Co zrobić, gdy zgubimy paszport za granicą?

Gdy zgubimy paszport za granicą należy zgłosić się do polskiego konsula stacjonującego w tym państwie.
Paszport jest dokumentem uprawniającym nas do przekraczania granicy Polski. Choć w Europie wystarczy posługiwać się dowodem osobistym, to udając się w dalsze podróże niezbędny jest właśnie dokument paszportowy. Co zrobić, gdy będąc za granicą zgubimy paszport? Do kogo udać się po pomoc?

Paszport tymczasowy

Podróżując poza granice Unii Europejskiej, do bagażu podręcznego musimy zawsze zapakować paszport, a ściślej – dokument paszportowy. Tym mianem ustawodawca określa bowiem zarówno zwykły (wieloletni) paszport, jak i paszport tymczasowy, dyplomatyczny i służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Okazanie ważnego paszportu jest niezbędne zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z kraju spoza Unii Europejskiej. Co zrobić więc, gdy zgubimy paszport lub zostanie on nam skradziony?

Jeżeli paszport został skradziony, należy w pierwszej kolejności zawiadomić odpowiednie służby (na ogół Policję). Następnie należy zgłosić się do polskiego konsula stacjonującego w tym państwie. Konsul jest uprawniony do wydania paszportu tymczasowego.

Zobacz również: Kiedy paszport traci ważność?

Paszport tymczasowy wydawany przez konsula jest dokumentem, który umożliwi nam powrót do kraju i wydawany jest w trybie przyspieszonym, po potwierdzeniu danych osobowych wnioskodawcy.

Co należy przedstawić konsulowi?

Choć wydanie paszportu tymczasowego na powrót do kraju odbywa się w trybie przyspieszonym, wnioskodawca nie jest zwolniony z spełniania wymogów przewidzianych dla ubieganie się o wydanie paszportu.

Po pierwsze, musimy złożyć podanie o wydanie paszportu tymczasowego oraz dwa zdjęcia, spełniające wymagania zdjęć do paszportu.

Ponadto, należy przedstawić kserokopię utraconego paszportu, a w przypadku jej braku (co zdarza się najczęściej) – oświadczenie o okolicznościach utraty paszportu.

Brak konsulatu

Jeżeli paszport utracimy lub zostanie nam skradziony w państwie, w którym Polska nie ma swojej placówki konsularnej, nie zostaniemy pozostawieni bez pomocy. Obywatel polski może w takiej sytuacji udać się do placówki jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, która wyda nam tymczasowy dokument podróży (Emergency Travel Document).

O tymczasowy dokument podróży możemy ubiegać się wyłącznie w obcym urzędzie konsularnym – obywatel polski nie może uzyskać go w polskim konsulacie. Aby otrzymać taki dokument należy spełniać następujące warunki:

1) być obywatelem jednego z państw Unii Europejskiej;

2) utracić dokument podróży (dokument został zniszczony, skradziony, zgubiony, etc.);

3) znajdujemy się na terenie państwa, na którym nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego ani konsularnego Polski;

4) organ, który wydaje ETD uzyskał zezwolenie z Polski.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Tymczasowy dokument podróży wydawany jest wyłącznie na jedną podróż, tj. na powrót do Polski lub, w uzasadnionych przypadkach, do najbliższego państwa, gdzie znajduje się konsulat Polski i możliwe jest wydanie tam paszportu tymczasowego.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...