Kiedy sąd orzeka przepadek przedmiotów (art. 100)
REKLAMA
REKLAMA
Oprócz przepadku orzekanego wobec niepoczytalnego sprawcy czynu zabronionego, można orzec przepadek w sytuacji, gdy:
1. społeczna szkodliwość czynu jest znikoma
2. w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego
3. występuje okoliczność wyłączająca ukaranie sprawcy.
REKLAMA
Zobacz: Darmowe porady prawne
Przepadek następuje na rzecz Skarbu Państwa. Typową okolicznością wyłączającą ukaranie sprawcy jest upływ czasu powodujący przedawnienie karalności.
„Okoliczność wyłączająca ukaranie sprawcy czynu zabronionego”, to jedynie ta, o której jest mowa w przepisach zawierających sformułowanie „nie podlega karze…” oraz w pozostałych przepisach przewidujących wyłączenie karalności (niemożność orzeczenia lub wykonania kary) mimo popełnienia przestępstwa.
Nie jest okolicznością wyłączającą ukaranie sprawcy czynu zabronionego w rozumieniu art. 100 Kodeksu karnego brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Należy zwrócić uwagę, że ów wymieniony przepadek obejmuje nie tylko przedmioty wymienione w art. 44 kodeksu karnego, czyli pochodzące bezpośrednio z czynu zabronionego, użyte lub służące do jego popełnienia oraz objęte zakazem wytwarzania, posiadania lub obrotu, lecz także przedmioty pochodzące pośrednio z czynu zabronionego, które stanowią korzyść uzyskaną z jego popełnienia (art. 45).
Podstawa prawna: Art. 100 Kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat