Sposoby oddziaływania na skazanego (art. 62)
REKLAMA
REKLAMA
Wskazany przepis daje sądowi karnemu kompetencje do wkroczenia w sferę prawa karnego wykonawczego poprzez umożliwienie mu określenie rodzaju i typu zakładu karnego, w którym skazany ma odbywać karę. W założeniu ma to wpłynąć na skuteczność oddziaływania kary, szczególnie w aspekcie jej prewencyjnego, indywidualnego wpływania na skazanego. Chodzi o to, że skoro ten sam sąd określa długość pozbawienia wolności, to może również określić gdzie wykonywać tą karę według swojego zapatrywania, mając na uwadze realizację najefektywniejszą wszystkich założeń i celów kary.
REKLAMA
Zobacz serwis: Wymierzanie kar
Należy zauważyć, iż orzeczenie sądu w zakresie wskazania rodzaju i typu zakładu karnego, gdzie skazany ma odbywać karę jest fakultatywne, co oznacza iż sąd jedynie może, nie zaś musi wypowiadać się wypowiadać w tej materii. W przypadku gdy zostanie ona pominięta, wówczas zgodnie z art. 76 KKW (Kodeks Karny Wykonawczy) ustaleń tych dokonuje komisja penitencjarna. Należy uzupełniająco wskazać, że stosownie do treści art. 69 Kodeksu karnego wykonawczego istnieją 4 podstawowe rodzaje zakładów karnych:
- dla młodocianych
- dla osób odbywających karę po raz pierwszy
- dla recydywistów penitencjarnych
- dla osób odbywających karę aresztu wojskowego
Każdy z powyżej wskazanych zakładów może być typu zamkniętego, półotwartego lub otwartego.
W odniesieniu do systemu wykonywania kary należy wskazać, iż Kodeks Karny Wykonawczy (w art. 81) przewiduje trzy systemy wykonywania kary wolności:
- zwykły
- programowego oddziaływania
- terapeutyczny
Zobacz: Bezpłatna porada prawna
Zwraca zatem uwagę, iż zgodnie z analizowanym przepisem sąd karny ma możliwość orzeczenia tylko jednego z nich – terapeutycznego, w przeciwieństwie do komisji penitencjarnej i sądu penitencjarnego, który w toku odbywania kary może orzekać o zmianach w sposobie odbywania kary (co do rodzaju i typu zakładu karnego, gdzie ma to mieć miejsce).
Podstawa prawna: Art. 62 Kodeksu karnego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA