Kiedy termin przedawnienie karalności ulega przedłużeniu (art. 102)
REKLAMA
REKLAMA
Przepis ten przewiduje przedłużenie terminu przedawnienia karalności. Otóż zgodnie z tym przepisem terminy przedawnienia karalności ulegają przedłużeniu, jeżeli w okresie przedawnienia wszczęto postępowanie karne przeciwko osobie (tj. postępowanie in personam, które początkuje przedstawienie podejrzanemu zarzutu). W myśl tego artykułu przedawnienie zbrodni i występków zagrożonych karą pozbawienia wolności powyżej trzech lat ulega przedłużeniu o lat dziesięć, a pozostałych występków o lat pięć, od zakończenia okresu przedawnienia, który przewidziany jest w art. 101 kodeksu karnego.
REKLAMA
Zobacz serwis: Sprawy karne
Wszczęcie postępowania karnego przeciwko określonej osobie w okresie biegu podstawowych terminów przedawnienia karalności powoduje ich odpowiednie przedłużenie. Natomiast wszczęcie postępowania przeciwko konkretnej osobie, w odniesieniu do przestępstw ściganych z urzędu następuje z chwilą wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów.
Należy pamiętać, że terminy przedawnienia karalności wynikające z artykułu 102 Kodeksu karnego mają już charakter bezwzględny.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Oznacza to, że z upływem tych terminów nie ma już możliwości ukarania sprawcy przestępstwa. Możliwe jest natomiast prowadzenie postępowania, mimo upływu przedawnienia karalności, zmierzającego do uniewinnienia poprzednio skazanego w drodze kasacji (lub też w drodze wznowienia postępowania).
Podstawa prawna: Art. 102 Kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat