Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
REKLAMA
REKLAMA
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) to organ konstytucyjny. Oznacza to, że jego istnienie zapisane jest w obecnie obowiązującej Konstytucji RP. Umocowanie dla tej instytucji stanowią art. 213-215 Konstytucji RP. Rozwinięcie natomiast zasad funkcjonowanie Rady można znaleźć w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
REKLAMA
Skład Rady
Obecnie KRRiTV składa się z 5 członków. Dwóch wybiera Prezydent, dwóch Sejm a jednego Senat. Następnie Rada ze swego grona wybiera Przewodniczącego.
Do niedawna Krajowa Rada składała się z 9 członków. Prezydent powoływał wtedy 3 członków, Sejm 4 członków a 2 Senat.
Zobacz również: Konstytucja RP
W początkowym okresie działania Przewodniczącego Rady wyznaczał Prezydent. Jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem
Obecnie pracami Rady kieruje Przewodniczący. Jednak do wejścia w życie nowelizacji z 2005 r. oprócz Przewodniczącego Rada posiadała zastępcę przewodniczącego oraz sekretarza.
Obecnie się to zmieniło. Rada nadal może wybrać zastępcę Przewodniczącego. Jednak w obecnym składzie Rady nie ma takiej osoby.
Do Rady można być powołanym tylko raz
Kompetencje i zadania Rady
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji soi na straży wolności słowa w mediach. Udziela ona koncesji na nadawanie programów telewizyjnych i radiowych, przyznaje status nadawcy społecznego, ustala wysokość opłat za udzielenie koncesji, wyznacza kierunki rozwoju mediów, kontroluje nadawców
Wydawanie rozporządzeń
REKLAMA
Krajowa Rada może wydawać rozporządzenia. W polskim prawie konstytucyjnym istnieje niewiele organów, które mogą wydawać rozporządzenia. Są to Prezydent RP, Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów, ministrowie i właśnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Jak wiadomo rozporządzenia stanowią źródło prawa powszechnie obowiązującego na terenie Polski. Mogą one być wydawane tylko na podstawie delegacji ustawowej i tylko w jej granicach. Rozporządzenia muszą być zgodne z Konstytucją, ratyfikowanymi w drodze ustawy umowami międzynarodowymi a także ustawami.
Rada wydaje również uchwały. Uchwały podejmowane są większością 2/3 ustawowej liczby członków.
Zobacz również: Sprawy urzędowe
Biuro Rady
Organem pomocniczym rady jest Biuro Krajowej Rady. To ono zapewnia obsługę prawną i administracyjną prac Rady. Pracowników Biura traktuje się jak urzędników państwowych natomiast prace Biura finansowane są z budżetu państwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat