prezydencie osobą w państwie i jednym z jego obowiązków jest zastępowanie Prezydenta w przypadku niemożności sprawowania przez niego swojego urzędu.
Do innych jego obowiązków należy:
- Reprezentacja Sejmu,
- Przewodniczenie obradom,
- Kieruje pracami Prezydium Sejmu,
- Zwołuje konwent seniorów,
- Przekazuje Prezydentowi ustawy do podpisu.
Prezydium Sejmu
Prezydium Sejmu tworzą Marszałek Sejmu i wicemarszałkowie. Prezydium przede wszystkim kieruje pracami Sejmu, a zatem ustala plany prac i obrad, a także zwołuje posiedzenia. Ponadto zajmuje się wspieraniem posłów w niektórych ich pracach i jest odpowiedzialne za kontakty z Senatem.
Konwent seniorów
REKLAMA
Jest szczególnym ze względu na swoje funkcje organem Sejmu. Z założenia jest miejscem, w którym posłowie ze wszystkim partii politycznych próbują ustalić jakieś wspólne stanowisko i taki plan prac Sejmu, który będzie satysfakcjonujący dla wszystkich głównych sił politycznych.
Konwent seniorów tworzą Marszałek Sejmu, wicemarszałkowie, przewodniczący lub wiceprzewodniczący klubów poselskich oraz przedstawiciele porozumień, jeśli reprezentują co najmniej 15 posłów.
Zobacz również: Konstytucja RP
Kluby i koła
Regulamin Sejmu przewiduje także, iż posłowie mogą tworzyć kluby i koła poselskie. Tworzą je posłowie jednej frakcji politycznej, w związku z czym żaden poseł nie może należeć do dwóch klubów poselskich. Zresztą, trudno sobie wyobrazić sytuację, że poseł PSL należy do klubu parlamentarnego SLD.
Klub może utworzyć co najmniej 15 posłów , koło - co najmniej 3 posłów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat