Zmiany w Konstytucji - zwiększy się liczba senatorów
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie obowiązujące przepisy Konstytucji RP tj. art. 97 stanowi, że Senat składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach bezpośrednich, powszechnych i tajnych. Obywatele biorący udział w wyborach za granicą głosują w wyborach do Senatu na kandydatów na senatora z okręgu warszawskiego. Podobne zasady obowiązują w przypadku wyborów do Sejmu - głosy oddane poza granicami RP oddawane są na kandydatów na posłów z okręgu warszawskiego.
REKLAMA
102 senatorów
Zaproponowana przez senatorów PiS nowelizacja Konstytucji zakłada zwiększenie liczby senatorów o 2, a także wprowadzenie następującego zapisu:
Dwóch senatorów jest wybieranych przez:
- obywateli polskich zamieszkałych za granicą,
- zamieszkałe za granicą osoby, których przynależność do Narodu Polskiego lub pochodzenie polskie zostały stwierdzone zgodnie z ustawą i które najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat.”.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, dwaj nowowprowadzeni do Konstytucji senatorzy, będą pełnić funkcję senatorów ,,polonijnych''. Ich zadaniem będzie zadbanie o interesy Polonii i Polaków za granicą, oraz reprezentacja Polonii w kraju.
REKLAMA
Nowelizacja Konstytucji jest uchwalana przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Skutkiem wprowadzenia tej nowelizacji będzie to, że kandydat na senatora w Warszawie nie będzie musiał jednocześnie walczyć o głosy warszawiaków i Polonii. Ponadto a wybrany w Warszawie senator nie będzie musiał dzielić swojego czasu na sprawy warszawiaków i Polaków za granicą.
Opracowano na podstawie:
Projekt ustawy z dnia 24 października 2018 r. o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat