Jak wyrobić paszport w 2019 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz również: Paszport dla osoby dorosłej i dziecka – wniosek i opłaty
REKLAMA
Podczas podróży, zarówno tych małych jak i dużych, konieczne jest posiadanie określonych dokumentów. Podczas wycieczek do państw UE wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty. ,,Duże'' podróże, a więc do państw niebędących członkami UE wymagają aby posiadać przy sobie paszport.
Wniosek i potrzebne dokumenty
Aby wyrobić paszport konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w dowolnym punkcie paszportowym - adresy punktów paszportowych można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Wniosek o paszport może złożyć osoba, która chce dostać paszport lub opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej z tym zastrzeżeniem, że konieczna jest obecność osoby ubezwłasnowolnionej.
Wniosek należy złożyć osobiście ponieważ w punkcie paszportowym zostaną pobrane odciski palców.
Przed wizytą w urzędzie należy jednak odpowiednio się przygotować tj. zabrać ze sobą:
- jedno kolorowe zdjęcie — zdjęcie takie jak do dowodu osobistego - wydrukowane, aktualne (zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku), o wymiarach 35 mm (szerokość) x 45 mm (wysokość) - więcej informacji o zdjęciu TUTAJ.
- dowód opłaty za paszport (patrz niżej) oraz dokument, który potwierdzi prawo do ulgi (na przykład legitymacja studencka) albo całkowitego zwolnienia z opłaty,
- ważny paszport (jeśli posiadasz) lub ważny dowód osobisty (jeśli nie posiadasz paszportu).
- skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa — potrzebne gdy nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą.
Wniosek otrzymuje się w punkcie paszportowym - nie należy korzystać z wniosków znalezionych w Internecie.
Urzędnik może zażądać dodatkowej dokumentacji w sytuacji gdy poweźmie wątpliwość, co do prawidłowości danych zawartych w dokumentacji lub co do tożsamości wnioskodawcy.
Polecamy: Nowa matryca stawek VAT
Ile kosztuje paszport?
Jak wcześniej wspomniano jednym z dokumentów niezbędnych do załączenia do wniosku jest dowód opłaty za paszport. Aby uzyskać potwierdzenie należy zapłacić za paszport - w tym celu należy skontaktować się z punktem paszportowym, by dowiedzieć się w jaki sposób dokonać opłaty. Najczęściej będzie to przelew na wskazany przez urząd numer rachunku z dopiskiem ,,opłata paszportowa dla Jana Kowalskiego''.
Opłata za paszport wynosi 140 zł, jeśli wnioskodawcy nie przysługują żadne zniżki lub ulgi. Na 50 % ulgę mogą liczyć:
- uczniowie, studenci;
- emeryci, renciści;
- niepełnosprawni;
- osoby utrzymywane przez niepełnosprawnego małżonka lub małżonka emeryta, rencistę;
- osoby przebywające w domach opieki społecznej albo w zakładach opiekuńczych;
- osoby otrzymujące zasiłek stały;
- kombatanci lub ofiary represji wojennych;
- osoby mające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
Z 75 % ulgi skorzystać mogą:
- osoby mające mniej niż 26 lat, uczące się, pochodzące z rodziny wielodzietnej (mające Kartę Dużej Rodziny);
- osoby niepełnosprawne pochodzące z rodziny wielodzietnej (mające Kartę Dużej Rodziny);
Paszport bezpłatne mogą uzyskać osoby w wieku ponad 70 lat, osoby których wyjazd związany jest z długotrwałym leczeniem i operacji, żołnierze w określonych przypadkach oraz osoby, których paszport jest wadliwy.
Co dalej?
REKLAMA
Jeżeli skompletowałeś całą dokumentację to udaj się do dowolnego punktu paszportowego (Warszawa) i złóż wniosek wraz ze wszystkim załącznikami. Paszport powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. W sprawach bardziej skomplikowanych potrwać to może dłużej. Paszport odbierzesz w tym samym punkcie paszportowym, w którym składałeś wniosek. Nowy paszport jest ważny przez 10 lat.
Możesz sprawdzić czy twój paszport jest już gotowy klikając TUTAJ. Możesz także podać swój adres e-mail lub numer telefonu by otrzymać powiadomienie o gotowości paszportu do odbioru.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1919)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 152 poz. 1026 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat