Zasady zatarcia skazań w razie ich zbiegu (art. 108)
REKLAMA
REKLAMA
Przepis ten ustanawia zasadę, że jeżeli sprawca został skazany za dwa lub więcej przestępstw nie pozostających w zbiegu oraz, gdy orzeczone kary nie zostały połączone wyrokiem łącznym, zatarcie skazania nastąpić może tylko jednocześnie w stosunku do wszystkich tych skazań. Oznacza to, że muszą istnieć przesłanki do zatarcia każdego ze skazań zarówno z mocy prawa jak i na podstawie postanowienia sądu.
REKLAMA
Zobacz: Porada prawna
Istotne jest, że do jednoczesnego zatarcia wszystkich skazań dochodzi w przypadku co najmniej dwóch przestępstw niepozostających w zbiegu oraz przestępstwa popełnionego po rozpoczęciu, a przed upływem czasu wymaganego dla zatarcia skazania.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Zasada równoczesności zatarcia skazań wywołuje ten skutek, że jeżeli sprawca przed upływem okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest jedynie jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.
Podstawa prawna: Art. 108 Kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat