REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obywatelstwo dziecka urodzonego we Włoszech

Kancelaria Prawnicza Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.
Noworodek./ Fot. Fotolia
Noworodek./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakiej narodowości będzie dziecko urodzone we Włoszech przez mieszaną parę (obywatela polskiego oraz obywatela Włoch) lub przez dwóch polskich obywateli mieszkających we Włoszech?

Ogólnie rzecz biorąc, w celu przyznania obywatelstwa Państw istnieją dwie zasady: ius sanguinis (prawo krwi), kiedy z chwilą narodzin na dziecko przechodzi obywatelstwo rodziców lub  ius soli (prawo ziemi), kiedy dziecko otrzymuje obywatelstwo Państwa, w którym się urodziło.

REKLAMA

Historycznie rzecz ujmując, można stwierdzić, że Kraje rozwinięte stosowały zasadę ius sanguinis, w krajach rozwijających się lub krajach kolonialnych (jak miało miejsce w XIX wieku, Stany Zjednoczone Ameryki, kraje Ameryki Łacińskiej, Australii, etc.) stosowano zasadę ius soli, aby zwiększyć liczbę obywateli.

Obecnie są kraje, które stosują obydwie możliwości, a ze względu na tę różnorodność kryteriów, może się zdarzyć, że dana osoba ma więcej niż jedno obywatelstwo, lub która nie posiada żadnego obywatelstwa (bezpaństwowa).

REKLAMA

Rozpatrzmy pierwszą możliwość, zakładając, że pani Beata (obywatelka Polski), wychodzi za mąż, za pana Giorgio (obywatela Włoch), zamieszkują wspólnie na terytorium Włoch, a następnie, przychodzi na świat syn Robert również we Włoszech. Jakiej narodowości jest mały Robert?

Zgodnie z art. 1 I akapit a) ustawy z 05/02/1992 roku, nr 91 (“Nowe zasady dotyczące obywatelstwa”) jest obywatelem włoskim z racji swojego urodzenia “syn ojca lub matki obywateli Włoch”; w przypadku Roberta, jego ojciec jest obywatelem włoskim, więc Robert nabywa obywatelstwo włoskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale Robert jest również obywatelem polskim, ponieważ - zgodnie z art. 34 § 1 Konstytucji Rzeczpospolita Polskiej – “nabycie obywatelstwa polskiego przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polski”.

Wobec powyższego, Robert ma prawo do podwójnego obywatelstwa, włoskiego i polskiego.

Zobacz również serwis: Dowód osobisty

Identyczna sytuacja miałaby miejsce, jeśli Robert urodziłby się w Polsce, miałyby zastosowanie te same przepisy art 1 I a) z 05.02.1992, nr 91.

Rozważmy teraz przypadek Ewy, która urodziła się we Włoszech, i jest córką Stanisława i Anny, będących obywatelami polskimi.

Ewa na pewno będzie posiadać obywatelstwo polskie, na podstawie art. 34 § 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wspomnianego, powyżej, ale czy również nabędzie prawo do obywatelstwa włoskiego?

Tutaj, odpowiedź na postawione pytanie będzie bardziej złożona.

REKLAMA

Ewa, nie nabędzie obywatelstwa włoskiego z urodzenia, ponieważ jej rodzice nie posiadają obywatelstwa włoskiego (przypadek przewidziany w art. 1 I akapit pkt. a) z 05.02.1992 r, nr 91), jak również nie urodziła się na terenie Włoch z nieznanych rodziców lub bezpaństwowców (art. 1 I akapit punkt b) z 05.02.1992r,  nr 91), ale z rodziców, których obowiązuje, ich prawo miejscowe, które to, przewiduje przekazywanie obywatelstwa potomstwu urodzonemu również za granicą (art. 2 D.P.R. z 12.10.1993r, nr 572 "Wdrażanie przepisów ustawy z 05.02.1992r, nr 91, ustanawiającej nowe zasady dotyczące obywatelstwa”), ale nie wyklucza, późniejszego nabycia obywatelstwa włoskiego, przez Ewę.

W rzeczywistości, art. 4 II akapit, ustawy z 05.02.1992r, nr 91 stanowi, że "cudzoziemiec urodzony we Włoszech i który przebywa legalnie, aż do uzyskania pełnoletniości, staje się obywatelem. Pod warunkiem złożenia oświadczenia, że chce nabyć obywatelstwo włoskie w ciągu jednego roku od tej daty"; dlatego Ewa, jeżeli będzie mieszkała we Włoszech do ukończenia 18 roku życia, może żądać przyznania jej (przed ukończeniem dziewiętnastego roku) obywatelstwa włoskiego.

Ewa nabędzie również włoskie obywatelstwo na skutek małżeństwa, (jeśli zdecyduje się wstąpić w związek małżeński z obywatelem Włoch), ponieważ art. 5 ustawy z 05.02.1992 nr 91 stanowi, że "cudzoziemiec lub bezpaństwowiec, zwierając związek małżeński z obywatelem włoskim nabywa obywatelstwo włoskie, jeśli przebywa legalnie, przez co najmniej sześć miesięcy na terytorium Republiki Włoch lub po trzech latach od daty ślubu, jeśli małżeństwo nie zostało rozwiązanie, unieważnione lub nie zostało wydane orzeczenie o separacji.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Jest wyjątek od reguły nabycia obywatelstwa przez małżeństwo: “gdy cudzoziemiec (Ewa, w naszym przypadku) zostałaby skazana za przestępstwo przeciwko państwu włoskiemu, lub popełniła ciężkie przestępstwo (wyrok- nie mniej, niż trzy lata pozbawienia wolności) lub jeśli istniałyby powody stanowiące zagrożenie bezpieczeństwa Republiki Włoch”.

Istnieje jeszcze inna możliwość nabycia obywatelstwa: z decyzji-dekretu Prezydenta Republiki Włoch (na podstawie propozycji wystosowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i po konsultacji z Radą Państwa) można przyznać włoskie obywatelstwo, obywatelom innego kraju UE, który przebywa na terytorium Włoch, co najmniej cztery lata (art. 9 I ustęp punkt d) ustawy z 05.02.1992r, nr 91), w takim przypadku osoba zainteresowana - w terminie sześciu miesięcy od dekretu Prezydenta - musi złożyć przysięgę "wierności Republice Włoch, przestrzegania Konstytucji i ustaw państwa "(art. 10 ustawy 5.2.1992 n. 91), inaczej dekret będzie nieskuteczny.

Wreszcie, należy zauważyć różnicę między dwoma systemami prawa: włoski obywatel może utracić swoje obywatelstwo, jeśli przyjmie pełnie funkcji publicznych państwa obcego lub instytucji międzynarodowej, w której Włochy nie uczestniczą albo, jeżeli posiada obywatelstwo obcego państwa, które znajduje się w stanie wojny z Włochami (art. 12 ustawy z 05.02.1992r, nr 91), natomiast nie może być pozbawiony obywatelstwa z powodów politycznych (art. 22 Konstytucji Republiki Włoskiej), podczas gdy obywatel polski, nigdy nie może być pozbawiony obywatelstwa polskiego, chyba, że sam się go zrzeknie, co zostało wyraźnie zapisane w 34 § 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również: Urodzenie dziecka we Włoszech a obywatelstwo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA