Ta „kontrolowana wolność” ma wiele cech pozytywnych, nie następuje bowiem izolacja sprawcy od środowiska rodzinnego i zawodowego.
Przesłanki zastosowania warunkowego zawieszenia wykonania kary są następujące:
1) orzeczono karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 2 lat, karę ograniczenia wolności lub grzywnę samoistną (tj. grzywnę wymierzoną nie obok kary pozbawienia wolności);
2) wymierzenie kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania jest wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim:
• postawę sprawcy,
• jego właściwości i warunki osobiste,
• dotychczasowy sposób życia,
• zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.
Zachowanie się sprawcy po popełnieniu przestępstwa dotyczy takich kwestii, jak: dążenie do naprawienia szkody lub jej naprawienie, przeproszenie pokrzywdzonego, podjęcie próby pojednania się z nim, gotowość poddania się mediacji, wyrażenie skruchy, żalu. Istotny jest też stosunek psychiczny sprawcy do czynu, który popełnił, do krzywd, które wyrządził.
Zobacz: Porada prawna
Zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do sprawcy, który dopuścił się przestępstwa w warunkach recydywy specjalnej wielokrotnej (64 § 2 Kodeksu karnego), chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.
Recydywa szczególna wielokrotna zachodzi wtedy, gdy sprawca był już skazany w warunkach recydywy podstawowej (art. 64 § 1 Kodeksu karnego), odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat od odbycia w całości lub w części ostatniej kary popełnił ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźby jej użycia.
Do recydywisty wielokrotnego nie stosuje się też szczególnej odmiany warunkowego zawieszenia wykonania kary, przewidzianej w ramach nadzwyczajnego złagodzenia kary.
Zobacz serwis: Recydywa
Zawieszenia wykonania kary ograniczenia wolności lub grzywny nie stosuje się wobec sprawcy występku o charakterze chuligańskim. Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
Podstawa prawna: Art. 69 Kodeksu karnego.