Zarządzenie wykonania kary może nastąpić najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Wydłużenie okresu jest uzasadnione tym, że zachowanie sprawcy przedsięwzięte przez niego w okresie próby, uzasadniające obligatoryjne lub fakultatywne wykonanie kary, może ujawnić się dopiero po upływie okresu próby. Z drugiej strony chodzi także o to, by sprawca nie trwał w stanie niepewności co do swego losu w nieskończoność. Istotne jest zapewnienie pewności orzeczenia.
Sąd obligatoryjnie zarządza wykonanie kary jedynie wówczas, gdy sprawca popełnił w okresie próby:
• przestępstwo umyślne - zarówno zbrodnię, jak i występek;
• przestępstwo podobne do przestępstwa, za które został skazany;
• przestępstwo, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności - chodzi tu zarówno o karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania, jak i bez warunkowego zawieszenia.
Oznacza to, że prawomocne skazanie za popełnienie w okresie próby przestępstwa nieumyślnego albo przestępstwa umyślnego, ale nie będącego podobnym do przestępstwa, za które zawieszono wykonanie kary, albo nawet przestępstwa podobnego, za które Sąd orzekł karę grzywny lub ograniczenia wolności, nie stanowi określonej w art. 75 § 1 kodeksu karnego przesłanki obligatoryjnej lecz musi być przez Sąd ocenione w ramach fakultatywnej podstawy zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej próby (art. 75 § 2 kodeksu karnego.).
Zobacz: Darmowe porady prawne
Sąd może zarządzić wykonanie kary w następujących przypadkach:
a) skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił przestępstwo inne niż określone w art. 75 § 1 kodeksu karnego. albo uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych;
b) skazany po wydaniu wyroku, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności, gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.
Poprzez „rażące naruszanie porządku prawnego" należy rozumieć naruszenie przepisów różnych dziedzin prawa (prawa wykroczeń, prawa rodzinnego i opiekuńczego i in.), byleby tylko było ono rażące. Jako przykład można wskazać sytuację, gdy sprawca uchyla się od spełniania nałożonego na niego obowiązku alimentacyjnego lub trudni się paserstwem, albo uprawia prostytucję, bądź w sposób uporczywy zakłóca porządek publiczny.
Zobacz serwis: Poddanie sprawcy próbie
Podstawą do zarządzenia wykonania kary muszą być zawsze fakty, które nastąpiły w okresie próby lub między wydaniem a uprawomocnieniem się wyroku. Natomiast sama decyzja o zarządzeniu wykonania kary może być podjęta jeszcze w ciągu 6 miesięcy od upływu okresu próby.
Podstawa prawna: Art. 75 Kodeksu karnego.