Przestępstwo popełnione za granicą (art. 109)
REKLAMA
REKLAMA
Należy pamiętać, że odrębne reguły dotyczą stosowania ustawy karnej polskiej do przestępstw popełnianych za granicą. Podstawowe znaczenie ma tutaj zasada obywatelstwa, zwana także zasadą narodowości podmiotowej lub zasadą personalną. Zgodnie z tą zasadą obywatel polski powinien się stosować do prawa swojego kraju także wtedy, gdy przebywa za granicą. Zatem w razie popełnienia przez obywatela polskiego przestępstwa za granicą stosuje się do niego ustawę karną polską. Oznacza to, że po powrocie do kraju będzie pociągnięty do odpowiedzialności przed sądem polskim.
REKLAMA
Zobacz serwis: Sprawy karne
Zasada odpowiedzialności obywatela polskiego według polskiego prawa za przestępstwa popełnione za granicą ograniczona w związku z brzmieniem artykułu 111 § 1 Kodeksu karnego. Przepis ten mianowicie uzależnia odpowiedzialność karną od uznania popełnionego czynu za przestępstwo również w miejscu jego popełnienia.
Zobacz: Porady prawne
Ten warunek nie odnosi się jednak do funkcjonariuszy przebywających za granicą służbowo i terytorium nie podlegającego żadnej władzy państwowej.
Jeżeli obywatel polski zostanie skazany za granicą, to sąd polski zaliczy mu na poczt kary, w całości lub w części, karę odbytą za granicą uwzględniając różnice pomiędzy tymi karami na korzyść sprawcy. Zaliczeniu na poczet kary podlega też okres rzeczywistego pozbawienia wolności za granicą, jak też i wykonywana tam kara.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Podstawa prawna: Art. 109 Kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat