Skąd wziąć zaświadczenie o niekaralności?
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz aktualne: Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?
REKLAMA
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Zaświadczenia o niekaralności wydaje Krajowy Rejestr Karny. W celu uzyskania zaświadczenia o niekaralności należy udać się osobiście do jednego z punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego lub do Biura Informacyjnego KRK. Tam składamy wypełniony wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności i uiszczamy opłatę.
Do urzędu należy udać się osobiście! Wymagane jest też okazanie dokumentu tożsamości.
Zapytanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego
Istnieje również możliwość złożenia zapytania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Od stycznia 2014 roku istnieje możliwość złożenia zapytania lub wniosku za pośrednictwem tak zwanej e-platformy Ministerstwa Sprawiedliwości. Wniosek składany za pośrednictwem systemu teleinformatycznego opatruje się bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu, albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Polecamy: Mała i średnia firma. Nowe przepisy 2018/2019
Kto może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności?
REKLAMA
Zapytanie o udzielenie informacji o niekaralności do Krajowego Rejestru Karnego może złożyć zarówno osoba fizyczna (każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz każda osoba, która mieszka lub mieszkała w jednym z tych państw) jak i podmiot zbiorowy. W tym celu stworzone zostały dwa rodzaje wniosków – „Zapytanie o udzielenie informacji o osobie” oraz „Zapytanie o udzielenie informacji o podmiocie zbiorowym”.
Przedsiębiorstwa są dodatkowo zobowiązane do podania artykułu Dz.U. podstawy prawnej w celu otrzymania „zapytania o osobie" i "podmiocie zbiorowym" oraz okazania dokumentu potwierdzającego uprawnienie osoby podpisującej zapytanie lub wniosek do działania w imieniu podmiotu kierującego zapytanie lub wniosek.
Czy zaświadczenie o niekaralności można otrzymać przez Internet?
Opłaty za wydanie zaświadczenia o niekaralności
Od 1 lipca 2014 roku opłata za wydanie zaświadczenia o niekaralności zarówno dla osoby fizycznej jak i podmiotu zbiorowego wynosi 30 zł, zaś dla wniosków i zapytań złożonych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - 20 zł.
Opłatę wnosi się w jeden z następujących sposobów:
- w formie znaków opłaty sądowej
- gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości lub sądu
- na rachunek Ministerstwa Sprawiedliwości:
Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa
NBP O/O Warszawa
PL 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000
Narodowy Bank Polski
Oddział Okręgowy Warszawa
Plac Powstańców Warszawy 4
00-950 Warszawa
W tytule przelewu należy wskazać: imię i nazwisko osoby lub nazwę podmiotu zbiorowego, których dotyczyć ma informacja z Krajowego Rejestru Karnego oraz datę oznaczoną we wniosku lub zapytaniu jako data wystawienia.
POBIERZ: Wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności
Odbiór zaświadczenia o niekaralności
REKLAMA
Zaświadczenie o niekaralności należy odebrać osobiście. Istnieje jednak możliwość, by zaświadczenie odebrała inna osoba. Taka osoba musi w tym celu posiadać pisemne upoważnienie od osoby wskazanej we wniosku zaopatrzone w opłatę skarbową i mieć przy sobie dowód osobisty.
W przypadku, gdy osoba zainteresowana nie zgłosi się osobiście, zaświadczenia o niekaralności dotyczące podmiotu zbiorowego lub dotyczące osoby fizycznej w ciągu 14 dni zostają wysłane pocztą na adres wskazany we wniosku.
Polecamy serwis: Sprawy karne
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 580, z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA