Liczba sędziów równa jest liczbie państw sygnatariuszy konwencji – członków Rady Europy (47 państw) .
Od 1 listopada 2012 r. sędzią z ramienia Polski będzie prof. dr hab. Krzysztof Wojtyczek. Zastąpi on na tym stanowisku dotychczasowego polskiego sędziego trybunału – prof. Lecha Garlickiego
Kwalifikacje
Jak stanowi Konwencja, sędziowie powinni być ludźmi o najwyższym poziomie moralnym. Muszą posiadać kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziowskiego albo być prawnikami o uznanej kompetencji.
Dodatkowa działalność
W czasie sprawowania swojej funkcji arbitrzy nie mogą zajmować się żadną działalnością polityczną, administracyjną czy zawodową, która nie byłaby zgodna z niezawisłością i bezstronnością sprawowanego urzędu.
Polecamy serwis: Konstytucja
Kadencja
Kadencja sędziów trwa dziewięć lat, bez możliwości reelekcji. Upływ kadencji powoduje również osiągnięcie przez sędziego wieku 70 lat.
Co do zasady sędzia nie może być odwołany z urzędu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozostali sędziowie postanowią, że nie spełnia on już stawianych mu wymogów.
Sędzia może sam zrezygnować z piastowania swojego urzędu. Rezygnację składa wówczas Przewodniczącemu Trybunału.
Składy sędziowskie
Trybunał rozpatruje sprawy w składzie jednego sędziego, komitetów trzech sędziów, Izb siedmiu sędziów i Wielkiej Izby siedemnastu sędziów. Komitety tworzone są przez Izby Trybunału na czas wyznaczony.
Zobacz również: Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka