Jak zrzec się obywatelstwa?
REKLAMA
REKLAMA
Obywatelstwo polskie nabywa…
REKLAMA
Po pierwsze dziecko, gdy oboje rodzice są obywatelami polskimi albo jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie jest nieznane bądź nieokreślone jest jego obywatelstwo lub nie posiada żadnego obywatelstwa. Ponadto, dziecko, którego oboje rodzice są nieznani, ich obywatelstwo jest nieokreślone lub takiego w ogóle nie posiadają.
Obywatelstwo polskie może nabyć również dziecko, którego jeden z rodziców jest obywatelem polskim, drugi zaś posiada obywatelstwo innego państwa, jeżeli rodzice nie złożą oświadczenia o wyborze dla dziecka obcego obywatelstwa.
O nadanie polskiego obywatelstwa może ubiegać się również cudzoziemiec, po złożeniu wniosku. Decyzję w tej sprawie podejmuje Prezydent RP.
Zrzeczenie się obywatelstwa
Prezydent Polski podejmuje decyzję również w sprawie zrzeczenia się polskiego obywatelstwa. Obywatel polski traci obywatelstwo wyłącznie na swój wniosek, po uzyskaniu zgody Prezydenta. Nie ma innej możliwości, by obywatel polski utracił obywatelstwo.
Zobacz również: Kto może być Prezydentem RP?
Aby zrzec się obywatelstwa należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, a ponadto przedstawić następujące dokumenty:
1) oświadczenie o zrzeczeniu się obywatelstwa polskiego;
2) dokument stwierdzający posiadanie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania;
3) oświadczenie, że nie toczy się przeciwko osobie zainteresowanej postępowanie sądowe;
4) odpis aktu urodzenia;
5) poświadczoną urzędowo kopię ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy;
6) odpis aktu małżeństwa lub inny dokument określający stan cywilny;
7) życiorys;
8) aktualną fotografię formatu paszportowego;
9) rozstrzygnięcie polskiego sądu, w przypadku gdy zgoda na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego udzielona jednemu z rodziców ma rozciągnąć się na dziecko, którego drugie z rodziców jest obywatelem polskim i nie wyraża zgody na utratę obywatelstwa polskiego przez dziecko lub gdy porozumienie pomiędzy rodzicami napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.
W przypadku, gdy sprawa zrzeczenia się obywatelstwa dotyczy małoletniego dziecka, które ukończyło 16 lat, niezbędne jest wyrażanie przez nie zgody!
Gdzie złożyć dokumenty?
Wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami składa się za pośrednictwem wojewody, a osoby zamieszkałe za granicą – za pośrednictwem konsula RP do Prezydenta RP.
Utrata obywatelstwa polskiego następuje na podstawie postanowienia Prezydenta i jest ostateczna.
Zobacz również serwis: Konstytucja
Warto pamiętać o tym, że niezbędnym warunkiem zrzeczenia się obywatelstwa polskiego jest posiadanie innego obywatelstwa. Nie jest możliwe uzyskanie statusu „bezpaństwowca”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat