Komisja śledcza
REKLAMA
REKLAMA
Sejmowa komisja śledcza składa się z 11 posłów. Skład musi odzwierciedlać układ polityczny Sejmu, nie może być zatem tak, że posłów opozycji będzie w komisji więcej niż posłów partii rządzącej. Komisja powoływana jest przez Sejm.
REKLAMA
W imieniu komisji działa jej przewodniczący, lub z jego upoważnienia wiceprzewodniczący, do nich należy także reprezentowanie komisji na zewnątrz, przez np. wydawanie oświadczeń prasowych.
Poseł nie może zostać członkiem komisji, przede wszystkim, jeżeli sprawa dotyczy go bezpośrednio, a także kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie jest bezstronny.
Zobacz również: Omówienie Konstytucji RP
Komisja badająca sprawę nie jest związana opiniami lub wnioskami innych komisji sejmowych.
REKLAMA
Komisja może wzywać w charakterze świadków wszystkie osoby, które jej zdaniem mają związek ze sprawą. Każde przesłuchanie jest nagrywane. Ważne jest, że nawet ustanowienie pełnomocnika nie zwalnia wezwanej osoby od osobistego stawiennictwa.
Jeżeli w wyniku choroby, kalectwa czy innego złego stanu zdrowia nie ma możliwości osobistego stawiennictwa, wtedy komisja może dokonać przesłuchania w miejscu dogodnym dla świadka. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.
Zobacz również: Sprawy karne
Sprawozdanie z działalności
Komisja śledcza jest zobowiązana przedstawić sprawozdanie ze swojej działalności, które nazywa się stanowiskiem komisji. Projekt stanowiska sporządza jej przewodniczący i przedkłada pozostałym członkom do głosowania. Stanowisko przyjmowane jest w drodze uchwały, mogą w nim być zaznaczone także zdania odrębne posłów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat