W postępowaniu w przedmiocie dalszego stosowania obowiązku lub zakazu, o którym mowa w § 1, sąd zasięga opinii biegłych. Wniosku skazanego lub jego obrońcy, złożonego przed upływem 2 lat od wydania postanowienia o odmowie uznania obowiązku lub zakazu, o których mowa w § 1, za wykonany nie rozpoznaje się – artykuł 84a kodeksu karnego.
Przepis art. 84a § 1 k.k. przewiduje możliwość uznania za wykonany środek karny polegający na obowiązku powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakazie kontaktowania się z określonymi osobami lub zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, orzeczonego na zawsze na podstawie art. 41a § 3 kodeksu karnego (zakaz kontaktowania się).
Przesłanką formalną uznania za wykonany orzeczonego na zawsze środka karnego, o którym mowa w tym przepisie, jest jego wykonywanie przez okres co najmniej 10 lat.
Zobacz: Darmowe porady prawne
Przesłanką merytoryczną, którą bada sąd rozpatrujący wniosek, jest pozytywna prognoza sprawcy. Sąd dokonuje oceny, czy po uchyleniu obowiązku lub zakazu, skazany nie popełni ponownie przestępstwa przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego.
Istotny jest fakt, że prognoza nie odnosi się do popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa, lecz tylko przestępstwa przeciwko wolności seksualnej lub/i obyczajności na szkodę małoletniego.
W wypadku kiedy istnieją przesłanki, by przyjąć, że sprawca ponownie popełni tego rodzaju przestępstwo, jednak nie na szkodę małoletniego, przepis nie wyklucza możliwości uznania środka za wykonany. Oparciem prognozy jest zachowanie skazanego po popełnieniu przestępstwa i w czasie wykonywania kary.
Zobacz serwis: Wyłączenie odpowiedzialności karnej
Przed wydaniem orzeczenia sąd ma obowiązek zasięgnięcia opinii biegłego. Istotne znaczenie ma tu ocena osobowości sprawcy, w szczególności jego zdolności do powstrzymywania się od zachowań godzących w wolność seksualną małoletniego albo obyczajność w tej dziedzinie. Z uwagi na przedmiot opinii, biegłym powinien być psychiatra lub psycholog, specjalista w dziedzinie seksuologii.
W wypadku wydania przez sąd postanowienia o odmowie uznania za wykonany obowiązku lub zakazu, o którym mowa w art. 84a § 1 kodeksu karnego, ponowne rozpatrzenie takiego wniosku nastąpić może nie wcześniej niż po upływie 2 lat. Wniosek ten złożyć może skazany lub jego obrońca.
Podstawa prawna: Art. 84 Kodeksu karnego.