Indywidualizacja wymiaru kary (art. 55)

Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Okoliczności osobiste, wyłączające lub łagodzące albo zaostrzające odpowiedzialność karną, uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą.
Okoliczności wpływające na wymiar kary uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą.

Wskazany przepis jest usankcjonowaniem i powtórzeniem zawartej i wyrażonej w treści przepisów kodeksu karnego (rozdział II KK) zasady indywidualizacji kary. Chodzi o to, że wszystkie okoliczności wpływające na wymiar kary ocenia się tylko w odniesieniu do konkretnej osoby, której dotyczą. W sytuacji, gdy sądzonych jest kilku sprawców, w stosunku do każdego z nich ocenia się te okoliczności wpływające na wymiar kary. Zgodnie z wskazaniami Sądu Najwyższego tak określony i zindywidualizowany wymiar kary powinien zapewnić wewnętrzną sprawiedliwość wyroku, z właściwym uwzględnieniem roli każdego ze współdziałających w przestępstwie (wyrok SN z 8 lutego 1978 r. OSNKW 1978, Nr 7-8, poz. 80).

Jeżeli wywiąże się sytuacja, w której 2 mężczyzn będzie biło trzeciego, przy czym jeden nich będzie agresywniejszy i będzie bił tak by spowodować poważne obrażenia ciała, a drugi będzie uderzał znacznie z mniejszą siłą i nie w miejsca „newralgiczne” np. będzie uderzał w ramię a nie w głowę, to mężczyzna agresywniejszy może dostać surowszy wymiar kary.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wskazana zasada indywidualizacji kary wynika również z treści przepisu art. 20 Kodeksu karnego, który stanowi, iż każdy z współdziałających w popełnieniu czynu odpowiada w granicach swojej umyślności lub nieumyślności niezależnie od odpowiedzialności pozostałych osób.

Przepis art. 21 § 2 Kodeksu karnego dodatkowo wskazuje, iż okoliczności osobiste, wyłączające lub łagodzące albo zaostrzające odpowiedzialność karną, uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą. (chyba że okoliczność osobista dotycząca sprawcy, wpływająca chociażby tylko na wyższą karalność, stanowi znamię czynu zabronionego, wówczas współdziałający podlega odpowiedzialności karnej przewidzianej za ten czyn zabroniony, gdy o tej okoliczności wiedział, chociażby go nie dotyczyła – art. 21 § 2 Kodeksu karnego)

Zobacz: Darmowa porada prawna

Należy zauważyć, iż analizowana dyrektywa wymiaru kary nie tylko pozwala sądowi na stosowanie wobec współsprawców zróżnicowanych wymiarów kary, ale również zróżnicowanych środków karnych, które sąd dobiera tak aby zrealizować ustawowe cele kary.

Dodatkowo zwraca uwagę fakt,iż to indywidualnie oceniane warunki osobiste sprawcy, jego właściwości, sposób popełnienia czynu, decydują o tym, czy sąd skorzysta z ewentualnej możliwości warunkowego zawieszenia wykonania kary w stosunku do danego sprawcy.

Podstawa prawna: Art. 55 Kodeksu karnego.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...