Dwa rodzaje skarg
Zgodnie z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności wyróżniamy dwa rodzaje skarg wnoszonych do ETPC.
Pierwszym rodzajem są skargi międzypaństwowe, które są wnoszone przez państwo – stronę Konwencji, przeciwko innemu państwu – stronie Konwencji. Występują one bardzo rzadko w praktyce.
Drugim rodzajem skarg, z którymi możemy wystąpić do Trybunału, są skargi indywidualne. Jak sama nazwa wskazuje, są one wnoszone przez indywidualne podmioty – obywateli – przeciwko państwu. W przeciwieństwie do poprzednich, są bardzo często praktykowane.
Należy pamiętać, iż ze skargą nie można wystąpić przeciwko osobie fizycznej.
Skarga indywidualna
Skargę indywidualną można wnieść osobiście lub za pomocą przedstawiciela. Mówiąc o przedstawicielu mamy na myśli adwokata, radcę prawnego, bądź inna osobę, na którą Trybunał wyrazi zgodę.
Występujący ze skargą (czyli skarżący lub jego przedstawiciel), musi posiadać wystarczającą i odpowiednią zdolność rozumienia jednego z języków urzędowych Trybunału – angielskiego lub francuskiego.
W wyjątkowych sytuacjach, z usprawiedliwionych powodów Trybunał może wyrazić zgodę by skarżący posługiwał się językiem ojczystym. Jednak należy mieć na uwadze, że może się to wiązać z obowiązkiem pokrycia kosztów postępowania przez skarżącego.
Polecamy serwis: ETPCz
Sporządzenie skargi
Skargę wnosi się do Trybunału na specjalnym formularzu, który należy dokładnie wypełnić. Formularz składa się z kilku części.
Po pierwsze należy wskazać dane wnoszącego skargę i przedstawiciela – jeśli taki został ustanowiony.
Ponadto skarżący powinien pokrótce przedstawić sprawę, wskazując również daty zaistniałych zdarzeń.
Ważne jest wskazanie konkretnych przepisów Konwencji, które zostały naruszone i stanowią podstawę wnoszonej skargi. Należy również pamiętać o uzasadnieniu.
Jako że warunkiem wniesienia skargi jest wyczerpanie środków odwoławczych w kraju, należy przytoczyć ten fakt, powołując się na ostateczne orzeczenia, wskazując jednocześnie sąd, który je wydał, datę oraz rodzaj orzeczenia.
Zobacz także: Jakie wymogi należy spełnić składając skargę do ETPC?
Po sporządzeniu skargi
Po sporządzeniu skargi należy ją wysłać bezpośrednio do Strasburga. Po jej otrzymaniu Kancelaria Trybunału utrwala stemplem datę. Ma to ogromne znaczenie, ze względu na ograniczony, 6-miesięczny termin wniesienia skargi, którego przekroczenie może stanowić podstawę odrzucenia skargi.
Wszelkie pisma procesowe oraz wszystkie załączone do nich dokumenty należy przesyłać w trzech kopiach.
Polecamy serwis: ETPCz
Podstawa prawna:
Regulamin Europejskiego Trybunału Praw Człowieka