Zasada represji wszechświatowej (art. 113)
REKLAMA
REKLAMA
Powyższy przepis formułuje zasadę represji wszechświatowej. U jej podstaw leży przekonanie, że istnieje taka kategoria przestępstw, których ściganiem zainteresowana jest cała społeczność międzynarodowa, jak ludobójstwo i inne zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, handel narkotykami, fałszowanie pieniędzy, porywanie samolotów.
REKLAMA
Reguła określona w artykule 113 kodeksu karnego stanowi odstępstwo od zasady przewidzianej w art. 111 § 1Kodeksu karnego, zgodnie z którą warunkiem odpowiedzialności za czyn popełniony za granicą jest tzw. podwójna przestępność czynu.
Zobacz: Darmowa porada prawna
Przepis uzależnia pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności (w sensie rezygnacji z przesłanki podwójnej karalności) od tego, czy określone przestępstwo ścigane jest na mocy umów międzynarodowych. Chodzi tu o ratyfikowane przez Rzeczpospolitą Polską traktaty, z mocy których zobowiązała się ona do ścigania określonych przestępstw. Poza wspomnianym ludobójstwem, Polska na mocy szeregu traktatów międzynarodowych zobowiązała się do ścigania takich przestępstw jak pranie brudnych pieniędzy, handel kobietami, rozpowszechnianie niektórych treści pornograficznych, handel narkotykami, fałszowanie pieniędzy, piractwo morskie, terroryzm, dyskryminacja rasowa, stosowanie tortur, korupcja, przynależność do zorganizowanych grup przestępczych.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Przepis ten uzależnia ściganie cudzoziemców na zasadzie represji wszechświatowej od tego, czy nie postanowiono ich wydać. Warunek ten nie dotyczy oczywiście obywateli polskich, którzy w ogóle nie podlegają wydaniu. Warunkiem takim jest brak pozytywnej decyzji w przedmiocie wydania. Oznacza to, że ściganie wchodzi w grę zarówno wówczas, gdy państwo obce wystąpiło o ekstradycję, a co do wniosku w tym przedmiocie podjęto decyzję negatywną, jak i wówczas, gdy nikt z tego rodzaju wnioskiem nie występował. Brak wniosku o wydanie sprawcy podlegającego ściganiu na zasadzie represji wszechświatowej nie może stać na przeszkodzie wywiązywaniu się przez Polskę z zaciągniętych zobowiązań międzynarodowych.
Zobacz serwis: Kodeks karny
Podstawa prawna: Art. 113 Kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat