Jak wyrobić paszport w 2018 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Jak wyrobić paszport w 2019 r.?
REKLAMA
Paszport to przepustka umożliwiająca podróże do państw niebędących członkami UE. Jeżeli planujesz podróż do któregoś z państw członkowskich UE wystarczy ci dowód osobisty - w innym wypadku będziesz potrzebował paszportu.
Krok 1. Zbierz dokumenty i zapłać za paszport
Aby uzyskać paszport należy złożyć odpowiedni wniosek. W pierwszej kolejności powinieneś jednak zebrać dokumentację, którą niezbędnie trzeba dołączyć do wniosku. Tak więc powinieneś przygotować:
- wniosek o wydanie paszportu — dostaniesz go w punkcie paszportowym.
- twoje jedno kolorowe zdjęcie — wydrukowane, aktualne (zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku), o wymiarach 35 mm (szerokość) x 45 mm (wysokość)
- dowód opłaty za paszport (patrz niżej) oraz dokument, który potwierdzi twoje prawo do ulgi (na przykład legitymacja studencka) albo całkowitego zwolnienia z opłaty,
- ważny paszport (jeśli masz) lub ważny dowód osobisty (jeśli nie masz paszportu).
- skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa — potrzebne gdy twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą.
Urzędnik może zażądać dodatkowej dokumentacji w sytuacji gdy poweźmie wątpliwość co do prawidłowości danych zawartych w dokumentacji lub co do twojej tożsamości.
Polecamy: RODO dla samorządu i administracji. Wzory dokumentów z objaśnieniami
Teraz powinieneś zapłacić za paszport. Opłata wynosi 140 zł - chyba, że przysługuje ci ulga lub prawo do bezpłatnego paszportu. W punkcie paszportowym dowiesz się jak to zrobić.
Prawo do 50 % ulgi (zapłacisz 70 zł) przysługuje ci gdy jesteś:
- uczniem, studentem,
- emerytem, rencistą,
- jesteś osobą niepełnosprawną,
- utrzymuje cię twój małżonek, który jest emerytem, rencistą albo osobą niepełnosprawną,
- przebywasz w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym,
- dostajesz zasiłek stały z pomocy społecznej,
- jesteś kombatantem albo ofiarą represji wojennych i okresu powojennego,
- jesteś rodzicem albo małżonkiem rodzica w rodzinie wielodzietnej i masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
Prawo do 75 % ulgi (zapłacisz 35 zł) masz jeśli:
- masz mniej niż 26 lat, uczysz się i jesteś dzieckiem z rodziny wielodzietnej tj. masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny,
- jesteś dzieckiem z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej, a więc masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
Paszport bezpłatnie mogą uzyskać m.in. osoby mające ponad 70 lat, osoby których wyjazd związany jest z długotrwałym leczeniem i operacją.
Krok 2 - Złóż wniosek wraz z dokumentacją
Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku - możesz to zrobić w dowolnym punkcie paszportowym, w każdym mieście. Przykładowo, w województwie mazowieckim jest aż 21 takich punktów.
Do punktu paszportowego musisz udać się osobiście.
Krok 3 - Odbierz paszport
REKLAMA
Na wydanie paszportu będziesz czekał do 30 dni od dnia złożenia wniosku. W sprawach bardziej skomplikowanych potrwać to może dłużej. Paszport odbierzesz w tym samym punkcie paszportowym, w którym składałeś wniosek. Jeśli masz poprzedni paszport to przynieś go do punktu. Nowy paszport jest ważny przez 10 lat.
Możesz sprawdzić czy twój paszport jest już gotowy klikając TUTAJ. Możesz także podać swój adres e-mail lub numer telefonu by otrzymać powiadomienie o gotowości paszportu do odbioru.
Gratulacje! Jesteś szczęśliwym posiadaczem paszportu więc nic nie stoi na przeszkodzie by wyruszyć w daleką podróż.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 758.)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 152 poz. 1026 z późn. zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu (Dz. U. z 2010 r. Nr 25 poz. 126)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat