Eksperyment w kodeksie karnym (art. 27)
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejszym przesłaniem tego artykułu jest zgoda ustawodawcy na podejmowanie rozmaitych prób eksperymentów dla dobra nauki i postępu technicznego. Zgoda ta nie jest bezwarunkowa.
REKLAMA
Po co przeprowadzamy eksperyment?
Celem eksperymentu powinno być osiągnięcie postępu w wiedzy ogólnej, technice, medycynie, gospodarce. Należy analizować możliwe korzyści płynące z jego przeprowadzenia oraz analizować potencjalne szkody, przy czym nie można ich sprowadzać tylko do wymiaru materialnego. Z eksperymentem bezpośrednio wiąże się ryzyko wystąpienia negatywnych skutków.
W związku z tym przeprowadzający eksperyment powinien:
- sporządzić plan działania,
- nakreślić spodziewane korzyści
- określić zasadność oraz celowość eksperymentu wedle aktualnego stanu wiedzy
- działać zgodnie z regułami sztuki
Osoba przeprowadzająca eksperyment powinna posiadać stosowne kwalifikacje – przede wszystkim wiedzę teoretyczną i praktyczną na podstawie której jest w stanie określić rozmiar potencjalnego ryzyka.
Zobacz serwis: Wyłączenie odpowiedzialności karnej
Pojecie eksperymentu
REKLAMA
Eksperyment jest zespołem czynności prowadzących do potwierdzenia postawionej wcześniej hipotezy. Jest on zasadny w sytuacji, gdy istnieje większe prawdopodobieństwo, iż zakończy się sukcesem. Jeżeli przewidywana korzyść z przeprowadzenia eksperymentu jest bardzo znaczna, a prawdopodobieństwo wystąpienia skutków negatywnych jest nikłe to przeprowadzenie eksperymentu dozwolone jest nawet, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia korzyści jest mniejsze od prawdopodobieństwa wystąpienia skutków negatywnych.
Kluczowym elementem eksperymentu jest wyrażenie zgody uczestnika eksperymentu na wzięcie w nim udziału. Zgoda powinna być wyrażona w sposób jasny i wyraźny – nie może być dorozumiana. Uczestnik powinien być poinformowany w sposób przez niego zrozumiały o rozmiarze ryzyka oraz możliwych negatywnych skutkach. Jeżeli z charakteru eksperymentu wynika, iż nie da się wycofać z niego w trakcie jego przeprowadzania, to uczestnik eksperymentu powinien być wcześniej o tym poinformowany.
Zobacz serwis: Darmowe porady prawne
Podstawa prawna: Art. 27 Kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat