Skazany w zakładzie leczenia odwykowego (art. 97)
REKLAMA
REKLAMA
Sąd może zarządzić ponowne umieszczenie skazanego w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego albo w zakładzie karnym, jeżeli skazany w okresie próby uchyla się od poddania się leczeniu lub rehabilitacji albo popełnia przestępstwo lub rażąco narusza porządek prawny albo regulamin placówki leczniczo-rehabilitacyjnej.
REKLAMA
Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie zarządzono ponownego umieszczenia skazanego w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego albo w zakładzie karnym, karę uważa się za odbytą z upływem okresu próby – artykuł 97 kodeksu karnego.
Środek zabezpieczający, polegający na umieszczeniu sprawcy w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego może zostać zastąpiony swego rodzaju „przedterminowym zwolnieniem”, polegającym na skierowaniu na okres próby na leczenie w warunkach wolnościowych.
Zobacz: Porady prawne
W zależności od tego, jakie postępy robi sprawca uzależniony w leczeniu sąd może skierować go na okres próby wynoszący od 6 miesięcy do 2 lat na leczenie ambulatoryjne lub rehabilitację w placówce leczniczo-rehabilitacyjnej. W takim przypadku oddaje się sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji lub organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym.
Zobacz również serwis: Kodeks karny
Pozytywny wynik próby powoduje uznanie kary za odbytą z upływem jej okresu, zaś negatywny uzasadnia ponowne umieszczenie skazanego w zakładzie karnym lub leczenia odwykowego. Takie właśnie traktowanie skazanych ma stanowić dla nich motywację do poddania się leczeniu lub rehabilitacji.
Podstawa prawna: Art. 97 Kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat