REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odzyskać utracone obywatelstwo polskie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Połukord
Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego uregulowany jest w ustawie o obywatelstwie polskim./Fot. Fotolia
Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego uregulowany jest w ustawie o obywatelstwie polskim./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego uregulowany jest w art. 38-45 ustawy o obywatelstwie polskim z 2 kwietnia 2009 roku i dotyczy osób, które utraciły je przed 1 stycznia 1999 roku m.in. w sposób przymusowy lub też były zobligowane do jego zrzeczenia się albo którym po prostu zostało one odebrane, a jednocześnie nie walczyły po stronie Państwa Osi oraz nie działały na szkodę Polski i nie stanowią zagrożenia dla obronności kraju.

Określenie w konkretnym przypadku, czy wniosek o przywrócenie obywatelstwa będzie uwzględniony zależy od indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy. Wniosek składany jest na formularzu, do którego załączyć należy:

REKLAMA

1) dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo,

2) dokumenty potwierdzające zmianę imienia i nazwiska, jeżeli takie nastąpiły,

3) posiadane dokumenty potwierdzające utratę obywatelstwa polskiego,

4) fotografię osoby objętej wnioskiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzór wniosku określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 maja 2012 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego oraz fotografii dołączanej do wniosku, które można znaleźć tutaj: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/rok/2012/pozycja/501.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Krok po kroku – jak wypełnić wniosek?

Na pierwszej stronie wskazujemy dane osobowe na temat wnioskodawcy – tj. nazwisko, nazwisko rodowe, imię (imiona), imię i nazwisko ojca, imię i nazwisko rodowe matki, data urodzenia, płeć (m/k), miejsce urodzenia ze wskazaniem miejscowości i państwa, posiadane obywatelstwo, stan cywilny (np. żonaty, mężatka) oraz numer PESEL (jeśli został nadany), a także naklejamy fotografię – nieuszkodzoną, kolorową, o wymiarach 4,5 cm × 3,5 cm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz pokazującą wyraźnie oczy i twarz, od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 proc. fotografii. Zdjęcie musi przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy – zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać jednak ani zniekształcać owalu twarzy. Ponadto we wniosku wskazujemy miejsce i dzień złożenia wniosku (np. Tokio, 2020/12/12).

REKLAMA

Z kolei na drugiej stronie wskazujemy adres zamieszkania, obejmujący Państwo (jeżeli mieszkamy za granicą), województwo (jeśli mieszkamy w kraju), miejscowość, kod pocztowy, ulicę, numer domu oraz mieszkania, a także numer telefonu kontaktowego.

Następnie składamy oświadczenie, że posiadaliśmy w przeszłości obywatelstwo polskie oraz staramy się opisać jak najdokładniej okoliczności jego utraty (np. zostało nam odebrane w okresie PRL ze względu na wyjazd za granicę na stałe albo utraciliśmy je niegdyś ze względu na zawarcie małżeństwa).

Natomiast na stronie trzeciej podajemy nasz ostatni adres zamieszkania w Polsce, przed utratą obywatelstwa (województwo, miejscowość, kod pocztowy, ulica, numer domu/mieszkania). Przede wszystkim jednak przedstawiamy w formie opisu swój życiorys. Szczególnie należy zwrócić uwagę na okoliczności, które dotyczą utraty polskiego obywatelstwa (np. w 1970 roku wyjechałem do RFN i w związku z tym zostałem zmuszony do zrzeczenia się obywatelstwa). To ta część wniosku, która ma służyć do wykazania, że dana osoba m.in. nie zagraża bezpieczeństwu Polski, co stanowi główną przyczynę do odmowy przywrócenia obywatelstwa.

Na ostatniej, czwartej stronie, dołączamy załączniki do wniosku. Wśród nich muszą się znaleźć:

1) dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo – np. aktualny dowód osobisty lub paszport,

2) dokumenty potwierdzające zmianę imienia i nazwiska, jeżeli takie nastąpiły – chodzi tutaj przede wszystkim o akty stanu cywilnego,

3) posiadane dokumenty potwierdzające utratę obywatelstwa polskiego,

4) fotografię osoby objętej wnioskiem – zatem potrzebne są dwie fotografie o tych samych parametrach – jedna jest do naklejenia na pierwszą stronę, a drugą należy załączyć do wniosku.

Ponadto, nie należy zapominać o załączeniu do wniosku uiszczenia opłaty skarbowej (dla osób zamieszkujących w Polsce) lub konsularnej (dla osób zamieszkujący zagranicą). Jeżeli wniosek składamy przez pełnomocnika, należy załączyć odpis dokumentu pełnomocnictwa oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa (aktualnie 17 złotych). Mimo iż przepisy ustawy o obywatelstwie polskim wprost o tym nie mówią, do dokumentów sporządzonych w innym języku niż język polski należy załączyć tłumaczenie przysięgłe tych dokumentów na język polski. Następnie wpisujemy datę w formacie RRRR-MM-DD, czyli np. 2020/05/11 oraz podpisujemy się odręcznie na wniosku. Punktu F. „Potwierdzenie przyjęcia wniosku” oraz całej strony piątej nie wypełniamy.

Gdzie złożyć wniosek i jakie opłaty należy wnieść?

Osoby mieszkające w kraju składają one wniosek bezpośrednio do ministra właściwego do spraw wewnętrznych, czyli obecnie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dla osób zamieszkujących w Polsce obowiązuje aktualnie opłata skarbowa od wniosku w wysokości 219 złotych. W przypadku osób przebywających zagranicą, wniosek składa się do właściwego polskiego konsulatu i wysokość opłaty wynika z właściwych opłat konsularnych danego konsulatu. Powinna ona odpowiadać kwocie 40 euro, w przeliczaniu na walutę danego kraju.

Jak zakończy się postępowanie?

Decyzję o przywróceniu obywatelstwa wydaje minister właściwy do spraw wewnętrznych – niezależnie od tego, czy złożyliśmy wniosek w Polsce czy zagranicą. W przypadku decyzji odmownej, można złożyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy. Po kolejnej niekorzystnej decyzji, można złożyć skargę do Sądu Administracyjnego.

Polecamy serwis: Obywatelstwo

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

REKLAMA

ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.

REKLAMA

Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

REKLAMA