Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Brak przedawnienia dla najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym./ fot. Fotolia
W Ministerstwie Sprawiedliwości rozważa się likwidację karalności najcięższych zbrodni popełnionych na tle seksualnym. Z odpowiedzi na interpelację nr. 13370 dowiadujemy się, że resort planuje także wprowadzić do Kodeksu Karnego (dalej: k.k.) nowy kwalifikowany typ przestępstwa zgwałcenia.

Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiada rewolucyjne zmiany w przepisach prawa karnego. O tym co planuje Ministerstwo Sprawiedliwości dowiadujemy się z odpowiedzi wiceministra na interpelację (nr. 13370) Pani Poseł Moniki Wielichowskiej. Zmiany mają dotknąć:

  • wysokości sankcji karnych i konstrukcji poszczególnych typów zabronionych;
  • instytucji wymiaru kary określonych w części ogólnej k.k.i przedawnienia;
  • ogólnych dyrektyw wymiaru kary.

Prace nad nowelizacją k.k. są na bardzo wczesnym etapie jednak warto już teraz zapoznać się z planami rządzących.

Przestępcą na zawsze

Najgłośniej komentowaną, planowaną zmianą, jest likwidacja karalności najcięższych przestępstw popełnionych na tle seksualnym. Jest to powiązane z innym pomysłem Ministerstwa, który zakłada wprowadzenie kwalifikowanego typu przestępstwa zgwałcenia. Okolicznością wpływającą na zaostrzenie odpowiedzialności karnej ma być następstwo w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci ofiary. To właśnie wobec sprawców takich przestępstw nie będzie stosować się instytucji przedawnienia.

Należy zaznaczyć, że pomysł wyłączenia przedawnienia dotyczy tylko najcięższych przestępstw na tle seksualnym, które mogą być zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności, a nie wszystkich przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności. Rozróżnienie jest istotne ponieważ wyłączenie przedawnienia wobec wszystkich przestępstw zagrożonych dożywociem oznaczałoby, że np. domniemany sprawca zabójstwa, mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności w każdej chwili i postępowanie karne wobec niego mogłoby być wszczęte w każdym czasie.

Co to oznacza dla sprawców przestępstw niepodlegających przedawnieniu? Oznacza to, że będą oni mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za popełniony czyn zabroniony w każdym czasie, nawet po upływie np. 50 lat od popełnienia przestępstwa, a więc postępowanie karne będzie mogło być prowadzone wobec nich w dowolnym czasie.

Jak jest teraz

Obecnie przestępstwo zgwałcenia, w typie podstawowym zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. W przypadku gwałtu zbiorowego, gwałtu na małoletnim poniżej 15 lat lub gwałtu wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, grozi mu kara pozbawienia wolności nie krótsza niż 5 lat.

W chwili obecnej przepisy prawa karnego wskazują tylko na kilka typów przestępstw, których popełnienie nie przedawnia się. Zgodnie z art. 105 k.k. instytucji przedawnienia nie stosuje się do zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości, i przestępstw wojennych.

Przedawnienia nie stosuje się w przypadku zbrodni ludobójstwa.

Przedawnieniu nie podlegają także przestępstwa:

  • zabójstwa;
  • ciężkiego uszkodzenia ciała;
  • ciężkiego uszczerbku na zdrowiu;
  • pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem;

- popełnione umyślnie przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Odpowiedź na interpelację nr 13370 w sprawie konieczności przeprowadzenia zmian legislacyjnych w części szczególnej Kodeksu karnego, mających na celu zaostrzenie odpowiedzialności za przestępstwa popełnione na tle seksualnym

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...