Czym jest okres próby (art. 70)
REKLAMA
REKLAMA
Okres próby wynosi:
REKLAMA
Od 2 do 5 lat - w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.
Od roku do 3 lat - w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania grzywny lub kary ograniczenia wolności.
Od 3 do 5 lat - w wypadku zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności wobec sprawcy młodocianego lub recydywisty wielokrotnego określonego w art. 64 § 2 Kodeksu karnego.
Zobacz: Porady prawne
REKLAMA
Długość okresu próby zależy od uznania sędziego. Decydująca jest tutaj ocena sylwetki sprawcy i jego dotychczasowe postępowanie. Okres próby musi być na tyle długi, aby umożliwiał skazanemu wywiązanie się z nałożonych na niego obowiązków.
Cele okresu próby mogą być różne. Okres próby może oddziaływać wyłącznie prewencyjnie, powstrzymując przed popełnieniem przestępstwa – jest to tzw. proste warunkowe zawieszenie kary, które nie wiąże się z dozorem ani z nakładaniem obowiązków na sprawcę. Druga odmiana warunkowego zawieszenia odpowiada idei resocjalizacji sprawcy. Łączy się ona bowiem z dozorem oraz obowiązkami probacyjnymi, może więc kształtować nowe postawy sprawcy czy wzory zachowań, a nie tylko powstrzymywać przed popełnieniem przestępstwa. Okres próby połączony z obowiązkami, które ma wykonać sprawca oddziałuje też na kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz realizację funkcji sprawiedliwościowej wymiaru kary.
Zobacz serwis: Wymierzanie kar
Pomyślny przebieg okresu próby powoduje, że po 6 miesiącach od jego zakończenia skazanie ulega zatarciu z mocy prawa. Jeżeli jednak warunkowe zawieszenie połączone było z orzeczeniem grzywny lub środka karnego zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania. Warunek ten nie dotyczy środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.
Podstawa prawna: Art. 70 Kodeksu karnego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA